Régészeti és történeti perspektívák Székesfehérvár régmúltjának kutatásában

972, 1172 és 1222 jubileuma alkalmából tudományos konferenciát szervez december 14-én, szerdán a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont. Érdekes előadások keretében mutatják be Székesfehérvár, hazánk történelmi fővárosának korai évszázadait.
2022.12.13. 07:47 |
Régészeti és történeti perspektívák Székesfehérvár régmúltjának kutatásában

ALBA REGIA – BULLA AUREA – Régészeti és történeti perspektívák Székesfehérvár régmúltjának kutatásában címmel szervez tudományos konferenciát 2022. december 14-én, szerdán 10 órától a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont.

A Hiemer-ház báltermében várják az érdeklődőket, akik számos előadás keretében ismerkedhetnek meg a város korai történelmével.

Fehérvári és vendégelőadók is lesznek, így például Szabó Zoltántól hallhatnak a bazilika történetéről, a Szent István Király Múzeum szakemberei a fellelt 11. századi kőfalmaradványokról beszélnek majd, míg Szabados György a 972 – 1172 – 1222. Jubileumi sarokpontok az Ófőváros korai történelméből című előadással készül. 

A szerdai tudományos konferenciával csatlakozik az Aranybulla Emlékévhez a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont, így a szakmai programban szerepel a Magna Carta, III. Béla és II. András nyugati politikája, illetve az Aranybulla és kiadásának korszaka több aspektusból is. Az előadások nyilvánosak, szeretettel várják az érdeklődőket.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.