-
Segít átélni
Újraindította közös véradókampányát az Országos Vérellátó Szolgálat és a Libri Könyvesboltok. A kezdeményezés keretében minden önkéntes véradó kedvezményre jogosító kupont kap az önzetlenségéért cserébe. Az akció május közepéig tart.
2025.04.23. -
Versünnep döntő
A Fehérvár Televízió YouTube csatornáján lehet megnézni a XV. Fehérvári Versünnep döntőjének teljes felvételét. A Városháza Díszterme adott otthont az idei döntőnek, ahol a zsűri döntése alapján Borbély Levente Miklós lett a nyertes.
2025.04.23. -
Elhunyt Ferenc pápa
Meghalt Ferenc pápa hétfőn reggel - jelentette be a Vatikán. A katolikus egyház vezetője 88 éves volt, régóta küzdött betegségével. A magyarországi templomok negyedórás harangszóval emlékeztek Ferenc pápára.
2025.04.21. -
A legszebb száz magyar vers
Irodalom-kultúra barátok gyűltek össze a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban, ugyanis többalkalmas Versklub indult városunkban.
2025.04.21.
III. Béla és kora - genetikusok és történészek is előadtak a fehérvári konferencián
A tudományos tanácskozás délelőtti szekciójának főszereplői természettudósok voltak, akik az archeogenetika, antropológia újabb eredményeit mutatták be. Kásler Miklós, Széchenyi-díjas professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató-főorvosa a III. Béla király földi maradványait vizsgáló archeogenetikai kutatócsoportot vezetője bevezetőjében elmondta, a Westminster apátságban vagy a bécsi kapucinusok kriptájában járva mindig irigység és mérhetetlen hiányérzet fogta el.
„Az Árpád-ház genetikai projekt” című előadásában a professzor ismertette a Mátyás templomoldalhajójában, illetőleg altemplomában lévő kripták megnyitását követő vizsgálatokat. „Három irányú CT-vizsgálatokat végeztünk valamennyi csontnál, a műtéti sterilitás előírásai mellett, több pontról vettünk DNS-vizsgálati mintát” - hangsúlyozta a professzor. (Az eredmények „DNA profiling of Hungarian King Béla III and other skeletal remains originating from the Royal Basilica of Székesfehérvár” címmel az Archaeological and Anthropological Sciences szakfolyóiratban jelentek meg 2018 januárjában.)
Olasz Judit, a molekuláris genetika szakértője elmondta, hogy a Göttingeni Egyetemmel párhuzamosan 10 embertani lelet vizsgálatát végezte el igazságügyi orvosszakértői módszerekkel, amelyek között a Székesfehérvári Bazilikából származó csontok voltak. Előadást tartott továbbá Szentirmay Zoltán, genetikusok, majd a természettudományos szekciót Rácz Piroska, antropológus, a Szent István Király Múzeum munkatársának előadása zárta.
A történettudományt képviselték a második, délutáni szekció tagjai, B. Szabó János (Budapesti Történeti Múzeum), Bárány Attila (Debreceni Tudományegyetem), Szabados György (Szent István Király Múzeum) és Ribi András (Eötvös Loránd Tudományegyetem).