-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
Sarokerkélyek nyomában - városismereti séták Székesfehérváron
Akiket érdekelt a fehérvári sarokerkélyek története, azok hétvégén egy belvárosi séta keretében a Tourinform Irodának köszönhetően megannyi érdekességet hallhatttak.
Szoktam mondani, hogy nemcsak a királyok városa vagyunk, hanem a sarokerkélyek városa is, merthogy igazából sokan nem is hiszik el, de 29 sarokerkély van a városban - mondta Pintér Ildikó idegenvezető. "Egyik szebb mint a másik, a belvárosban is van 5-6, amik egyrészt nagyon szép építészeti emlékek, másrészt gyönyörűek is. Itt a Hiemer-ház, ezeket régen csúfolták úgy, hogy a pletyka erkélyek, mert ennek megvan a története, van amelyik már négyszáz éves."
A Jókai utcában az egyik legrégebbi a Kisasszony erkélye, amelyet fel is újítottak. Mivel ezek az épületrészek minden alkalommal más szépséget mutatnak meg, érdemes néha felemelnünk a fejünket és körbe tekinteni a belvárosban.
Ha valaki szeretné megnézni ezeket az erkélyeket a belvárosban, a Jókai, a Megyeház, a Kossuth vagy a Táncsics Mihály utcában, a Szent István téren, és a Fő utcán is megteheti. A történetüket pedig idegenvezetőtől hallgathatják meg a következő sarokerkélyek nyomában túrán.