-
Új színházigazgatói pályázat kiírásáról döntöttek
Pénteki ülésén tárgyalt Székesfehérvár Közgyűlése a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátásra kiírt pályázatról. A képviselőtestület megköszönte valamennyi pályázónak a szakmai koncepciójában leírt gondolatokat, ezzel együtt – figyelembe véve az elmúlt napokban lezajlott több meghallgatás tapasztalatait – egy új pályázat kiírására kérte fel a Humán Közszolgálati Szakbizottságot. Erre várhatóan már akár jövő héten sor kerülhet.
2025.04.11. -
Költészet napja
A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon. József Attila 120 éves lenne, de ezen a napon van Márai Sándor születésnapja, ő 125 éve született.
2025.04.11. -
Középpontban Széchenyi
Folytatódott a Gróf Széchenyi István életművét és hagyatékát feldolgozó Kodolányi Szabadegyetem. Ezúttal A szabadságharc után - Széchenyi Döblingben címmel tartott előadást Csorba László történész.
2025.04.11. -
Egy nyelvet beszélünk
Az olasz, a spanyol és a magyar zene kincstárából kaphatott ízelítőt a hallgatóság a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. A különleges nemzetközi koncerten az olasz és spanyol pedagógusok és diákok együtt zenéltek a fehérváriakkal.
2025.04.11.
Amit a király tekintélye szentesít - Ribi András előadása III. Béla Kancelláriájáról
A Királyi Kancellária, latinul cancellaria regis, a középkori magyar központi kormányzat oklevélkiadó hivatala. III. Béla (1172-96) idejétől 1526-ig a legfőbb iratképző szerv a Magyar Királyságban. Hatáskörébe tartoztak az írásbeliséget igénylő közigazgatási, adományozási, bíráskodási, diplomáciai ügyek.
„A Kancellária intézményének jogelődje a Királyi Kápolna, mely csak másodlagosan foglakozott oklevéladással. A Kancelláriát 1180 körül III. Béla király hozta létre, ettől kezdve a király mellett állandóan szolgált egy kancellár. (a cancelli kifejezés eredetileg a bíró és a peres felek közti kerítést jelentette, a cancellarius ennek őre)” - emelte ki Ribi András, az ELTE BTK történésze.
A Királyi Kápolna, mint a Királyi Kancellária elődje II. Béla király (1131-41) idejétől folytatott oklevéladó tevékenységet. Közjogi feladatkörét a Királyi Kancellária kialakulásával elveszítette, de mint intézmény megmaradt és eredeti feladatát, a királyi udvar lelki életének szolgálatát végezte, exempt volt, azaz közvetlenül az esztergomi érsekség joghatósága alá tartozott.
"A Királyi Kancellária vezetője magas egyházi méltóság volt, - általában maga az esztergomi érsek – aki – egyházi hivatalát is megtartva - nem tudott foglalkozni a napi ügyekkel, helyette a királyi alkancellár vezette a hivatalt. „Ezt a tisztséget általában a székesfehérvári prépost töltötte be, aki a királyi oklevelek kiadásának, kezelésének irányítója volt.” - zárta előadását Ribi András, történész.
Tárlatvezetések a "III. Béla király (1172-1196) - Teste Fehérvárott nyugszik" kiállításon:
április 18. szerda, 16:30
május 9. szerda, 16:30
május 23. szerda, 16:30
május 30. szerda, 16:30
A vezetéseket Kovács Dóra, múzeumpedagógus tartja, a belépés díjtalan.