-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Amit a király tekintélye szentesít - Ribi András előadása III. Béla Kancelláriájáról
A Királyi Kancellária, latinul cancellaria regis, a középkori magyar központi kormányzat oklevélkiadó hivatala. III. Béla (1172-96) idejétől 1526-ig a legfőbb iratképző szerv a Magyar Királyságban. Hatáskörébe tartoztak az írásbeliséget igénylő közigazgatási, adományozási, bíráskodási, diplomáciai ügyek.
„A Kancellária intézményének jogelődje a Királyi Kápolna, mely csak másodlagosan foglakozott oklevéladással. A Kancelláriát 1180 körül III. Béla király hozta létre, ettől kezdve a király mellett állandóan szolgált egy kancellár. (a cancelli kifejezés eredetileg a bíró és a peres felek közti kerítést jelentette, a cancellarius ennek őre)” - emelte ki Ribi András, az ELTE BTK történésze.
A Királyi Kápolna, mint a Királyi Kancellária elődje II. Béla király (1131-41) idejétől folytatott oklevéladó tevékenységet. Közjogi feladatkörét a Királyi Kancellária kialakulásával elveszítette, de mint intézmény megmaradt és eredeti feladatát, a királyi udvar lelki életének szolgálatát végezte, exempt volt, azaz közvetlenül az esztergomi érsekség joghatósága alá tartozott.
"A Királyi Kancellária vezetője magas egyházi méltóság volt, - általában maga az esztergomi érsek – aki – egyházi hivatalát is megtartva - nem tudott foglalkozni a napi ügyekkel, helyette a királyi alkancellár vezette a hivatalt. „Ezt a tisztséget általában a székesfehérvári prépost töltötte be, aki a királyi oklevelek kiadásának, kezelésének irányítója volt.” - zárta előadását Ribi András, történész.
Tárlatvezetések a "III. Béla király (1172-1196) - Teste Fehérvárott nyugszik" kiállításon:
április 18. szerda, 16:30
május 9. szerda, 16:30
május 23. szerda, 16:30
május 30. szerda, 16:30
A vezetéseket Kovács Dóra, múzeumpedagógus tartja, a belépés díjtalan.