-
Múzeumi Konferencia
Első alkalommal adott otthont a Szent István Király Múzeum az M4 – Múzeumi Konferenciának. A kecskeméti, a szekszárdi, a székesfehérvári és a veszprémi vármegyei hatókörű városi múzeumok együttműködésének egyik eleme ez a tudományos konferencia, amely évente vándorol a helyszínek között.
2024.12.03. -
Kötetbemutatók szerdán és csütörtökön
Két helyszínen, két frissen megjelent könyvet ismerhetnek meg az irodalombarátok. December 4-én, szerdán a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban dr. Csiák Gyula Dékány András író életéről szóló könyvét, december 5-én, csütörtökön a Vörösmarty Társaság termében Fellinger Károly kötetét ismerhetik meg az érdeklődők.
2024.12.03. -
Németajkú egyházzenei fesztivál
November 30-án Székesfehérvár adott otthont a németajkú egyházzenei fesztiválnak a Szent István-székesegyházban. Az egyházzene ünnepén, 22 kórus mintegy 400 énekese egy- és többszólamú kórusművekkel ajándékozta meg a publikumot.
2024.12.03. -
A Holokausztra emlékeztek
A Zsidó Hitközség meghívására kulturális műsorral emlékeztek a Holokausztra. A 80. évfordulón irodalmi-zenés műsorral idézték emg a zsidóüldözés borzalmait.
2024.12.03.
Bemutatták Varró Ferenc Szemelvények Csala történetéből című kötetét
„Itt nőttem fel és idős koromban jöttem vissza Csalára, családi házat építettem, és amikor nyugdíjba mentem kezdtem el foglalkozni komolyabban Csala múltjával. Elsőként jegyzeteket írtam, majd elkezdtem könyvtárakba, levéltárakba járni, és olyan sok anyag gyűlt össze, hogy könyv formájában is megjelenhetett.” -mondta el a szerző, aki köszönetet mondott Székesfehérvár Önkormányzatának, Dr. Csurgai Horváth Józsefnek és a Városi Levéltár és Kutatóintézet valamennyi munkatársának, Mózessy Gergelynek, a Székeskáptalani és Püspöki Levéltár intézményvezetőjének, Bányai Balázs, történésznek, a Szent István Király Múzeum munkatársának, Komlósi Józsefnek, a Vörösmarty Mihály Könyvtár volt igazgatójának, valamint Kovács Gergelynek, aki a madarakkal és Hudák Tamásnak, aki a lepkékkel kapcsolatos részt elkészítésében segítettek.
„A városrészek története kevésbé feltárt terület. A településtörténeti ismertetések az 1860-as években indultak meg, Csala történetére vonatkozólag Károly János öt kötetes Székesfehérvár városmonográfiájában találunk adatokat. Varró Ferenc munkája nem klasszikus településtörténeti feldolgozás, hanem, ahogy a címében is foglaltatik, szemelvények gyűjteménye, amely összefoglalja Csala történeti forrásait, földrajzát, vízrajzát, élővilágát is. Kiemelten foglalkozik az 1870-es években a csalai uradalmat megvásároló Kégl-családdal, akik sikeresen gazdálkodtak és kastélyt is építettek a településen, melyet a második világháború után államosítottak. A szerző áttekintette a vonatkozó szakirodalmat és a sajtóanyagokat is, kötetében kísérletet tesz a második világháború utáni történet felkutatására is, ám itt jelentős forráshiány van. Sok fényképpel illusztrált a mű, amelyek kordokumentumként is funkcionálnak az 1945-től napjainkig terjedő időszakra vonatkozólag.” - fogalmazott a kötetet bemutatva Dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója.