Negyvenéves lett a finn-magyar barátságot jelképező horgony a Csónakázó-tónál

Pontosan negyven éve került a helyére a Csónakázó-tó partján az a horgony, melyet finn testvérvárosától, Kemitől kapott Székesfehérvár. A jeles jubileumot finnek és magyarok együtt ünnepelték szombaton, és felavattak egy információs táblát is, amely három nyelven hirdeti a városok jó kapcsolatát szimbolizáló horgony történetét. Székesfehérvár nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszönetet Kemi és Székesfehérvár barátságágáért, az ünnepségen közreműködött a Vox Mirabilis Kamarakórus.
2024.08.17. 13:48 |
Negyvenéves lett a finn-magyar barátságot jelképező horgony a Csónakázó-tónál

A Csónakázó-tó partján található horgonyt még 1984 augusztusában, az Alba Regia Napok alkalmából a finn testvérváros, Kemi ajándékozta Székesfehérvárnak.

A 2.5 tonnás horgony egy görög kereskedelmi hajóhoz tartozott, 1962-ben elveszett és később a Botteni-öbölben, Kemitől kétszáz kilométerrel délre emelték ki a tengerből. A barátság jelképét az újrafestés után Székesfehérvárnak és az itt élő embereknek ajándékozták.

Szombaton egy a napokban Fehérváron vendégeskedő finn delegációval közösen ünnepelték a fehérváriak a negyvenéves jubileumot.

Kemi és Székesfehérvár barátságának szimbóluma sokkal több, mint köztéri emlékeztető: városunk polgárainak találkozópontja, mondhatni, a helyi folklór része. Egy emlékmű, mely két város, két közösség barátságát testesíti meg, talán nem is remélhetne jobb sorsot annál, mint hogy barátságok helyszínévé változik.” – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere. Hozzátette, mostantól a kíváncsi fiatalok és a turisták egy pillantással megtudhatják a horgony eredetének pontos történetét. Dr. Cser-Palkovics András köszönetét fejezte ki Keminek a négy évtizede töretlenül ápolt barátságért, valamint a SAMPO Székesfehérvári Finnbarátok Körének és a Finn Nagykövetségnek.

A Finn Nagykövetség képviseletében Kaisa Leidy minisztertanácsos vett részt az ünnepségen. Úgy fogalmazott, a horgony mindenképpen egy találó jelképe a biztonságnak, amely emlékeztet minket a két város közötti, minden viszontagságon túlmutató barátságra.

A Kemi és Székesfehérvár közötti kötődés legalább annyira erős, mint ahogy egy hajó kapaszkodik a tenger mélyéhez egy horgony segítségével.

A SAMPO Székesfehérvári Finnbarátok Körén kívül a Székesfehérvári Evangélikus Egyházközség is szoros kapcsolatot tart fenn Kemi városával.

A horgony és a mellette felavatott információs tábla szimbolizálja, egyben tovább erősíti a két város közötti szilárd és kitartó barátságot – fogalmazott az eseményen Viivi Järvelä, Kemi Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke.

Mint mondta, a két város a múltban mindig támogatta egymást, és ez a jövőben is így lesz - ennek ékes bizonyítéka a tábla. A horgony napjainkban, Székesfehérvár és Kemi között azt a biztos pontot jelképezi, amit korábban a hajósoknak is jelentett a viharos tengeren. Bizonytalan, vészterhes időkben ez a szimbólum különösen felértékelődik.

Prépost Károlyné, a SAMPO Finnbarátok Köre Egyesület elnöke arról beszélt, korábban hiányosságként értékelték, hogy nem volt információs felület az emlékmű mellett. 2017-ben avattak ugyan egy táblát, melyen mindössze egy mondat volt olvasható.

A város támogatásával most elkészült az új tábla, amely három nyelven hirdeti a horgony történetét és annak üzenetét. Ezen kívül egy QR-kód segítségével még több információt kaphat az érdeklődő a baráti szervezetükről.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.