-
Beszélgetés Harmath Artemisszel A Nibelung-lakópark című drámáról
A Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Térey János A Nibelung-lakópark című dráma-tetralógiájának színpadi változata, melyet Szikora János rendezésében láthatnak majd. Az olvasópróbán részt vett Harmath Artemisz irodalomtörténész, az író özvegye és hagyatékának gondozója is, akit a műhöz, és annak feldolgozásaihoz fűződő viszonyáról kérdeztünk.
2025.04.05. -
Kedvenc tárgyak, rejtélyek
Rejtélyes hóhérszék, a jómadarak jövetelét hirdető plakát, Csinszka által dedikált könyv és egyensúlyra törekvő csutora is helyet kapott az Egy múzeum tekintete – A Szent István Király Múzeum első 150 éve kiállításban.
2025.04.04. -
Mindig van egy jó ügyük
Az év első felében a fehérvári és az agárdi adományboltok bevételéből a kórházban gyógyuló gyermekek és a gyógyítók mindennapjait szeretnék szebb tenni. Ennek egyik lépése volt, hogy megszépült a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermek Osztály sürgősségi részlegének folyosója.
2025.03.29. -
Korrajz és enteriőr
A székesfehérvári Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Herczeg Ferenc Kék róka című darabja. Ugyan Bagó Bertalan egyszer Szegeden már színpadra állította a művet, ezúttal azonban a Kozák András Stúdióban, egy sokkal intimebb térben találkozhatunk a szereplőkkel. A Kék rókát március 29-én mutatják be a Vörösmarty Színházban.
2025.03.19.
Az 1848/49-es események ihlették Sasvári János legújabb domborművét

Sasvári János László megyeszerte ismert kő- és fafaragó mester rendkívül gazdag életpályát tudhat maga mögött.


Hogyan került kapcsolatba az alkotással, a művészettel, hiszen az eredeti szakmája egészen távol áll ettől?
Valóban, hiszen kőmíves mester vagyok. 1986-ban egy országos fafaragó tábort szerveztek Velencén, én itt dolgoztam, és valahogy az alkotók közé verődtem. Megszerettem a munkát, a tábor után Székesfehérvárra jártam tanfolyamra, majd a vizsgával egy új élet kezdődött számomra.
A fával vagy a kővel szeret inkább dolgozni?
Valójában mindkettő a véremmé vált, nem tudok különbséget tenni.
A polgári foglalkozásai, a munkája mellett miként tudott időt, energiát találni az alkotásra?
Mindig igyekeztem olyan állásokat választani, ahol tömbösítve volt a szabadidőm, például a 24-48 órás recepciós munka mellett, így jutott időm a faragásra.
A legújabb alkotása egy körtefából készült, nagyméretű dombormű, amely az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, azon belül is Petőfi Sándor emlékét idézi. Mi ihlette ennek az elkészítésére?
Elemi iskolás koromban volt egy Váradi Róza nevezetű, erdélyi származású tanítónk, ő volt az osztályfőnökünk is egyben. Minden héten volt vele több tanóránk, melyeken ő rengeteget beszélt a forradalomról, és nap mint nap oltotta belénk a hazaszeretetet, a magyarságtudatot. Katonatiszt apám ugyanezeket a nézeteket vallotta. Szépen tudtam rajzolni, papírra vetettem Petőfi Sándor elestét a segesvári csatában, melyet a szeretett tanítónőnk nagyon megdicsért. Azóta hordoztam magamban az ihletet, így a körtefából faragott domborművet életem legfőbb alkotásának érzem és tekintem.
Még az otthonában őrzi a művett. Hol kívánja véglegesen elhelyezni, hol láthatja a nagyközönség?
Még kutatom, keresem a lehetőségeket, de nagyon szeretném, ha a mű Székesfehérváron, például egy múzeumban maradna.
Sasvári János László életpályájáról könyv is készült Fába vésett magyar történelem címmel, Farkas László önkormányzati képviselő kezdeményezésére, Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával. Tervezik egy nyilvános könyvbemutató szervezését is, amint a járványügyi helyzet megengedi.