-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
Öreghegy történetét mutatta be a Váczi Márk városkutató vezette városrészi séta
Az 1900-as években "tették le" a mai Öreghegy alapjait: ekkorra tehető a Püspökkertváros, a Déli Ipari Park és a KÖFÉM-városrész "születése" is.
A városrészi séta, ha úgy tetszik rendhagyó történelem óra a Bory-vár kapujától indult.
A főként romantizáló részletformákat gazdagon felhasználó épületegyüttes egy meredek domboldalra kapaszkodik fel, teraszokkal övezve, tornyokkal megkoronázva.
Bory-vár mellett Bory mester szobánál elhangzott, hogy Schwalm László bronz alkotása 1998 óta áll a téren. A Svájcban élt fehérvári születésű művész mestere emlékére készítette a félalakos emlékszobrot, amelyet Nagy Benedek móri szobrászművész műhelyében öntöttek. Ugyancsak a Bory téren látható Dr. Ágoston Béla és Bory Jenő emlékdomborműve. A Bory Jenőt és az életművét évtizedeken át ápoló unokáját, Dr. Ágoston Bélát ábrázoló domborművet, Szakál Antal alkotását 2014. augusztus 19-én, az Öreghegyi Mulatságok keretében avatták fel a Bory mester szoborral szemben.
A séta résztvevői megálltak a Máriavölgyi Szűz Mária-szobornál. „A mészkő talapzaton, az egykori Máriavölgyi elemi iskola mellett álló, ifj. Havranek Antal műhelyében készült kőszobrot 1903. szeptember 8-án állították, Károly János nagyprépost szentelte fel. Szűz Mária gazdag redőzetű ruhában, karján a Kisdeddel, lábával egy összegömbölyödött kígyót tapos. A posztamens szintén kő, festett felülettel, két oldalán kőbe vésett liliomszállal. A talapzat tetején „A Boldogságos Szűz Mária örök tiszteletére” felirat, alatta a bevésett 1903-as évszám látható, az alján kis tábla fekete felirattal: „HÁLÁBÓL SZŰZANYÁNAK 1981. IX. 8. SZ. M.”. Ez az alkotást restauráltató Szabó Mártonra és feleségére utal. A helyreállítást Domonkos Béla szobrászművész végezte el. 1999-ben ismét felújították, szeptember 19-én újra megáldották.” - ismertette a szobor történetét Váczi Márk.
Öreghegyi Borház (egykori Máriavölgyi elemi iskola) előtti árnyat adó fák alatt megpihenve az érdeklődők megtudhatták, hogy „1914-ben a város javaslatot terjesztett fel a vallási és közoktatási miniszterhez 3 tantermes iskola építésére a Túrózsákban, az építést az I. világháború meghiúsította. 1920-tól iskolai célra bérelték a Karl-villát, majd megvásárolta a város az épületet.
1924-ben épült meg állami segéllyel a Máriavölgyi Községi Elemi Népiskola négy évfolyam számára. 1928-ban bővítették az iskolaudvart és „mezőgazdasági gyakorlókeret” hoztak létre. Az épületet 1943-ban a Légvédelmi Tűzosztály részére lefoglalták, később aknabelövés érte, nagyrészt kiégett. Az U alakú emeletes, magas tetős épület eklektikus stílusban épült, igényes, szép részletekkel. Alatta jelentős pincerendszer található.”
A Fiskális út – Túrózsáki út kereszteződésben áll Szent Antal fülkés szobra.
A kis fülkében látható Szent Antal-szobrot eredetileg 1981-ben állították fel a Fiskális úton. Mai helyére 1992-ben került, a tér rendezésével egyidőben. Sátortetős, aediculás, felújított építmény, tetején eredeti kőkereszttel. A szoborfülkében a karján a Kisdedet tartó szent festett gipszszobra áll. Alatta egy kis márványtáblán az alábbi felirat hirdeti: „SZENT ANTAL HALÁLÁNAK 750. ÉVFORDULÓJÁRA HÁLÁBÓL 1981-BEN”.