-
Koncert és kiállítás a belvárosban
Két művészeti programot is kínál a következő napokban a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház. Április 4-én, pénteken nyílik meg Szabó Lajos József festő kiállítása, míg április 8-án, kedden Gorsium hangjai címmel szerveznek koncertet.
2025.04.03. -
Együttműködés a tudomány szolgálatában
Szakmai együttműködési megállapodást kötött az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Geoinformatikai Intézete és a Szent István Király Múzeum. A csütörtökön délelőtt sajtónyilvános keretek között aláírt szerződés szerint a jövőben közös projektek és pályázatok kidolgozása mellett közös kutatóműhelyeket hoznak létre, valamint fórumot biztosítanak tudományos és gyakorlati eredményeik publikálására is.
2025.04.03. -
Beethoven tavasza
Beethoven műveivel találkozhattak a Partitúra bérlet fiataljai a Művészetek Házában. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart Dobszay Péter vezényelte.
2025.04.03. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02.
Nyolc éves barátság - csángóföldi vendégek adtak műsoros estet a Hiemer-házban
Brückner Ákos Előd atya a csángó misén mondott szentbeszédében felelevenítette Jáky Teodóz bencés atya emlékét, aki csángóföldi gyűjtőútjain ötezernél is több népéneket jegyzett le, a csángó ügy „apostolaként" pedig száztíz alkalommal járt Moldvában.
„A közös imádság erősíti az összetartozásunkat, felfrissít bennünket. Kérjük a Jóistent, hogy tudjuk egymást nagyon szeretni. Maradjunk hűségesek és fel ne hagyjunk az Istentől kapott műveltséggel, kultúrával.” - mondta szentbeszédében Előd atya.
A pusztinai hagyományőrző asszonyok közül Lajos Katalin, Szőcs Tinka, Szőcs Katalin, Csobán Magdó és Tamás Magdó is fellépett a Hiemer-ház báltermében, és a gyerekekkel - akik közül jó néhányan bemutatkoztak a Fölszállott a páva műsoraiban is - együtt ízelítőt adtak énekeikből, meséikből, táncaikból. A tehetséges fiatalok egyike volt több éve Timár Karina, aki idén már, mint végzett néprajzos, tanítóként kísérte el a gyerekeket.
Székesfehérvár Önkormányzata kiemelten fontosnak tartja, hogy lehetőségeihez mérten anyagilag, illetőleg a kulturális kapcsolatok erősítése révén is támogassa, fejlessze a határon túli és anyaországi magyar-magyar kapcsolatokat.
Tisztelet és köszönet illeti mindazon határon túliakat, akik minden nap azon dolgoznak, hogy a következő generáció is megismerje gyökereit, hogy a mai csángómagyar gyerekek az ének, a tánc és a magyar nyelv összetartó ereje révén tovább vigyék a több évszázad óta élő tradíciókat.
Immár nyolcadik éve, hogy köszönthetjük Nyisztor Ilonáékat Székesfehérváron.
Ez idő alatt a kisgyermekből fiatal felnőtté váltak az első táborban résztvevők, akik között mély barátságok születtek, amelyek azóta is élnek. Az együtt töltött idő, a találkozások identitástudatunk erősítését is szolgálják.” - hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Deák Lajosné, a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka.
„Nagyon jólesik, hogy van hol elénekeljük, amit örököltünk az őseinktől.
Hála a Jóistennek megengedték, hogy havonta magyar mise legyen Bákóban. Igaz, jobban örvendtünk volna, ha adták volna a falunkba, ne kelljen ingázni hatvan kilométert. De ez is egy lépés.” - emelte ki Nyisztor Ilona, Magyar Örökség-díjas népdalénekes.
Az est folyamán Nyisztor Ilona, Magyar Örökség-díjas népdalénekes és pedagógus társainak tanítványai léptek színpadra. A gyermekek zenéltek, énekeltek, jóízűen meséltek a moldvai csángók mindennapjairól. A közönség vastapssal jutalmazta az előadást.
A hagyományőrző jótékonysági esten befolyt támogatásokat a pusztinai Magyar Ház működtetésére fordítják majd.