-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.22. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
III. Béla és kora - genetikusok és történészek is előadtak a fehérvári konferencián
A tudományos tanácskozás délelőtti szekciójának főszereplői természettudósok voltak, akik az archeogenetika, antropológia újabb eredményeit mutatták be. Kásler Miklós, Széchenyi-díjas professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-főorvosa a III. Béla király földi maradványait vizsgáló archeogenetikai kutatócsoportot vezetője bevezetőjében elmondta, a Westminster apátságban vagy a bécsi kapucinusok kriptájában járva mindig irigység és mérhetetlen hiányérzet fogta el.
„Az Árpád-ház genetikai projekt” című előadásában a professzor ismertette a Mátyás templomoldalhajójában, illetőleg altemplomában lévő kripták megnyitását követő vizsgálatokat. „Három irányú CT-vizsgálatokat végeztünk valamennyi csontnál, a műtéti sterilitás előírásai mellett, több pontról vettünk DNS-vizsgálati mintát” - hangsúlyozta a professzor. (Az eredmények „DNA profiling of Hungarian King Béla III and other skeletal remains originating from the Royal Basilica of Székesfehérvár” címmel az Archaeological and Anthropological Sciences szakfolyóiratban jelentek meg 2018 januárjában.)
Olasz Judit, a molekuláris genetika szakértője elmondta, hogy a Göttingeni Egyetemmel párhuzamosan 10 embertani lelet vizsgálatát végezte el igazságügyi orvosszakértői módszerekkel, amelyek között a Székesfehérvári Bazilikából származó csontok voltak. Előadást tartott továbbá Szentirmay Zoltán, genetikusok, majd a természettudományos szekciót Rácz Piroska, antropológus, a Szent István Király Múzeum munkatársának előadása zárta.
A történettudományt képviselték a második, délutáni szekció tagjai, B. Szabó János (Budapesti Történeti Múzeum), Bárány Attila (Debreceni Tudományegyetem), Szabados György (Szent István Király Múzeum) és Ribi András (Eötvös Loránd Tudományegyetem).