-
Ezeket a filmeket vetítik az ünnepek alatt
December 24-én, 26-án, sőt az év utolsó, majd az újév első napján is filmekkel várja a moziszerető közönséget a Barátság Mozi. Érdemes időben beszerezni a jegyeket, ugyanis több ünnep környéki vetítésre már most elkelt minden jegy.
2024.12.23. -
Hálaadó koncert
A Vox Mirabilis Kamarakórus karácsonyi koncertre vár mindenkit 2024. december 24-én, Szenteste, 22:00 órára a Krisztus Király templomba, majd a koncert után a karácsonyi „éjféli” igeliturgián is énekelnek 22:30-tól.
2024.12.23. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Újra dübörgött a (honvéd)banda – ének, zene, tánc és sok humor a katonazenekari találkozón
A regionális katonazenekari fesztivál névadója, Fricsay Richárd alezredes a magyar katonazene történetének emblematikus egyénisége volt, aki Székesfehérváron példaértékű kulturális életet teremtett.
Az augusztus 18-i fesztiválon a fehérvári helyőrségi zenekar mellett vendégegyüttesek töltötték meg pergő katonazenével a Belváros tereit.
Az Alba Plaza előtti téren a veszprémiek, a Városház téren a kaposváriak, a Mátyás király-emlékmű előtt a tatai, míg a Zichy ligeti pavilonban a házigazda fehérvári katonazenészek rövid térzenével hívták a Székesfehérvári Királyi Napokra látogatókat a Zichy-színpadhoz.
A nyolcadik alkalommal rendezett katonazenekari fesztivál résztvevőit a város nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte. Mint mondta, az augusztusi ünnepkörhöz kapcsolódó tíznapos Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozat azt mutatja meg, hogy ennek a városnak milyen gazdag történelme és kulturális élete van. Ez a történelmi múlt a katonavároshoz is nagyon sok szállal kapcsolódik, a kulturális életnek pedig egyik fontos része a katonazenekar. Ez a találkozó a fesztiválsorozat egyik leglátogatottabb rendezvénye.
A polgármesteri köszöntőt követően Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter mondott beszédet, amelyben méltatta Székesfehérvárt, a katonaéletet, a katonazenét.
„Nem is lehetne méltóbb helyszíne a rendezvénynek, mint Székesfehérvár, a magyar hadtörténelem kiemelkedő települése, amely büszke katonaváros. Nagyapám, Szalay Kázmér huszárhadnagy is e városba vonult be lóháton, mint új helyőrségébe a 13. Jász-Kun Huszárezreddel 1912-ben Galíciából."
A szaktárca vezetője kiemelte, a magyar katona számára ma is megtiszteltetés és presztízs a Székesfehérvár Helyőrségben szolgálni.
„Mint ahogy a városnak, így a katonazenészeinknek és katonazenekarainknak komoly történelmi hagyományuk van, a zene, a kürtök, a dobok, a trombiták hangja évszázadok óta társa a katonáknak, akiknek békebeli mindennapjait végigkísérte a katonazene az ébresztőtől a takarodóig. A zenekarok mindenhol ott voltak, ahol hadmozdulatok zajlottak: mozgósítottak, lelkesítettek, hangszereik a végső búcsúnál is szóltak.”
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette, katonának lenni életre szóló dolog, ezt itt Székesfehérváron jól tudják. A miniszter megemlékezett Fricsay Richárdról és köszönetét fejezte ki a magyar honvédség ott fellépő székesfehérvári, veszprémi, tatai és kaposvári helyőrségi zenekarainak, hogy megőrzik a katonazenét, mint nemzeti értéket.
A szakalaki bemutatót a Ruff Tamás őrnagy vezette MH Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar kezdte. Humorral fűszerezett műsorukban a Szellemírtók című film zenéjét játszva, két Zenekari szellemírtó szakember mutatta be, hogyan lehet közösen legyűrni az akár láthatatlan ellenfelet is.
A zene szárnyán a világ különböző országaiba repítette el a közönséget az MH Kaposvár Helyőrségi Zenekar tagjai táncra is perdültek a karmester, Major András őrnagy vezetésével. A kelet varázslatos világában hastáncosok jelentek meg, majd légiesen könnyű balett mozdulatokkal folytatták útjukat. A spanyol bikaviadalokat a kürtös és trombitás szekció idézte meg, majd két trombitás is zenei párbajba kezdett, de ennek végül sárga, majd piroslappal vetett véget a karmester. A találkozó az MH Tata Helyőrségi Zenekar bemutatójával folytatódott, amelynek karmestere Balázs Attila őrnagy. Az ország legfiatalabb, 2005-ben alakult katonazenekarának egyik névjegye, hogy műsoruk összeállításban különös hangsúlyt fektetnek a magyar népzenei hagyomány ápolására. Mai műsorukban zenében és táncban is felidézték a folkfesztivál hangulatát. Az ütőszekció egy külön műsorral állt a közönség elé, amely külön is nagy sikert aratott. Produkciójuk rockkoncertet idéző végén a közönség először a zenekar kíséretében majd együtt a katonazenészekkel énekelte, „…hogy újra dübörög a banda!” - a Skorpió zenekar Azt beszéli már az egész város dalát.
A szakalaki bemutatókat követően felsorakozott a négy katonazenekar a Zichy-színpad előtt, hogy a találkozó végén az összevont nagyzenekarban köszönjék meg a figyelmet és a sok tapsot. A záró műsorszámot, amelyben Seregi Artúr Szent István indulója, Kodály Zoltán Kállai kettőse, Johann Strauss Radetzky-indulója, Ábrahám Pál Honvéd bandája és Mondvai György Katonazenészek indulója című műve hangzott el, az Aranybulla Emlékév tiszteletére ajánlották a katonazenekarok.