-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Emlékhelyek napja 2021 - középkori élő sakk is lesz vasárnap 10-kor
A programokon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A részvételi szándékot a bejelentkezes@szikm.hu e-mail címre várják.
Történelmi kalandjáték, múzeumpedagógiai foglalkozás, élőszereplős sakkszínházi előadás és rendhagyó tárlatvezetés is várja az érdeklődőket a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert területén. Június 20-án, vasárnap az emlékhelyek napján változatos programokkal készül minden korosztály számára a Szent István Király Múzeum.
A hőségriasztás miatt a középkori élő sakk vasárnap délután 15 órás előadását nem tartják meg, délelőtt 10-kor várják a közönséget a Nemzeti Emlékhelyen.
A 9 órától induló "Vigyázat, építési terület!" történelmi kalandjáték során első kézből értesülhetnek a résztvevők Mátyás király nagyberuházásáról, a Koronázó Bazilika átalakításáról. Az időutazáson megismerkedhetnek az utolsó templomátalakítással, és betekinthetnek a középkori mindennapokba. 10 órától felharsan a harci kürt, és megkezdődik A három király csatája élőszereplős sakkszínházi előadás. A Nemzeti Emlékhelyen az I. István Szakgimnázium 35 diákja 100 négyzetméteres sakktáblán mutatja be élő sakkjátszma formájában a középkori Magyarország egyik kiemelkedő csatáját, az 1278. augusztus 26-án lezajlott morvamezei csatát, ahol a magyar és kun segédcsapatok döntő szerepet játszottak abban a győzelemben, amely Európa legbefolyásosabb családjai közé repítette az addig jószerével ismeretlen, kis osztrák főúri házat, a Habsburg-házat.
A délelőtti csatát követően 11 órakor a Stringers Vonósnégyes előadásában klasszikus és modern zenei darabok csendülnek fel a bazilika ősi falai között, majd 11.40 órakor "Felbukkannak ős százados sírok..." címmel indul egy újabb történelmi kalandjáték, amely során alig kétszáz évet utazunk az időben. A történet szerint már javában zajlott az 1848-as forradalom és szabadságharc, amikor a székesfehérvári koronázó bazilika területén előkerült a 825 éve elhunyt III. Béla király és első felesége sírja. De vajon ki volt az a régész, aki elvégezte ezt a páratlan leletmentést? Erre a kérdésre keresi a választ az izgalmas, kódfejtős nyomozás. 13 órától dr. Ribi András történész a középkori Székesfehérvár egy értékes gyöngyszemét ismerteti meg az érdeklődővel A kevésbé ismert fehérvári társaskáptalan - Megjegyzések a falakon kívül fekvő Szent Miklós-prépostság történetéhez című előadásában. Az emlékhelyek napja a 19 órakor induló rendhagyó tárlatvezetéssel ér véget vasárnap.