-
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. -
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27.
Szöllőhegyi történelem - Székesfehérvár népe három hónapig itt mulatozik
Szent Donátot (†362. augusztus 7.) a szőlősgazdák, szőlőhegyek védőszentjeként tartjuk számon, akihez elemi csapások, jégeső, villámcsapás megelőzése érdekben szoktak fohászkodni.Tisztelete a 18. században terjedt el Magyarországon.
Ekkoriban, 1733-ban kezdték el építeni Székesfehérvár az Öreghegyen - korábban Szőlőhegyen - a Donát-kápolnát. A területen már a középkorban is szőlőművelés folyt, ami a török hódoltság idején is virágzott.
A Székesfehérvárott is megforduló Evlia Cselebi (1611–1684) török világutazó így emlékezett meg erről:
„E Besli külváros keleti részén, egy ágyúlövés távolságra lévő hegyek összes dombjain és hegyein mintegy kétezer szőlőkert van. Ezeknek mindegyikében van egy-egy nyárilakás, konyha és külön kút. Székesfehérvár népe három hónapig ezekben mulatozik...
Egykoron török erődítmény állt a Donát kápolna helyén
Kara Murteza pasa, budai vezír e szőlőknek éppen a közepén egy magas dombra az isztambuli vártoronyhoz hasonló kerek, magas erődítményt építtetett. "Ágyúkkal, százötven főnyi katonával, Buda felé nyíló kapuval ellátott erődítmény ez, melyben ötven vitéz éjjel-nappal őrködik. Utóbb, mikor a fehérvári szőlők annyira sokasodtak, hogy az erődítmény nem volt elég, akkor a jelenlegi váli, Hádzsi Musztafa pasa e szőlőknek alkalmas helyén egy másik tornyot építtetett, mely Murteza pasa tornyánál erősebb. Kapuja négy ember termetének megfelelő magasságú, s felvonókötelekkel húzták fel. Ebben is ötven vitéz, ágyúk, puskák és más fegyverek állnak készen. Ha a szőlőkben időző emberekre ellenség tör, az ellenséget öt órányi távolból meglátják s ágyút sütnek el és ezzel a szórakozó embereket mind az erődítmény alá hívják.”
Siklósi Gyula kutatásai szerint Kara Murteza az általa építtetett tornyot ovális alakú, 46x87 m nagyságú földvárral és árokkal vette körül, de a középen elhelyezkedő torony Evlia Cselebi leírásával ellentétben nem kerek volt, hanem inkább elfektetett hordóra emlékeztető alaprajzzal rendelkezett.
Az erődítmény Isztolni Belgrád egyik fontos elővára volt, mely még a Rákóczi-szabadságharc idején is állt. Az itteni tornyot 1733-ban bontották el, hogy helyére felépítsék a Szent Donát-kápolnát, amit 1734-ben szenteltek fel.
Az 1740-es években a kápolnát egykorú források szerint remeték gondozták, misét a jezsuiták tartottak benne. Mária Terézia (ur.: 1740–1780) azonban később, a püspökség létrehozásakor (1777) a püspökség kezelésébe adta a jezsuiták szőlőbirtokait, így a Donát-kápolnát is.
Az épület – bár nagyobbik harangját az első világháború idején beolvasztották – változatlanul állt 1945-ig, amikor a lőszerraktárnak használt kápolna felrobbant, és teljesen megsemmisült.
A Fehérvári Kis Ujság 1946. május 24-i számában a következőket olvashatjuk: „A romok közé sok helyen most se merészkedik be az ember, csak madarak ülnek meg az üszkös falakon. Gerendát, cserepet, téglát régen elhordtak már innen… Valahol gyermekek énekelnek s megszólal a Donát-kápolna helyén felállított harang. A kis templom, amely egyik legrégibb temploma volt a városnak, szemtanúk vallomása szerint 1945 februárjában pusztult el. Annyira, hogy arasznyi fal se maradt belőle. Köveit széthordta a robbanás, a közeli szőlők tele voltak törmelékkel. Amit érdemes volt, összehordtak belőle, s ott, ahol a szép kis templom állott, gerendalábakon áll a régi harang. Virágcsokrok száradnak a lábon s esténkint hallják már az öreghegyiek Szent Donát üzenetét, hogy reménykedjenek. Hír szerint áldozatos lelkek szép öt méteres feszületet ajánlottak fel a templom helyére addig, amíg az újat felépítik…”
A második világháború pusztításai megszakították a hagyományosan innen induló körmeneteket. A Fehérvári Kis Ujság 1946. szeptember 7-i száma arról számol be, hogy „Kisboldogasszony ünnepén [szeptember 8.] ősi hagyományos szokás szerint körmenet szokott indulni a Szent Donát kápolnából a Mária-völgyi Szűz Mária szoborhoz. Miután a Szent Donát kápolna elpusztult, azért az idén a Fiskális-úti iskola-kápolnából […] indul a körmenet…”
Megszakadtak a kápolnánál egészen 1944-ig minden évben megtartott búcsúk is. Az Új Fehérvár 1936. augusztus 2-i száma még arról írt, hogy "A Szent Donát kápolna búcsúja vasárnap, augusztus 2-án lesz... reggel fél 8 órakor a szemináriumi és a felsővárosi templomból körmenet indul, amelyhez háromnegyed 8 órakor a Jézus Szíve templom előtt a vízivárosi hívek is csatlakoznak. Az öreghegyi hívek az Aranybulla úti iskolakápolna előtt várják a körmenetet és csatlakoznak hozzá... A kápolna búcsúját délután 3 órakor szentségimádási óra fogja bezárni."
Glósz Ervin atya ösztönzésére végül 1993-ban Schultz István tervei alapján új kápolnát kezdtek építeni a hegyen az öreghegyi egyházközség adományaiból és közadakozásból.
Az új épületet 1994. augusztus 7-én Takács Nándor székesfehérvári megyés püspök szentelte fel. Azóta ismét minden évben megtartják a Székesfehérvár-öreghegyi Szent Donát-kápolna búcsúját. Az épület 2008-ban Építőipari Nívódíjat kapott.
Az írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette.