-
Emelkedő pedagógus bérek
A székesfehérvári pedagógusok átlagos bére 700-800 ezer forint körül alakul majd béremeléssel – osztotta meg közösségi oldalán Székesfehérvár polgármestere, aki azt is jelezte, hogy a város önkormányzata a nem-pedagógus kollégák számára is biztosítani kívánja a bérkiegészítéseket és pluszjuttatásokat.
2025.01.22. -
Fájó emlékek között
Megemlékezést tartottak vasárnap délután Székesfehérváron a Wannsee-i konferencia 83. évfordulója alkalmából. A Tarsoly Ifjúságért Egyesület, a Raoul Wallenberg Egyesület és a Székesfehérvári Zsidó Hitközség közös eseménye a Hitközség imatermében emlékező beszédekkel kezdődött, majd a Zsinagóga-emlékműnél folytatódott, ahol a résztvevők az áldozatok előtt tisztelegtek.
2025.01.19. -
80 éve történt
Napra pontosan nyolcvan évvel ezelőtt foglalták vissza a németek Székesfehérvárt. Az évforduló apropóján a második világháború borzalmait dolgozza fel ősszel indult cikksorozatában a szekesfehervar.hu városi honlap.
2025.01.22. -
Egyre több az influenzás
Rendkívüli tanítási szünetet rendeltek el múlt héten egy vármegyei iskolában, annyira sok pedagógus és gyermek betegedett meg, Fehérváron pedig van olyan általános iskolai osztály, ahol már a gyerekek kétharmada hiányzik.
2025.01.22.
"Hozd a formád" a Kossuth Lajos Általános Iskolában
Idén is megrendezik a „Hozd a formád!” elnevezésű programsorozatot Székesfehérváron. Az idei első rendezvényt a Kossuth Lajos Általános Iskolában tartották. A „Hozd a formád!” elnevezésű nemzetközi programsorozatban 17 város általános-és középiskolái vesznek részt országosan, köztük a Kossuth Lajos Általános Iskola. Napjainkban Magyarországon is az egyik legfontosabb népegészségügyi probléma a túlsúly és az elhízás, ez leginkább a gyermekek körére jellemző.
A cikkben VIDEÓT is talál a programról!
2011.02.07. 17:46 |
Idén is megrendezik a „Hozd a formád!” elnevezésű programsorozatot Székesfehérváron. Az idei első rendezvényt a Kossuth Lajos Általános Iskolában tartották. A „Hozd a formád!” elnevezésű nemzetközi programsorozatban 17 város általános-és középiskolái vesznek részt országosan, köztük a Kossuth Lajos Általános Iskola. Napjainkban Magyarországon is az egyik legfontosabb népegészségügyi probléma a túlsúly és az elhízás, ez leginkább a gyermekek körére jellemző.
Az egészségnevelő programot a WHO és az Egészséges Városok Szövetsége hirdette meg. Célja, hogy népszerűsítsék a mozgás és az egészséges életmód fontosságát. A fehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola tavaly csatlakozott a programhoz. Az érdekes, színes programoknak köszönhetően az intézményben megnégyszereződött a sportkörök létszáma.
A program a megelőzés elsődleges fontosságát hangsúlyozza, a gyermekek közvetítésén keresztül a szülőkhöz is szeretnénk eljuttatni mondanivalójukat. A program szerint nélkülözhetetlen a gyerekek-felnőttek, az iskolai közösség-család közötti együttműködés is - mondta Östör Annamária sportért és egészségügyért felelős tanácsnok, aki arról is beszélt a rendezvényen, hogy az idei év legnagyobb feladata már az, hogy a programokba a szülőket is betudják vonni.
A túlsúly és az elhízás világszerte a 21. század egyik legnagyobb népegészségügyi kihívásaként jelenik meg. A túlsúlyosak és elhízottak száma az elmúlt harminc évben drasztikusan emelkedett az Európai Unióban, különösen a gyermekek körében. Becslések szerint az Európai Unióban az iskolás korú gyermekek 25-28%-a elhízott.
A „Hozd a Formád Magyarország!” program célja, hogy az iskola és a város közösségi viszonyait és fizikai körülményeit olyan irányba változtassa, hogy azok elősegítsék a gyermekkori elhízás kockázatainak csökkentését. Ennek érdekében a „Hozd a Formád Magyarország!” program a kompetencia alapú oktatás lehetőségeit kihasználva a cselekvési kompetencia kialakítására épít, amely révén a résztvevő diákok olyan kezdeményezések kitalálására és megvalósítására válhatnak képessé, amelyek segítségével az egészségre ható pozitív változásokat érhetnek el.
Alapvető módszerként az IVAC modell (Investigation=Felmérés, Vision=Tervezés, Action=Akció, Change=Változás) kerül alkalmazásra, amely előtérbe helyezi a választás és a kritikai elemzés képességeinek kialakítását. A program nem kizárólag az elhízásra koncentrál, hanem az ételek, a táplálkozás valamint a testmozgás pozitív és kritikai megközelítésére fókuszál.
A program első lépései
Első lépésként az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége szakértői tréningeken és egyéb szakmai programokon ismertetik meg a résztvevőket a „Hozd a Formád Magyarország!” program céljaival, módszereivel.
Ezt követően az intézmények a megismert módszerek alkalmazásával felmérik az osztályok, tanulók egészségi állapotát és az azt befolyásoló tényezőket – az általános egészségi állapot, az életstílus, a társadalmi és környezeti meghatározók vizsgálatával.
A feltárt eredmények és kirajzolódott problémák alapján az intézmények összeállítják éves cselekvési tervüket, és meghatározzák azokat a prioritásokat, amelyekre hangsúlyos figyelmet fordítanak az egyes, egészséges életmódot támogató tevékenységeikkel.
A program keretében helyi támogató csoportot alakítanak az iskolák olyan szakértőkből (dietetikus, egészségfejlesztő, sportszakember, szociális szakemberek) és döntéshozókból (önkormányzati apparátus tagjai) akik tevékenyen hozzá tudnak járulni a környezeti tényezők megváltoztatásához.
A helyi aktivitások elindulását követően a szövetség szakértői folyamatos szakmai támogatást biztosítanak a hálózatos együttműködésben résztvevő intézmények számára, valamint megteremtik a lehetőséget az egymás közötti közvetlen kapcsolatfelvételre és együttműködések kialakítására.
Az együttműködésben résztvevő intézmények vállalják, hogy a projekt időtartama alatt minden tanév végén megszerveznek egy „Hozd a Formád Magyarország!” tematikus hetet. Erre a rendezvénysorozatra meghívják a városukból azokat az iskolákat, amelyekkel kapcsolatban állnak, azzal a céllal, hogy megismertessék a program által vállalt küldetést és a kitűzött célokat, valamint bemutassák az év során elért eredményeiket. Ezek a rendezvények egyben lehetőséget teremtenek a programhoz való csatlakozásra is.
|