-
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31. -
A leghosszabb ideig uralkodott
1387-ben ezen napon koronázták magyar királlyá Zsigmondot, a magyar történelem második leghosszabb ideig, 50 évig regnáló uralkodóját Székesfehérváron. Zsigmond korában vált Fehérvár a diplomácia színterévé. 1412-ben Ulászló lengyel királyt, 1423-ben a cseh nemesek képviselőit fogadták itt.
2025.03.31. -
Mécsesgyújtás az áldozatokért
Szombaton este közös mécsesgyújtással emlékeztek arra, hogy 80 évvel ezelőtt, 1945. március 22-én véget értek a II. világháború harcai Székesfehérváron. A fehérvári civil áldozatok száma megközelítette az 1200 főt, a hadműveletek következtében a város 7198 lakóháza közül 799 lakóház teljesen romba dőlt, és 5140 lakóház szenvedett súlyosabb sérülést.
2025.03.22.
Történelmi tudástár mindenkinek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközponttól

A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont alapfeladatának tekinti, hogy folyamatos dolgozzon Székesfehérvár várostörténetének, történelmének feltárásán.
Érdemes figyelemmel kísérni az intézmény közösségi oldalát is, ahol folyamatosan, naprakészen jelennek meg a történelmi ismeretekben gazdag, ugyanakkor rendkívül érdekes és olvasmányos írások, megidézve közös múltunkat, fontos személyeket és eseményeket. A legutóbbi írás II. Lajosról, az utolsó középkori magyar királyról szól, aki alig húszévesen, az 1526-os mohácsi csatában halt meg. Testét Szapolyai János megkerestette és Székesfehérvárra hozatta, ahol november 10-én, a Bazilikában helyezték örök nyugalomra. A II. Lajos temetési szertartását felelevenítő írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette. Mindenkinek ajánljuk a történelmi tudástár olvasmányait, amelyet közösségi oldalukon követhetnek az érdeklődők.