Film készül egy Fehérvárról Szibériába hurcolt hadifogoly naplója alapján

A pákozdi katonai emlékpark lövészárkaiban folytatódott a „Haza! ­– Lantai Májer József szibériai hadifogoly naplója" című film forgatása. A fiatal katona az I. világháborús harcokról és a hadifogoly létről számol be naplójában.
2023.11.24. 08:15 |
Film készül egy Fehérvárról  Szibériába hurcolt hadifogoly naplója alapján

Matuz János és Kovács Szilvia társrendezésében, aki egyben film producere is, a 17-es honvéd gyalogezredben szolgáló magyar honvéd és társainak életéről készül filmetűd. A filmben a fiatal székesfehérvári születésű katona az I. nagy világégés során az arcvonalban megélt harcait, illetve szibériai fogságának embert próbáló történéseit mutatják be, Lantai Májer József naplója alapján. A héten a pákozdi Mészeg-hegyre költözött a stáb, ahol a küzdelmet a lövészárokban idézték fel, korhű fegyverekkel, szakértők segítségével.

A főhős szerepében Schneider-Zay Ákost köszönthetjük, egy olyan korosztály képviselőjeként, akik számára nem teher a múltidézés és hitelesen idézi meg a főszereplő álmait és visszaemlékezéseit.

A háború megpróbáltatásait, illetve a fogságban töltött emlékeket megidéző film forgatása Erdélyben folytatódik, majd tavasszal fejeződik be. A bemutatót az utómunkálatokat követően, a tervek szerint jövőre, július 18-án, a Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred emléknapján tartják..

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.