Történelmi tudástár mindenkinek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközponttól

Székesfehérvár történetének kutatása, az eredmények széleskörű ismertetése, népszerűsítése a célja a Siklós Gyula Várostörténeti Kutatóközpontnak, amely folyamatosan közöl új, érdekes tartalmakat a közösségi oldalán megjelenő olvasmányokban. A legutóbbi írás II. Lajost idézi meg, akit napra pontosan 494 esztendeje helyeztek örök nyugalomra a Bazilikában.
2020.11.10. 11:33 |
Történelmi tudástár mindenkinek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközponttól

A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont alapfeladatának tekinti, hogy folyamatos dolgozzon Székesfehérvár várostörténetének, történelmének feltárásán.

Érdemes figyelemmel kísérni az intézmény közösségi oldalát is, ahol folyamatosan, naprakészen jelennek meg a történelmi ismeretekben gazdag, ugyanakkor rendkívül érdekes és olvasmányos írások, megidézve közös múltunkat, fontos személyeket és eseményeket. A legutóbbi írás II. Lajosról, az utolsó középkori magyar királyról szól, aki alig húszévesen, az 1526-os mohácsi csatában halt meg. Testét Szapolyai János megkerestette és Székesfehérvárra hozatta, ahol november 10-én, a Bazilikában helyezték örök nyugalomra. A II. Lajos temetési szertartását felelevenítő írást Teiszler Éva, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történész munkatársa készítette. Mindenkinek ajánljuk a történelmi tudástár olvasmányait, amelyet közösségi oldalukon követhetnek az érdeklődők.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.