-
Koncert és kiállítás a belvárosban
Két művészeti programot is kínál a következő napokban a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház. Április 4-én, pénteken nyílik meg Szabó Lajos József festő kiállítása, míg április 8-án, kedden Gorsium hangjai címmel szerveznek koncertet.
2025.04.03. -
Együttműködés a tudomány szolgálatában
Szakmai együttműködési megállapodást kötött az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Geoinformatikai Intézete és a Szent István Király Múzeum. A csütörtökön délelőtt sajtónyilvános keretek között aláírt szerződés szerint a jövőben közös projektek és pályázatok kidolgozása mellett közös kutatóműhelyeket hoznak létre, valamint fórumot biztosítanak tudományos és gyakorlati eredményeik publikálására is.
2025.04.03. -
Beethoven tavasza
Beethoven műveivel találkozhattak a Partitúra bérlet fiataljai a Művészetek Házában. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart Dobszay Péter vezényelte.
2025.04.03. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02.
Egyensúlyünnep - történelmi revü a Székesfehérvári Királyi Napok megnyitóján

Zenével, tánccal idézik meg az öt Árpád-házi szent alakját a Székesfehérvári Királyi Napok pénteki megnyitóján.
„406 év 40 percben egy középkori revüben.” – ígéri Matuz János, az SZKKK művészeti intendánsa a Székesfehérvári Királyi Napok megnyitójáról, az Egyensúlyünnepről beszélve. „Az Árpád-ház 301 éves történelme azért bővült még 105 évvel, mert a történelmi játék azzal a mozzanattal veszi kezdetét, amikor a legenda szerint Nimród két fia megpillantotta a Csodaszarvast, a történet pedig ott fejeződik be, amikor 1301-ben III. András kezéből kigurul a mérgezett borospohár. Zenével, tánccal és cirkuszi mutatványokkal villantjuk fel ezt a legendás korszakot és vele együtt az öt Árpád-házi szent alakját.”
A megnyitó, ahogyan a választott cím is sugallja, az egyensúly igézetéről szól. Nagy királyaink valamennyien ezt keresték: folyamatosan egyensúlyoztak élet és halál, remény és kudarc között. De egyszerre vagyunk keleti és nyugati emberek is: keletről jöttünk, Európában van a hazánk. Sokuknak nem adatott meg, hogy sokáig uralkodjanak, vagy békében gyarapítsák az országot, de a vágy és a törekvés hosszabb-rövidebb uralkodásuk alatt lankadatlan maradt.
A szereplők: Pál-Nagy Botond, Szabó Miklós és Balogh Mihály (Fotó: Lőrincz Miklós)
Különleges év az idei, hiszen 2021-ben az Árpád-házi királyainkat bemutató sorozat 9. évében eljutunk III. Andrásig, az utolsó Árpád-házi királyig. Ő az „utolsó aranyágacska”. Vele az uralkodóház 1301-ben kihal. De megszületik ezáltal valami új is, és a nemzetet majd egy uralkodóház vezeti tovább a századok viharaiban: az egyensúly ugyanis folyamatos harcok, változások pillanatnyi nyugalmi állapota.
Ezt a folyamatos változásból létrejövő egyensúlyi állapotot talán a Székesfehérvári Királyi Napok idei megnyitóján fellépő Baross Imre Artistaképző tehetséges növendékei jelenítik meg a legkézzelfoghatóbban. Mellettük a „középkori revüben” közreműködnek még az Alba Regia Táncegyüttes és a Fehérvári Balett Színház táncosai. Főbb szerepekben Balogh Mihály, Szabó Miklós, Pál-Nagy Botond láthatóak majd. A megnyitóhoz Szirtes Edina komponált sodró erejű zenét, műfajokat és hangulatokat egymásba olvasztva.
A megnyitót a közönség augusztus 13-án, pénteken 20.30 órától rendhagyó módon a Nemzeti Emlékhelyen láthatja majd, de az előadást a Fehérvár Televízió is közvetíti élőben. Ha pedig az időjárás kedvezőtlenre fordul és a megnyitó elmaradna, a produkciót augusztus 18-án, szerdán mutatják be.