-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
III. Béla és kora - genetikusok és történészek is előadtak a fehérvári konferencián
A tudományos tanácskozás délelőtti szekciójának főszereplői természettudósok voltak, akik az archeogenetika, antropológia újabb eredményeit mutatták be. Kásler Miklós, Széchenyi-díjas professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-főorvosa a III. Béla király földi maradványait vizsgáló archeogenetikai kutatócsoportot vezetője bevezetőjében elmondta, a Westminster apátságban vagy a bécsi kapucinusok kriptájában járva mindig irigység és mérhetetlen hiányérzet fogta el.
„Az Árpád-ház genetikai projekt” című előadásában a professzor ismertette a Mátyás templomoldalhajójában, illetőleg altemplomában lévő kripták megnyitását követő vizsgálatokat. „Három irányú CT-vizsgálatokat végeztünk valamennyi csontnál, a műtéti sterilitás előírásai mellett, több pontról vettünk DNS-vizsgálati mintát” - hangsúlyozta a professzor. (Az eredmények „DNA profiling of Hungarian King Béla III and other skeletal remains originating from the Royal Basilica of Székesfehérvár” címmel az Archaeological and Anthropological Sciences szakfolyóiratban jelentek meg 2018 januárjában.)
Olasz Judit, a molekuláris genetika szakértője elmondta, hogy a Göttingeni Egyetemmel párhuzamosan 10 embertani lelet vizsgálatát végezte el igazságügyi orvosszakértői módszerekkel, amelyek között a Székesfehérvári Bazilikából származó csontok voltak. Előadást tartott továbbá Szentirmay Zoltán, genetikusok, majd a természettudományos szekciót Rácz Piroska, antropológus, a Szent István Király Múzeum munkatársának előadása zárta.
A történettudományt képviselték a második, délutáni szekció tagjai, B. Szabó János (Budapesti Történeti Múzeum), Bárány Attila (Debreceni Tudományegyetem), Szabados György (Szent István Király Múzeum) és Ribi András (Eötvös Loránd Tudományegyetem).