-
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. -
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27.
Öreghegy történetét mutatta be a Váczi Márk városkutató vezette városrészi séta
Az 1900-as években "tették le" a mai Öreghegy alapjait: ekkorra tehető a Püspökkertváros, a Déli Ipari Park és a KÖFÉM-városrész "születése" is.
A városrészi séta, ha úgy tetszik rendhagyó történelem óra a Bory-vár kapujától indult.
A főként romantizáló részletformákat gazdagon felhasználó épületegyüttes egy meredek domboldalra kapaszkodik fel, teraszokkal övezve, tornyokkal megkoronázva.
Bory-vár mellett Bory mester szobánál elhangzott, hogy Schwalm László bronz alkotása 1998 óta áll a téren. A Svájcban élt fehérvári születésű művész mestere emlékére készítette a félalakos emlékszobrot, amelyet Nagy Benedek móri szobrászművész műhelyében öntöttek. Ugyancsak a Bory téren látható Dr. Ágoston Béla és Bory Jenő emlékdomborműve. A Bory Jenőt és az életművét évtizedeken át ápoló unokáját, Dr. Ágoston Bélát ábrázoló domborművet, Szakál Antal alkotását 2014. augusztus 19-én, az Öreghegyi Mulatságok keretében avatták fel a Bory mester szoborral szemben.
A séta résztvevői megálltak a Máriavölgyi Szűz Mária-szobornál. „A mészkő talapzaton, az egykori Máriavölgyi elemi iskola mellett álló, ifj. Havranek Antal műhelyében készült kőszobrot 1903. szeptember 8-án állították, Károly János nagyprépost szentelte fel. Szűz Mária gazdag redőzetű ruhában, karján a Kisdeddel, lábával egy összegömbölyödött kígyót tapos. A posztamens szintén kő, festett felülettel, két oldalán kőbe vésett liliomszállal. A talapzat tetején „A Boldogságos Szűz Mária örök tiszteletére” felirat, alatta a bevésett 1903-as évszám látható, az alján kis tábla fekete felirattal: „HÁLÁBÓL SZŰZANYÁNAK 1981. IX. 8. SZ. M.”. Ez az alkotást restauráltató Szabó Mártonra és feleségére utal. A helyreállítást Domonkos Béla szobrászművész végezte el. 1999-ben ismét felújították, szeptember 19-én újra megáldották.” - ismertette a szobor történetét Váczi Márk.
Öreghegyi Borház (egykori Máriavölgyi elemi iskola) előtti árnyat adó fák alatt megpihenve az érdeklődők megtudhatták, hogy „1914-ben a város javaslatot terjesztett fel a vallási és közoktatási miniszterhez 3 tantermes iskola építésére a Túrózsákban, az építést az I. világháború meghiúsította. 1920-tól iskolai célra bérelték a Karl-villát, majd megvásárolta a város az épületet.
1924-ben épült meg állami segéllyel a Máriavölgyi Községi Elemi Népiskola négy évfolyam számára. 1928-ban bővítették az iskolaudvart és „mezőgazdasági gyakorlókeret” hoztak létre. Az épületet 1943-ban a Légvédelmi Tűzosztály részére lefoglalták, később aknabelövés érte, nagyrészt kiégett. Az U alakú emeletes, magas tetős épület eklektikus stílusban épült, igényes, szép részletekkel. Alatta jelentős pincerendszer található.”
A Fiskális út – Túrózsáki út kereszteződésben áll Szent Antal fülkés szobra.
A kis fülkében látható Szent Antal-szobrot eredetileg 1981-ben állították fel a Fiskális úton. Mai helyére 1992-ben került, a tér rendezésével egyidőben. Sátortetős, aediculás, felújított építmény, tetején eredeti kőkereszttel. A szoborfülkében a karján a Kisdedet tartó szent festett gipszszobra áll. Alatta egy kis márványtáblán az alábbi felirat hirdeti: „SZENT ANTAL HALÁLÁNAK 750. ÉVFORDULÓJÁRA HÁLÁBÓL 1981-BEN”.