-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Nyolc éves barátság - csángóföldi vendégek adtak műsoros estet a Hiemer-házban
Brückner Ákos Előd atya a csángó misén mondott szentbeszédében felelevenítette Jáky Teodóz bencés atya emlékét, aki csángóföldi gyűjtőútjain ötezernél is több népéneket jegyzett le, a csángó ügy „apostolaként" pedig száztíz alkalommal járt Moldvában.
„A közös imádság erősíti az összetartozásunkat, felfrissít bennünket. Kérjük a Jóistent, hogy tudjuk egymást nagyon szeretni. Maradjunk hűségesek és fel ne hagyjunk az Istentől kapott műveltséggel, kultúrával.” - mondta szentbeszédében Előd atya.
A pusztinai hagyományőrző asszonyok közül Lajos Katalin, Szőcs Tinka, Szőcs Katalin, Csobán Magdó és Tamás Magdó is fellépett a Hiemer-ház báltermében, és a gyerekekkel - akik közül jó néhányan bemutatkoztak a Fölszállott a páva műsoraiban is - együtt ízelítőt adtak énekeikből, meséikből, táncaikból. A tehetséges fiatalok egyike volt több éve Timár Karina, aki idén már, mint végzett néprajzos, tanítóként kísérte el a gyerekeket.
Székesfehérvár Önkormányzata kiemelten fontosnak tartja, hogy lehetőségeihez mérten anyagilag, illetőleg a kulturális kapcsolatok erősítése révén is támogassa, fejlessze a határon túli és anyaországi magyar-magyar kapcsolatokat.
Tisztelet és köszönet illeti mindazon határon túliakat, akik minden nap azon dolgoznak, hogy a következő generáció is megismerje gyökereit, hogy a mai csángómagyar gyerekek az ének, a tánc és a magyar nyelv összetartó ereje révén tovább vigyék a több évszázad óta élő tradíciókat.
Immár nyolcadik éve, hogy köszönthetjük Nyisztor Ilonáékat Székesfehérváron.
Ez idő alatt a kisgyermekből fiatal felnőtté váltak az első táborban résztvevők, akik között mély barátságok születtek, amelyek azóta is élnek. Az együtt töltött idő, a találkozások identitástudatunk erősítését is szolgálják.” - hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Deák Lajosné, a határon túli magyarokkal kapcsolatos feladatok tanácsnoka.
„Nagyon jólesik, hogy van hol elénekeljük, amit örököltünk az őseinktől.
Hála a Jóistennek megengedték, hogy havonta magyar mise legyen Bákóban. Igaz, jobban örvendtünk volna, ha adták volna a falunkba, ne kelljen ingázni hatvan kilométert. De ez is egy lépés.” - emelte ki Nyisztor Ilona, Magyar Örökség-díjas népdalénekes.
Az est folyamán Nyisztor Ilona, Magyar Örökség-díjas népdalénekes és pedagógus társainak tanítványai léptek színpadra. A gyermekek zenéltek, énekeltek, jóízűen meséltek a moldvai csángók mindennapjairól. A közönség vastapssal jutalmazta az előadást.
A hagyományőrző jótékonysági esten befolyt támogatásokat a pusztinai Magyar Ház működtetésére fordítják majd.