Trenddel szemben - beszélgetés Róth Péter alpolgármesterrel

A következő hetekben a város honlapján olvasható interjúsorozatban a listáról mandátumot szerzett képviselőket kérdezzük; elsőként Róth Pétert, a Fidesz képviselőjét, akit harmadszor választott Székesfehérvár alpolgármesterévé a város Közgyűlése. A régi-új városvezetővel a választási eredményekről, kibővült feladatköréről és érdekes társadalompolitikai gondolatokról beszélgettünk.
2019.11.25. 19:04 |
Trenddel szemben - beszélgetés Róth Péter alpolgármesterrel

Október 13-án az esti órákban már kirajzolódott, hogy Székesfehérvár ezúttal – nagyon sok választás óta először – az országos trenddel szemben szavazott. Ön, mint a győztes csapat kampányfőnöke, miben látja ennek az okát?

A negyvenedik születésnapom után alig több, mint három héttel nem érzem magam elég bölcsnek, hogy erre a kérdésre egyszerű választ tudjak adni. Úgy érzem, a fehérváriak elfogadták és értékelik, hogy Cser-Palkovics András, miközben egyértelművé teszi, hogy milyen értékrendet vall és melyik politikai közösség tagja, aközben a város ügyeinek intézése során a konszenzusra, ahol az nem megy, a kompromisszumra törekszik. Elismerték, hogy vezetésével ez a város újból erőre kapott, miközben megmaradt az otthonosság érzése és növekedett a közösségi tudat. A választók fontosnak tartották a Cser-Palkovics András mögött elvégzett csapatmunkát is. A fehérváriak abban is egyetértettek, hogy a stabilitás a város alapvető érdeke.

Nincs még egy olyan város az országban, ahol a közgyűlési összetétel ciklusok óta gyakorlatilag változatlan.

És ez nem csak a Fidesz-frakcióra igaz, hiszen gondoljuk meg, 2014-hez képest ugyanaz a két független és egy civil szervezeti képviselő ül a testületben és az ellenzéki pártok is lényegében azonos módon vannak jelen: egy MSZP-s, egy DK-s, egy jobbikos és egy liberális irányultságú párthoz tartozó. Talán a választások után minden képviselőtársam belátta, hogy ez a stabilitás mennyire fontos, és ennek lehet az oka, hogy régen látott módon az új közgyűlés struktúrájának felállításáról szóló szavazások során teljes egység mutatkozott meg, pártállástól függetlenül.

Így Önt is egyhangú szavazással választották újra Székesfehérvár alpolgármestereként. Milyen feladatok elé néz az új ciklusban?

Alapvetően úgy, mint eddig, a társadalmi kapcsolatokkal foglalkozom. Tudom, ez így elég bürokrata-nyelven hangzik, de a lényege a közösségépítés, és mindaz, ami ezt szolgálja: rendezvények, civil szervezetek, kommunikáció és most már a turizmus is. Nagyon sok előrelépés történt ezeken a területeken, de bőven van még mit tenni. Érkeznek kritikák is, meg kell hallani őket, és ha szükséges változtatnunk is kell. A város közösségét nagyon sokféleképpen lehet erősíteni, építeni. Hiszem azt, ha erősödik a közösség, bővülnek a közösség által elérhető terek a fizikai világban és a virtuális valóságban is, ha ezeken a tereken valós értékeket jelentő tartalmakhoz férhet hozzá mindenki, az egy társadalompolitikai, ha úgy jobban tetszik, szociálpolitikai előrelépés, és így erősödik a demokrácia is.

Közösségi terek, szociális gondolat és demokrácia. Kifejtené ezt bővebben?

Könnyű válasz lenne, hogy már az ókori Athénban is…, de fontosabb, hogy a mai Fehérváron is! Amikor felújítottuk a Fő utcát, amikor megvalósítottuk a Koronás Parkot, amikor játszótereket építünk, amikor köztereket szépítünk és parkokat újítunk meg, az nagyon fontos társadalompolitikai kérdés. Ezeket mindenki – vagyoni, vagy bármely más állapottól függetlenül – szabadon használhatja, a közösségé, a társadalom egészéé, fejlesztésükkel a közösség vagyona gyarapszik. A tereken, parkokban bárki beszélgethet a barátaival, sétálhat a szerelmével, játszhat a gyermekével, vagy éppen demonstrációt szervezhet, ha azt tartja fontosnak. Lehet, hogy ez most itt, a mai Fehérváron magától értetődőnek tűnik, de egyáltalán nem az! Az pedig még kevésbé magától értetődő, hogy az önkormányzat ezen megújult közösségi tereket bárki által látogatható ingyenes rendezvények sokaságával tölti meg! Ezt mi fontos szociális vívmánynak is tekintjük. Az pedig még egyértelműbben társadalompolitikai előrelépés, ki merem mondani, hogy fontos demokratikus érték, hogy Cser-Palkovics András kiterjesztette a választói részvétel lehetőségét a közösségi médiában. Ez Magyarországon az első ilyen cselekedet volt, de Európában is csak ezt követően terjedt el. Az on-line közmeghallgatásra, Facebook-os és Instagram-os fogadóórák intézményére gondolok. És vannak ötletek a további lépésekre is, hiszen készül a városi telefonos applikáció, ami további lehetőségeket tud biztosítani az emberek bevonására. A demokrácia is olyan, mint a környezetvédelem: nem beszélni kell róla, nyilatkozatokat elfogadni vagy tüntetni valami ellen, hanem cselekedni, aktívan tenni érte. Mindennek a gondolatkörnek, a modern városnak és irányításának széles nemzetközi szakirodalma van, akit esetleg bővebben érdekelne.

A társadalmi kapcsolatok gyűjtőkörén kívül milyen feladatai vannak még?

A városvezetésben továbbra is foglalkozom a közbiztonság kérdéskörével, de ez a terület alapvetően tanácsnoki feladatkörben marad, hiszen előremutató kezdeményezések indultak el. Alpolgármestertársaimmal eseti feladatokat is fogunk kapni, melyekről egyelőre nyilván nem tudok tájékoztatást adni. Polgármester úr megbízott, hogy segítsem a közvetlenül őt támogató munkatársakat is, ez a koordinációs, menedzsment jellegű feladatkör is jelentős.

Ön nagyon ritkán nyilatkozik, tart sajtótájékoztatót vagy mond beszédet, ez nem jellemző tulajdonsága a közéletben dolgozóknak. Ez is trenddel szemben?

Nincs és nem is kell, hogy legyen önálló politikai programom, hiszen van egy háromszorosan megválasztott polgármesterünk, akinek nagy legitimitású programját hajtjuk végre. Az én alpolgármesteri feladatkörömhöz jelenleg nem tartozik hozzá, hogy többet szerepeljek, ha ez változni fog, akkor többet fogok szerepelni. Most csak úgy tűnne, hogy magamat tolnám előtérbe. Székesfehérvár polgármestere kilenc évvel ezelőtt megbízott egy nagyon összetett, kihívásokkal teljes, de felemelő feladattal, mellyel nagyon sokat tudok tenni ezért a nagyszerű városért. Erre koncentrálok.

Interjú

  1. Beszélgetés Végh Annamáriával

    Konzekvens várospolitikát folytatva minden olyan javaslatot megszavaz majd a közgyűlésben, amely valóban a fehérváriak életét teszi jobbá – ígéri Végh Annamária. A Mi Hazánk képviselője valódi sikernek érzi, hogy a közlekedési tanácsnoki poszton túl két belsős és külsős bizottsági helyet is kapott mozgalmuk.

    2024.12.18.
  2. Beszélgetés Sándor Barbarával

    Sándor Barbara, a Fehérvárért Közösen választási szövetség önkormányzati képviselője első alkalommal került be Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésébe. A 33 éves közgazdász négy idegen nyelven beszél, Finnországban is tanult, így első kézből tapasztalta a világ egyik legjobb oktatási rendszerét. Szívügye a környezetvédelem mellett a fiatalokat segítő bérlakásprogram.

    2024.12.17.
  3. Célunk nem a vicckampány

    Az új székesfehérvári képviselőtestület talán „legszínesebb” egyénisége Fenekes Roland, akiről sokan az aszfaltfestések és a buszmegállóépítések kapcsán hallottak. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önkormányzati képviselője mostantól azonban vagyongazdálkodási tanácsnokként konkrét javaslatokkal is próbál segíteni Fehérvár szépülésében.

    2024.12.16.
  4. A demokráciát együtt csináljuk!

    Dr. Pásztor Eszter 2024 nyarán, az önkormányzati választások után első alkalommal lett tagja Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének. A fiatal gyógyszerész, aki három kislányt nevel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjeként, listáról került a testületbe. Munkája során a helyi sajátosságoknak megfelelően szeretné megvalósítani az önkormányzatnál a közösségi költségvetés gyakorlatát, és változást szeretne elérni a fiatalok szórakozási lehetőségeinek bővítése terén is.

    2024.12.13.