-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
Ő volt az a történész, aki először leírta, hol van Géza fejedelem sírja
Jan Długosz 1415. december 1-jén született a lengyelországi Brzeżnicában középnemesi család sarjaként. Tanulmányai elvégzése után Zbigniew Oleśnicki (1389–1455) krakkói püspök jegyzője, később titkára lett. Neki köszönhetően kapta meg előbb a klobuczki plébánia javadalmát, majd krakkói kanonoki stallumát, mellette kezdte meg diplomáciai és királyi tanácsadói tevékenységét, és feltehetően az ő révén ismerkedett meg a Vitéz János (1408–1472) köré szerveződő magyarországi humanista körrel is.
Magyarországon 1440-ben járt először Oleśnicki és a leendő I. Ulászló magyar király (1440–1444) kíséretében. Tevékenysége során számos alkalommal kapcsolatba került különböző magyar ügyekkel. Ő alapította – feltehetően 1454-ben – a krakkói egyetem magyar hallgatóságának lakhatásul szolgáló Bursa Hungarorumot. 1449-ben a Hunyadi János és Jan Jiškra közötti béke létrehozásában közreműködött, az 1468 óta tartó cseh-magyar háború idején több alkalommal tárgyalt Mátyás magyar király (1458–1490) delegáltjaival, valamint a Kázmér lengyel herceget vele szemben 1471-ben Magyarország trónjára invitáló, Krakkóba érkezett magyar küldöttséggel is. Részt vett az 1474. évi lengyel-magyar megállapodások, valamint az 1479-ben ratifikált olmützi béke megkötésében, amelynek előkészítése kapcsán, 1478-ban járt utoljára hazánkban.
Długosz egyházi és diplomáciai pályafutása mellett számos hagiográfiai, egyháztörténeti és történeti tárgyú munkát írt. Fő műve, az Annales seu Cronicae Regni Poloniae (Lengyelország évkönyvei avagy krónikája) Lengyelország történetét mutatja be a kezdetektől 1480-ig. A terjedelmes munka jelentőségét magyar szempontból az adja, hogy Długosz nemcsak országa, hanem lényegében egész Közép- és Kelet-Európa történetét feldolgozza, s a lengyel belpolitikában betöltött szerepének, továbbá diplomáciai tevékenysége során szerzett ismereteinek köszönhetően saját korára nézve elsőrendű forrás.
Magyar források felhasználásával bevette művébe többek a Szent István születését megjövendölő látomásokat és a koronaküldés eseményét, tőle származik I. Ulászló székesfehérvári királyavatásának részletes leírása, amit szemtanúként örökített meg, valamint helyben szerzett saját értesülését dolgozva be munkájába feljegyezte, hogy Géza fejedelem nyughelye a székesfehérvári Szent Péter és Szent Pál-templomban volt.
Az írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette.