Világhírű magyar innováció - történelmet írt a Bogányi-zongora

2017. október 19-én a Hotel Magyar Király kupolatermében A zongorista címmel lép fel Székesfehérváron Bogányi Gergely zongoraművész, a világhírű Bogányi – zongora atyja.  A Kossuth-díjas művész, aki Szaúd-Arábiából érkezett Fehérvárra, hogy népszerűsítse a koncertet, elmondta, hogy történelmi pillanatokat élt át Közel-Keleten, hiszen az országban elsőként adhatott klasszikus zongorakoncertet.
2017.04.25. 15:38 |
Világhírű magyar innováció - történelmet írt a Bogányi-zongora
- Hol tart most a "csodazongora" gyártása? Úgy tudom, hamarosan több magyar és külföldi intézményben is találkozhatnak majd a zenebarátok a hangszerrel.

- Nemrégiben indult be a hangszer gyártása a prototípusok fejlesztése után, ebben az évben menetrend szerint érkeznek majd a hangszereink. Várhatóan ősztől kezdődik a hangszerek leszállítása, többek között hét magyar és három külföldi intézményben is lesz majd ilyen hangszer, például a Művészetek Palotájában, a Zeneakadémián és a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumban is.

- Mi az, ami egy laikus számára is szembeötlő különbség, amikor egy hagyományos zongora után Bogányi-zongorát hall?

- Az új zongora hangja fogja meg az embereket, mindenki érzi, hogy egy másfajta élményt nyújt, akkor is, hogy ha nem zongoristáról és zenészről van szó és nincs hozzászokva ahhoz, hogy minden nap zongorát hallgasson. Tapasztalatunk szerint akkor is érezni a különbséget.

- Mennyire függ a zenei élmény attól, hogy templomban, koncertteremben, vagy egy csarnokban hallja az ember az új hangszert?

- Az eddigi tapasztalataink szerint az a visszajelzés, hogy mindenhol átjön ez a fajta különlegessége a hangszernek. Most jöttem haza Közel-Keletről, ahol egy 4000 négyzetméteres bálteremben játszottam és legnagyobb megdöbbenésemre – bár nem voltak ideális akusztikai körülmények – nem kellett hangosítás.

- Mi volt a különlegessége a szaúd-arábiai fellépésének?

Nagy megtiszteltetésben volt részem, hogy zongoraművészként elsőként a történelemben koncertezhettem Szaúd-Arábiában, mert ilyen típusú koncert nem volt még az országban. Az új zongorával léptem fel két szólóesten - Rijádban és Dzsiddában - az első koncertre 3200 ember vett jegyet. Egy hatalmas térben játszottam és az új zongoránk ilyen körülmények között is briliáns módon teljesített. Nagy élményt jelentett és nagy felelősséget is, hogy elsőként léphettem fel zongoristaként ebben az országban.  

A székesfehérváriak október 19-én hallhatják önt játszani a Bogányi-zongorán. Milyen kihívásokat tartogat ez a koncert?  

-Mindig is a kedvenceim közé tartozott az a két darab, amit előadok, az a különlegesség, hogy kettőt hallhat a közönség, mert általában csak az egyik darabot játszom el egy koncerten. Mozart 414-es A-dur zongoraversenyét és 595-ös, B-dur zongoraversenyét is el fogom játszani. Az is nagy kihívás és izgalmas dolog, hogy most karmester nélkül zajlik a hangverseny, nekem lesz a feladatom, hogy dolgozzak és együttműködjek a zenekarral és a próbákat is én tartom.

Interjú

  1. Mindig van egy jó ügyük

    Az év első felében a fehérvári és az agárdi adományboltok bevételéből a kórházban gyógyuló gyermekek és a gyógyítók mindennapjait szeretnék szebb tenni. Ennek egyik lépése volt, hogy megszépült a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő és Gyermek Osztály sürgősségi részlegének folyosója. 

    2025.03.29.
  2. Korrajz és enteriőr

    A székesfehérvári Vörösmarty Színház soron következő bemutatója Herczeg Ferenc Kék róka című darabja. Ugyan Bagó Bertalan egyszer Szegeden már színpadra állította a művet, ezúttal azonban a Kozák András Stúdióban, egy sokkal intimebb térben találkozhatunk a szereplőkkel. A Kék rókát március 29-én mutatják be a Vörösmarty Színházban.

    2025.03.19.
  3. A népi kultúra otthona

    Egy romos házból, az egykori kézművesek munkájával, pályázatokkal, sok-sok segítséggel, adományokkal és a város támogatásával újult meg és vették birtokba a fehérvári kézművesek 2010-ben a Kézművesek Házát. Az elmúlt 15 évben a tárgyalkotó népi kultúra igazi otthona lett a Rácz utca 27. Az ÖKK Podcast következő adásában a Ház történetéről a történelmét alakítókkal beszélgetnek.

    2025.03.07.
  4. Rendezett közterületek és fejlesztések

    A Városgondnokság éves üzleti terve, az egyik legfontosabb dokumentum az önkormányzati szolgáltató cég működésével kapcsolatosan. Mik lesznek az idei évi feladatok és legfontosabb fejlesztések, mennyi pénzből gazdálkodhat, mennyi emberrel dolgozhat a Városgondnokság 2025-ben? A kérdésekre Béndek Balázs a Városgondnokság gazdasági igazgatója válaszolt.

    2025.03.03.
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00