-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
Emlékezetes régiek – régiekről emlékezők – bemutatták Szabados György új tanulmánykötetét
A kötet Szabados György válogatott történelmi és historiográfiai tanulmányain keresztül vezeti be az olvasókat a IX–XIII. századi magyar múlt és a rá vonatkozó emlékezet egy-egy fejezetébe. A tudományos írások közül van, amelyik tavaly készült, de akad olyan is, amelynek első kidolgozása közel 20 éve történt.
A szerző a bevezetőben jegyzi, hogy egyetlen írását sem illesztette be a kötetbe változatlan formában, hanem ismereteinek bővülése vagy a hiányosságok kiköszörülése okán módosította a korábban leírtakat, így a tanulmánykötet szövegei a 2021. évi tudását tükrözik.
Az eseményen Kulcsár Mihály, a Kutatóközpont igazgatója, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Takács Miklós DSc régész, egyetemi tanár mutatta be, illetve méltatta a munkát.
A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont gondozásában megjelent tanulmánykötetet a Hiemer-ház Báltermében mutatták be pénteken. Kulcsár Mihály igazgató bevezetőjében elmondta: egy intézmény és egy tudományos kutató életében is nagy eredmény egy új kiadvány megjelenése. A 16 tanulmányból álló kötettel egy új, tudományos sorozatot indít a Kutatóközpont.
„Azért hoztuk létre a Kutatóközpontot, hogy ápoljuk Siklósi Gyula emlékét, szellemiségét, és ilyen típusú tanulmánykötetek megjelentetésével bizonyítsuk, hogy nagyon komoly szakmai munka folyik a város történelme vonatkozásában.” – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Hozzátette, fontos megbecsülnünk azokat az embereket, akik tudományos alapossággal gondozzák Székesfehérvár történelmét, feldolgozzák egy-egy fejezetét, majd nyilvánosságra hozzák a munkáikat. Forgathatóvá teszik a köteteket a szakmának és azoknak is, akik lokálpatriótaként fogékonyak a város történelmére, történetére.
A kötetet és annak szerzőjét Takács Miklós, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem – Bölcsészettudományi Kar – Régészettudományi Intézet egyetemi tanára méltatta. Elmondta: az 51 éves Szabados György tudományos publikációs listáján 156 tétel szerepel, ami igen magas szám. A sokat író történész számos új meglátással jelentkezik a munkáiban, hatásosan érvel, és az érveit hatásosan meg is védi, szakmai hozzászólásaira az igényesség mellett a humor és a fiatalos lendület egyaránt jellemző. A tanulmánykötetek minden esetben a kutató egy-egy munkásságát zárják le, ezért is fontos a most megjelent kiadvány.
A tanulmánykötetet a Megyeház utca 17. szám alatti Kutatóközponton keresztül lehet igényelni.