Tavaszi fáradtság - töltsük fel raktárainkat

 Ólmos fáradtság, állandósult álmosság, levertség. Ez a tavaszi kórkép szinte mindannyiónk számára testközelből ismert. Kedélyállapotunk néha a depresszióhoz hasonlít, alvászavaraink támadnak, gyakrabban betegszünk meg. A tavaszi fáradságot nem csak és kizárólag a vitaminhiány okozza.
2010.02.28. 21:17 |
 Ólmos fáradtság, állandósult álmosság, levertség. Ez a tavaszi kórkép szinte mindannyiónk számára testközelből ismert. Kedélyállapotunk néha a depresszióhoz hasonlít, alvászavaraink támadnak, gyakrabban betegszünk meg. A tavaszi fáradságot nem csak és kizárólag a vitaminhiány okozza.


Vitaminhiány

 Ma már egész télen lehet narancsot, banánt, trópusi gyümölcsöket, almát kapni, de ezeknek az éretlenül leszedett, konténerekben tárolt gyümölcsöknek messze elmarad a vitamintartalma a nyári friss gyümölcsöké mögött.
 
 Egyre divatosabbak a különböző vitamin tabletták is, de ezek sem vehetik fel a versenyt egy szép almával, egy fürt szőlővel, egy tál eperrel stb. Persze télen nem csak a gyümölcs, de a friss zöldség is hiányzik étrendünkből, ezért könnyebben alakul ki vitaminhiány.


 
Időjárás-változás

 Egészen pontosan a frontváltozások azok, amik komolyan megterhelik szervezetünk alkalmazkodóképességét, ezért részben ezek számlájára írható a tavaszi fáradtság. Tél végén, a tavasz beköszöntével nagy sebességgel váltogatják egymást a magas légnyomású anticiklonok és az alacsony légnyomású ciklonok. Ezeket a változásokat tudatosan nem vagyunk képesek érzékelni, de idegrendszerünk, mint egy érzékeny antenna, minden apró nyomásváltozásra reagál.
 
 Az anticiklon napsütést, szép időt hoz, ilyenkor szervezetünkben több "boldogsághormon", azaz endorfin termelődik, gyorsul a szívverés és a légzés, emelkedik a vérnyomás, tettre késznek, energikusnak érezzük magunkat.
 
 A ciklonok felelősek a borongós, esős időért. Ha a változás túl gyors, szervezetünknek nincs ideje alkalmazkodni, túl hevesen reagál. Így alakulnak ki a hirtelen hangulatváltozások, fejfájás, súlyosabb esetben keringési zavarok, alvásproblémák, depresszió.
 
Szervezetünk biológiai ritmusának változása

 Biológiai óránk egyaránt követ napok, hónapok és évszakok szerinti ritmusokat. Már régen megfigyelték, hogy bizonyos betegségek kiújulása mindig tavasszal történik, aminek hátterében az élettani működések évszakos hullámzása áll. Határozottan érezhető a „betegforgalomban” a tavasz beköszönte.
 
 Főleg az idősebbek és a kisgyermekes anyukák keresik fel ilyenkor gyakrabban a háziorvosaikat, valamint a keringési problémákkal küzdő és depresszióra hajlamos betegek is. Az idősebbek fáradékonyságra, rossz közérzetre, alvászavarokra panaszkodnak, az anyukák nyafogó, hisztis gyerekeikre. Nehéz ilyenkor mit mondani. Általános gyógyszer nincs a tavaszi fáradtságra.
 
Tanácsok a tavaszi fáradság ellen
  •  Változtassunk az étrendünkön! Ez eleinte nehéz, de ahogyan sorban jelennek meg a friss zöldségek, gyümölcsök, lehet belőlük egyre többet enni. Lehetőleg kerüljük a zsíros falatokat!
     
  • Együnk több vitaminban és ásványi anyagokban gazdag ételt, és részesítsük előnyben a zöldségeket és gyümölcsöket. Sokkal több lesz az energiánk, megelőzhetjük a vitaminhiányt, ráadásul így a télen fölszedett kilóktól is könnyedén megszabadulhatunk.
     
  • Legyen a kezünk ügyében mindig ásvány- vagy tiszta víz. Tanácsos ebből naponta legalább 1,5-2 liternyit inni.
     
  • A reggeli váltózuhany segítségével egész nap fittek maradhatunk. Engedjünk először kellemes hőmérsékletű vizet, majd hűtsük folyamatosan. Ezt ismételjük meg háromszor, de ügyeljünk arra, hogy a zuhanyozást hideg vízzel fejezzük be.
     
  • Sok mozgás, minél több szabadban töltött idő. El lehet kezdeni pakolászni a kertben, vagy nagyokat sétálni, kirándulni. Be kell „járatni” a télen legyengült immunrendszert.
     
  • Ne hanyagoljuk el párunkat sem ebben az időszakban. A szerelem rendkívül jót tesz testnek és léleknek egyaránt, és száműzi az évszakkal járó fáradtságot.
     
  • Igyekezzünk kerülni az idegeskedést, pihenjünk többet, mint általában.