Teszteld a tudásod! - kvíz nyereményekért a török alóli felszabadulásról

1688-ban, 332 évvel ezelőtt május 19-én szabadult fel Székesfehérvár a 145 éves török uralom alól és kezdődött el Fehérvár barokk korszaka. A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont egy kvíz-játék formájában emlékezik meg az évfordulóról, melyet az alábbiakban kitölthetnek és a beküldők között várostörténeti sétákat sorsolnak ki.
2020.05.19. 12:15 |
Teszteld a tudásod! - kvíz nyereményekért a török alóli felszabadulásról

A 332 évvel ezelőtti eseményekről kedden délelőtt emlékeztek meg a Nemzeti Emlékhelyen.

Buda 1686-os visszavívását követően Székesfehérvárt is ostromzár alá fogták a szövetséges csapatok. Harci cselekmény kevés történt Fehérvár falai alatt, valójában több mint egy esztendőnyi bekerítés alatt kiéheztették a várvédőket, akik kilátástalan helyzetükben tárgyalásokat kezdtek a vár feladásáról. Végül, 1688. május 19-én a török helyőrség végleg elhagyta városunkat. Az 1688-as visszafoglalást követő napon, a város főterén Te Deumot celebráltak, hogy 144 évnyi fogság után végre felszabadult Székesfehérvár. Ennek emlékére közel két évtizeden keresztül, egészen a Rákóczi-szabadságharcig fennmaradt ez a szokás.

Az oszmánok itt tartózkodásuk alatt mecsetet, minareteket és fürdőket emeltek, azonban ezek mindegyikét elpusztították az 1688-as végleges visszavétel után a város középkori keresztény emlékeivel egyetemben. Napjainkban Güzeldzse Rüsztem pasa fürdőjének romjai, valamint a Szent Anna-kápolna falképei és a tetején levő iszlám félhold emlékeztetnek az egykori hódoltatókra.

Várostörténet

  1. Finnek és magyarok együtt ünnepeltek

    Pontosan negyven éve került a helyére a Csónakázó-tó partján az a horgony, melyet finn testvérvárosától, Kemitől kapott Székesfehérvár. A jeles jubileumot finnek és magyarok együtt ünnepelték szombaton, és felavattak egy információs táblát is, amely három nyelven hirdeti a városok jó kapcsolatát szimbolizáló horgony történetét. Székesfehérvár nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott köszönetet Kemi és Székesfehérvár barátságágáért, az ünnepségen közreműködött a Vox Mirabilis Kamarakórus.

    2024.08.17.
  2. Székesfehérvár legkorábbi védműve

    2023 augusztusában talajradaros vizsgálat előzte meg az induló ásatást a Nemzeti Emlékhelyen. A kutatás azóta is folyamatosan zajlik a területen, és nemrégiben jelentős leletekre bukkantak a Szent István Király Múzeum régészei. Az ásatás helyszínén szerdán nyílt napot tartottak az érdeklődőknek a múzeum szakemberei.

    2024.08.14.
  3. Megnyitott az Osszárium

    Ünnepélyes keretek között nyitották meg a hajdani uralkodóink földi maradványait őrző Osszáriumot a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkertben. A hagyományos esemény keretében tiszteletadás mellett a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait is. A Nemzeti Emlékhelyen ingyenesen látogatható az Osszárium augusztus 20-ig, mindennap 9 és 20 óra között.

    2024.08.13.
  4. Szent Piroskára emlékezünk

    Egy szent király leánya és egy nagy bizánci császár édesanyja volt, majd az ortodox kereszténység szentjévé vált. Két keresztnevén is ismerjük, mégis, mintha a magyar történeti köztudatban nem élne oly elevenen emléke, ahogy megérdemelné. Árpád-házi Piroska, avagy Bizáncban kapott nevén Eiréné 1134. augusztus 13-án hunyt el.

    2024.08.13.