-
2024-et büszkén zárhatjuk
„Úgy érzem 2024 legfontosabb eredménye az, hogy közösségként továbbra is nagyon erős Fehérvár.” - mondta a város honlapjának adott év végi interjújában Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Kérdeztük az iskolafelújításokról, a már előkészített nagyberuházásokról, a Nemzeti Emlékhelyről, a legnehezebb döntéséről és arról is, hogyan élte meg az ötvenet idén.
2024.12.28. -
Beszélgetés Végh Annamáriával
Konzekvens várospolitikát folytatva minden olyan javaslatot megszavaz majd a közgyűlésben, amely valóban a fehérváriak életét teszi jobbá – ígéri Végh Annamária. A Mi Hazánk képviselője valódi sikernek érzi, hogy a közlekedési tanácsnoki poszton túl két belsős és külsős bizottsági helyet is kapott mozgalmuk.
2024.12.18. -
Beszélgetés Sándor Barbarával
Sándor Barbara, a Fehérvárért Közösen választási szövetség önkormányzati képviselője első alkalommal került be Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésébe. A 33 éves közgazdász négy idegen nyelven beszél, Finnországban is tanult, így első kézből tapasztalta a világ egyik legjobb oktatási rendszerét. Szívügye a környezetvédelem mellett a fiatalokat segítő bérlakásprogram.
2024.12.17. -
Célunk nem a vicckampány
Az új székesfehérvári képviselőtestület talán „legszínesebb” egyénisége Fenekes Roland, akiről sokan az aszfaltfestések és a buszmegállóépítések kapcsán hallottak. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önkormányzati képviselője mostantól azonban vagyongazdálkodási tanácsnokként konkrét javaslatokkal is próbál segíteni Fehérvár szépülésében.
2024.12.16.
2024-et büszkén zárhatjuk, ’25-öt optimistán kezdhetjük! - beszélgetés Székesfehérvár polgármesterével
Mozgalmas év volt 2024, sok iskolafelújítással, elkészült idén az Alba Aréna, gyakorlatilag elkészült már a kórház új épülete is, megannyi energetikai felújításról lehetett beszámolni, városi épületek esetében, és a fehérvári fejlesztésekről egyfajta visszaigazolást is kapott akár az önkormányzati választásokat nézzük, vagy az Egyensúly Intézet Településindex díját, miszerint Fehérvár a leggyorsabban fejlődő település. Elfárad ilyenkor év végére?
Szerintem minden ember egy kicsit elfárad ilyenkor és várja már az ünnepi időszakot. Az a tapasztalatom, hogy az élet nagyon ritkán lassul le a mai világban. Még nyáron sem, mert lehet, hogy valaki éppen szabadságon van, de ettől még ugyanúgy jönnek a telefonok vagy az e-mailek. Most, karácsonykor van az az időszaka az évnek, amikor igazán lassítunk. Bízom abban és azt is kívánom, hogy mindenkinek legyen ilyenkor lehetősége néhány nap pihenésre!
Visszatekintve az elmúlt évre lehet azt mondani Ön szerint, hogy 2024 az iskolafejlesztések éve volt Székesfehérváron?
Határozottan! Idén és az elmúlt években rengeteg iskolát tudtunk és tudunk felújítani, bővíteni. Ebből a 2024-es esztendő kiemelkedett, de várhatóan ilyen lesz 2025 is. Számos intézményfejlesztés befejeződött már és a következő években is folytatjuk a programot. Sok iskolában energetikai fejlesztés és hőszigetelés történt, például a Hétvezérben vagy a Munkácsyban, az idei nagy építkezések közül pedig kiemelkedik a Tóparti Gimnázium felújítása. Ez Fehérvár egyik ikonikus épülete is, kétszeresen is fontos, hogy kívülről és belülről is esztétikus legyen. A Kodolányi Gimnázium esetében pedig meg tudtuk menteni az Ybl épületet, ahova már el is kezdett a gimnázium átköltözni azért, hogy a régi épületben is megkezdődhessenek a munkálatok. Kiemelt beruházás a Vasvári Gimnázium felújítása és bővítése. Itt a régi épületben zajlik már a kivitelezési munka, és elkezdődött a gimnázium új épületének felhúzása is. Szeretném mindegyik építkezés esetében a környéken élők türelmét, megértését kérni és meg is köszönni, mert egy-egy ilyen nagyberuházás nyilván jár nehézségekkel, ám mégiscsak iskolák épülnek, amik kiemelkedően fontosak.
Szerencsére nem csak iskolák, hanem óvodák felújítása is megtörténhetett 2024-ben és ez így fog történni 2025-ben is.
Azonban nem egyszerű dolog intézményeket felújítani, éppen ezért köszönöm azoknak a munkáját, akik egy-egy pályázatot előkészítenek, projekteket lebonyolítanak, terveznek, engedélyeztetnek, de külön köszönet a kivitelezési munkákon dolgozó szakembereknek, akik a nyári kánikulában és a téli hidegben is egyaránt teszik a dolgukat, és dolgoznak azért, hogy a város fejlődjön.
Ha az elkészült beruházások értékét nézzük, a nehézségek ellenére kijelenthető, hogy az egyik legsikeresebb éve volt 2024 Székesfehérvár városának?
Hogyha a városban zajló beruházásokat együtt nézzük, tehát ide vesszük nemcsak az önkormányzati fejlesztéseket, hanem az állami beruházásokat és a magánszektor fejlesztéseit is, akkor könnyen lehet, hogy ez volt minden idők legnagyobb fejlesztési költéseit felmutató esztendő. Az említett iskolafejlesztéseken mellett ne feledkezzünk meg a Szakképzési Centrum által elindított beruházásokról sem, hiszen bő 6 milliárdot költünk a város szakközépiskoláira is. A magánszektorból a cégek beruházásainak egyik legnagyobbika volt idén a Hydro új gyáregységének megépítése, de olyan kiemelt állami beruházások is finisbe érnek, mint a kórházfejlesztés. Az új kórházi tömb kivitelezésének oroszlánrésze lezajlott, az engedélyeztetés is lezárul hamarosan, és valamikor a jövő évben már birtokba is lehet venni a hatezer négyzetméteres, többszintes épületet. Ha mindezeket a beruházásokat összeadjuk, soktízmilliárdos összeget kapunk, melyből Fehérvár idén fejlődött.
Fenntartható egyáltalán ez a tempó? Mert ugye, több nagy fejlesztésre készül Székesfehérvár a következő években, amikre címkézett EU-s források állnának rendelkezésre. Nem sérti az igazságérzetét egy gazdaságilag jól prosperáló magyar nagyváros polgármesterének, hogy gyakorlatilag ma Fehérvár és térsége – ha lehet így fogalmazni – nagyon jó befizetője annak az EU-s büdzsének, amiből most visszatartják az itt élő emberek életminőségét befolyásoló fejlesztési forrásokat, aminek alapját pont ők termelték meg?
Az Európai Unió közös gondolatának egyik fontos alapköve a versenysemlegesség, magyarul a verseny támogatása és az, hogy egyik piaci szereplőt sem hozzuk mesterségesen előnyösebb helyzetbe a többivel szemben. Ez a városok közötti versenyre is igaz kell, hogy legyen, márpedig most, ebben a pillanatban ez a verseny sérülni látszik, miközben Székesfehérvár közössége minden Európai Unióhoz történő csatlakozáskor tett vállalást teljesít minden egyes nap. Az elmúlt években egyébként a nagy köszönettel fogadott uniós forrásokat jogszerűen, jó minőségben, hatékonyan tudta felhasználni Székesfehérvár. Mi semmi mást nem kérünk, mint hogy ugyanazokat a fejlesztési forrásokat kapjuk meg, mint más közép-európai vagy Európa távolabbi vidékein lévő település. Bízunk abban, hogy meg is fognak érkezni hamarosan.
Ez mintegy 13-14 milliárd forintot fog jelenteni a következő években Székesfehérvárnak, és olyan fontos beruházásokat szeretnénk ebből megvalósulni, mint a Bakony utcai átkötő megépítése, az Úrhidai és a Pozsonyi út felújítása, illetve a Móri út felújításának következő üteme.
Számos bölcsőde, óvoda, szociális intézmény energetikai felújítási munkái, vagy éppen közparkok létrehozása is szerepel a tervekben – gondolok itt például Székesfehérvár Virágoskertjére a várfal előtti területen. Szeretnénk a Táncsics és a Kossuth utcát, illetve a Szent István teret is felújítani a következő években. Azt gondolom, hogy ezek vitán felül fontos és a fehérváriak által is támogatott beruházások.
Az említett fejlesztések pályázatait 2025. március 31-ig kell benyújtania a megyei jogú városoknak, így Székesfehérvárnak is. Az ehhez kapcsolódó előkészítő döntéseket a Közgyűlés már meghozta - szeretném kiemelni -, hogy egyhangú döntéssel, tehát ezeknek a fejlesztéseknek a listája a helyi közélet egésze által támogatott. Szerintem ez is nagyon fontos üzenet, ha már európai értékekről beszélünk, hiszen demokratikus módon születtek meg a döntések, és látszik, hogy a helyi közösség ezen döntések és fejlesztések mögött áll. A pályázatokat határidőre benyújtjuk, és nagyon remélem, hogyha egy év múlva beszélgetünk, akkor már fontos előrelépésekről lehet majd beszámolni.
Volt már jobb helyzetben az európai gazdaság, látszik-e bármi ebből a helyi adóbevételek tekintetében?
Amikor beszélgetünk, már egy ideje zajlik a 2025-ös költségvetés tervezése, amit majd februárban fog tárgyalni a testület. Úgy látom vannak komoly kockázatai a 2025-ös esztendőnek, elsősorban a világszintű, Európában pedig különösen érezhető bizonytalanság, kiemelten a német gazdaság problémái hathatnak Fehérvár gazdaságára, elsősorban az autóipari beszállítókra.
Ne legyen rá szükség, de az elmúlt években is komoly tartalékokat hagytunk a költségvetésben, és így tervezzük most is, óvatos, konzervatív módon.
A 2024-es iparűzési adóbevételek még a 2022-es és 2023-as gazdasági teljesítményen alapulnak. Ez egyébként várhatóan eléri majd a 28 milliárd forintot, ami rekord, de vannak figyelmeztető jelek és kihívások a gazdaságban. Ráadásul ezen jelek egy része olyan, ami fölött mi, itt Fehérváron nem tudunk diszponálni, tehát nem mi befolyásoljuk ezeket a kérdéseket. Az biztos, hogy nagyon fontos lenne, hogy béke legyen a szomszédban, másrészt, hogy a német gazdaság újra növekedési pályára álljon, ezek által kiszámíthatóbbak legyenek a keretek és trendek.
Fontos, ciklusokon átívelő program kezdődött 2024-ben, melynek célja, hogy méltóképpen emlékezhessünk Szent István király halálának ezredik évfordulóján. Hogyan áll jelenleg a város történelmi mérföldkövének nevezett 2038-as évre a felkészülés?
Egy olyan programot képzeltünk el, ami nem csak 2038-ra koncentrál.
Nem csak emlékezni és emlékeztetni szeretnénk, hanem egy városfejlesztési célt és stratégiát is szeretnénk felvázolni, ezt a fehérváriakkal közösen megalkotni és a következő években következetesen végrehajtani.
Úgy érezzük, hogy egy kerek, ezredik évfordulónál jobb céldátum nincs, mert egy millenniumi emlékezés olyan inspiráló, ami a város korszakos fejlődését is eredményezheti. Ha e munka során közösségeket, intézményeket, a civil szférát és minél több polgárt meg tudunk szólítani, majd a terveinket el tudjuk azt fogadtatni a Kormánnyal, és elérjük, hogy az kiemelten tekintsen Szent István városaként Székesfehérvárra – és Esztergomra –, akkor szerintem a közös terveinket nem csak létrehozni, hanem megvalósítani is jó lehetőségünk lesz. Ezért éreztem fontosnak azt, hogy idén augusztus 20-án, Szent István ünnepén erről már beszéljek, és ezért volt fontos az a nyilatkozat is, amit az új, alakuló Közgyűlés az első napirendi pontjai egyikeként elfogadott. Szeretném megköszönni képviselőtársaimnak, hogy egyhangúan tudtuk ezt támogatni. Számos ügy nem lehet egy városban pártpolitikai kérdés és a 2038-ra való felkészülés biztos, hogy ezek közül is kiemelkedik.
Foglalkozni fog Székesfehérvár a Nemzeti Emlékhely ügyével is?
Foglalkozni fog és a programnak nyilván alapvető része, hogy Szent Istvánra emlékezni a koronázó bazilika helyzetének rendezése nélkül nem lehet. Hozzátéve, hogy ez nem önmagában csak székesfehérvári ügy, hanem össznemzeti kérdés, hiszen mégiscsak a magyar nemzet történelmi bölcsőjéről van szó. 500 éven keresztül maga az államiság elképzelhetetlen lett volna e hely nélkül és ma ez a hely a történelmi múlthoz és szerephez képest nem méltó. Ezen biztos, hogy változtatni kell. Nem véletlen, hogy nagyon fontos előkészítő munkákat végeztettünk el az előző esztendőkben - értem ez alatt például Szabó Zoltán kutatói munkáját, és a Szent István Király Múzeum régészeinek feltárásait és kutatásait a Nemzeti Emlékhelyen, vagy például a Jókai utcai ásatáson. Az épített környezetben tudtunk már előrelépni, hiszen megújítottuk a múzeumunkat kormányzati támogatásból, és úgyszintén állami forrásból meg tudtuk menteni a volt Köztársaság Mozi épületét, ami ma már a koronázó bazilikának a látogatóközpontja, izgalmas és érdekes kiállítással. Ezek a fejlesztések arra engednek következtetni, hogy az állam és a Kormány támogatását is bírjuk ennek a szellemi, tudományos munkának a folytatásához, és bízom benne, hogy ez érdemben fog változtatni a Nemzeti Emlékhely kérdésén is. De addig is, sok kisebb fejlesztést meg kell ejtenünk, mint a Koronázó tér teljesen összetöredezett burkolatának a cseréje. Ezt 2025-ben végre is hajtjuk. Azért emelem ki ezt a teendőt, mert...
...a nagy víziók mellett szigorúan tilos elhanyagolni a kisebb, de a hétköznapokban nagyon fontos beruházásokat!
Fontos dolog egy-egy járdaszakasz felújítása, egy-egy parkolóépítés és egy olyan nagy út felújításának megkezdése is, mint a Nagyszombati utca, de gyakorlatilag minden városrészből említhetnénk hasonló beruházásokat. Hasonlóképpen fontosak a kultúra, a sport, a közösségi és civil társadalom vonatkozásában is a fejlesztések. Mindez azért függ össze a 2038-as ünnepi évvel, mert így lehet azt az erős közösségi összetartozást fenntartani, sőt, ha lehet tovább erősíteni, ami nélkül egy ekkora program nem előkészíthető és nem is végrehajtható. Szerintem 2024 talán legfontosabb eredménye az - úgy érzem -, hogy közösségként is továbbra is erős Fehérvár. Az adventi időszak is jól tükrözi ezt, hiszen nagyon sokan találkoztak egymással a belvárosban, beszélgettek, jól érezték magukat, ami szerintem fontos dolog.
2013-ban, amikor a Szent István emlékévben egy időkapszulát helyeztek el a Városháza udvarán, akkor azt mondta: „jó lenne most ott lenni 2038-ban, és megnézni, hogy mit szólnak az 1988-as és a 2013-as időkapszulához a fehérváriak.” 2038-ban 64 éves lesz, idén lett 50. Hogyan élte meg ezt a kerek évfordulót?
Nyilván ez egy nagyon kerek szám, de sokat nem gondolok a korra, jól érzem magam a bőrömben. A mindennapokban sem érzek változást, ez a születésnap arra volt a legjobb, hogy barátokkal találkozzunk, nagyokat beszélgessünk és azokkal, akik hasonló életkorban vannak, nosztalgiázzunk is kicsit. Persze, az ember a saját gyermekein látja azt, hogy azért telik az idő. Szerintem egészség legyen, és akkor onnantól kezdve érvényes a közhely: az idő nem számít, csak az élet!
Szinte minden városrészben tartott lakossági fórumot közvetlenül az új önkormányzati ciklus elindulását követően és tartott egy rendkívül népszerű Facebook fogadóórát is, videóban válaszol egy közösségi csoportban összegyűjtött kérdésekre. Mik voltak a tapasztalatai mi foglalkoztatta leginkább a fehérváriakat?
Érzékelhető volt szerintem ezeken a lakossági fórumokon az, hogy a fehérváriak szeretik a városukat. Ezzel ellentétes véleményt egyetlen lakossági fórumon vagy a Facebookon tartott közmeghallgatáson sem hallottam. Aki megfogalmaz egy kérést, kérdést, kritikát vagy egy javaslatot, azt abból a kiindulásból teszi, hogy ő szeret székesfehérvári polgár lenni, szeret ebben a városban élni, és szeretné, hogy ez a város az ő lakókörnyezete, otthona még szebb legyen, és tudjon fejlődni. Ami sokszor előjött legnagyobb kérdésként, az talán a közlekedés volt minden városrészben, beleértve a parkolás kérdését is, illetve a közlekedési szabályokkal kapcsolatos problémákat. Ezek kiemelkedően fontos kérdései minden lakossági fórumnak. Emellett tisztán látszik, hogy a zöldterületeket is szeretik a fehérváriak, és ezeknek a bővítését fontosnak tartják, egyetértenek a faültetésekkel, az erdőtelepítésekkel. A lakossági fórumokkal fontosnak tartottuk azt is elmondani, hogy a politikus nem csak akkor találkozik az emberekkel, amikor közeledik a választás. Ez szerintem gyakori kritika a politikával, a politikusokkal kapcsolatban, amit nagyon fontosnak tartok tettekkel, rendszeresen cáfolni.
A mostani lakossági fórumok is azért voltak, hogy meghallgathassuk azokat, akiket szolgálunk.
Tíz körzetben már voltunk és a lakossági fórumok sorát szeretnénk folytatni a jövő év elejétől is. A város honlapján, helyi médiafelületeken mindig meghirdetjük a fórumok időpontját. Minden olyan városrészbe eljutunk az önkormányzati ciklus elején, ahol erre igény van, márpedig látszik, hogy van erre igény. Van, ahol kicsit többen, van, ahol kevesebben jönnek el, de mindenhol voltak olyan emberek, akik fontosnak tartották, hogy megosszák velünk a véleményüket, javaslataikat, kérdéseiket. Ezt hálás szívvel köszönöm nekik, és azoknak is, akik ezt nem egy lakossági fórum keretében teszik meg, hanem akár a mindennapokban írnak egy kérdést a közösségi oldalakon, vagy e-mailben fordulnak hozzám vagy csapatom tagjaihoz. Minden vélemény számít, minden vélemény fontos ahhoz, hogy közösen és átláthatóan tudjuk ezt a várost fejleszteni.
Az idei nyár több szempontból is megmutatta, hogy mennyire fontosak azok a zöld fejlesztések, amiket több mint egy évtizede folyamatosan végez a város, legyen az erdőtelepítés vagy közterületi faültetés. Most hideg van és kevésbé foglalkozunk a nyárral, de majd ha hirtelen nagyon meleg lesz biztosan mindenki sokat fog foglalkozni az időjárás szélsőségességével. A város foglalkozik vele?
Foglalkozik, és örülök annak, hogy hosszú évekkel ezelőtt már elkezdtük ezt a munkát a szakemberek segítségével, civil közösségek részvételével. Ez tipikusan egy olyan problémakör, amit nem lehet a Városháza egy irodájából kezelni és megoldani. Ha valamiben szükség van széles társadalmi összefogásra, akkor ez a terület mindenképpen az, hiszen a saját komfortzónánkból is egy kicsit ki kell lépni, és néhány dolgot a saját életünkben is máshogy kell csinálni, szervezni, mint ahogy azt megszoktuk. Emberek vagyunk, tudunk kényelmesebbé válni, hogyha valami jó és kellemes vesz bennünket körül. Ezen változtatni mindig nagyon-nagyon nehéz, de látszott ezen a nyáron, hogy bizonyos területeken szükséges lesz.
Ezért növeljük hosszú évek óta a zöldterületek arányát, ezért mentettük meg a Sóstót és a Csónakázó-tavat, ezért fejlesztettünk zöld környezetet a Palotavárosi tavak környékén.
Erdőtelepítést kezdtünk el Vadex-szel és a Városgondnoksággal közösen, ami szerintem eredményt is hoz hamarosan, de hozzá kell tenni, hogy bizony a fáknak meg kell nőni, ehhez pedig idő kell, és ezt nem tudjuk megspórolni. Ezért nem volt mindegy, hogy mennyire gyorsan tudunk előre haladni, mert annál gyorsabban tudnak majd ezek az erdőterületek is életminőséget javítani.
Sokszor kapok javaslatokat, kéréseket, hogy hova ültessünk fákat a városban. Ezek is nagyon fontos kérések és ilyenkor a Városgondnokság szakemberei megvizsgálják, hogy az adott helyszín alkalmas-e arra, hogy ott fát ültessünk. Ha igen, akkor ezt minden esetben meg fogjuk tenni. Azt is látni kell azonban, hogy egy nagyvárosban a közműhálózat rendkívül kiterjedt, és ez például a faültetés tekintetében nehézséget jelent, mert szabályok vonatkoznak arra, hogy hogyan lehet fát elültetni a közművek mellé, biztonságos távolságba.
Volt nehéz döntése is a városi fákkal kapcsolatban 2024-ben...
Az egyik, ha nem a legnehezebb döntés volt ebben az esztendőben, amikor a Zichy liget fáinak megújításáról kellett dönteni, ami sajnos 30 fa kivágását eredményezte. A fa hatalmas érték, és úgy érzem, hogy ha valamiben van stabil társadalmi egyetértés, akkor az a város faállományának fontossága. A Zichy ligetben egyébként az elérhető legnagyobb méretű fákat ültettük és szimbolikusan ezzel kezdődött annak az ötszáz fának az ültetése, amiket most ősszel telepítettek a kertészek Fehérváron. Nekem is hiányoznak a régi, terebélyes a fák a ligetből, de az újonnan elültetettek meg fognak nőni, és néhány év múlva újra ugyanezt a képet fogjuk látni, amit a Zichy ligetben megszoktunk és megszerettünk.
Említette a társadalmi egyetértést. Sikerült-e az idei évben is távol tartani az országos politikát a helyi ügyektől? Közéleti szempontból hogyan értékeli a 2024-es évet?
Magam is kíváncsian vártam, hiszen egy kicsit megváltozott a testület, és több új önkormányzati képviselő is bekerült a Közgyűlésbe.
Optimistán zárom az évet közéleti szempontból és optimistán fogom kezdeni 2025-öt is.
Értem és érzem annak a felelősségét, hogy 74 százalékos támogatást kaphattam egy választásokon, a politika mai világában. Ez mutatja legjobban, hogy van a helyi közösségből kiinduló gondolat mögött egy igen kiterjedt székesfehérvári támogatás, pártállástól függetlenül is. Eddig azt tapasztaltam, hogy a Közgyűlés valamennyi tagja azon munkálkodik, amire esküt tett: Székesfehérvár biztonságos működtetésére és folyamatos fejlesztésére.
Ez nem azt jelenti, hogy mindenben egyet kell értenünk, mert ha kimegyek az utcára és beszélgetek az emberekkel például az adventi vásárban, ott sem fog mindenki mindenben egyetérteni. De ettől még szerethetjük ezt a várost, mert ez a mi közös otthonunk, és hogyha a közös otthonunkért közösen dolgozunk, akkor annak csak Fehérvár lehet a nyertese. Ebben kiemelkedő feladata, lehetősége és felelőssége van a 21 fős testületnek, hiszen mi kaptuk meg azt a bizalmat és felhatalmazást a fehérváriaktól, hogy a város ügyeit intézhessük. Ez viszont valóban azt jelenti, hogy meg kell próbálnunk rendszeres egyeztetésekkel, közös gondolkodással mindig a lehető legjobb döntést előkészíteni és meghozni a testületben. Szeretném megköszönni képviselőtársaim munkáját és ezúton is sikeres új esztendőt kívánni, továbbá megragadni az alkalmat, hogy az előző testület valamennyi képviselőjének megköszönjem a közös munkát és erőfeszítéseket, amivel sokat tettek Székesfehérvárért.
Volt ideje megélni adventet, miközben készül a város 2025-ös büdzséje? Nagyon szép a kilátás a polgármesteri iroda ablakából a Városház térre, sokszor kinéz az ablakon?
Szerintem a világ egyik legszebb munkahelye, ahol dolgozhatok. Megtisztelő munka és gyönyörű hely, és hát az adventi hangulat a téren azt gondolom mindig különleges. Nagyon jó kinézni a Városházáról, vagy a belvárosban sétálni. Viszonylag sokat gyalogolok, sokszor átsétáltam az adventi vásáron és azt vettem észre, hogy advent egész időszakában élettel teli volt nemcsak a belváros. Jó látni családokat, barátokat, ismerősöket beszélgetni, akik kicsit ezzel is készültek az ünnepre lelki értelemben. Fontos, hogy ne átrohanjuk az adventi időszakot, hanem megéljük azt. Az örömöt, amit ilyenkor kaphatunk és adhatunk egymásnak.
Fontosnak tartom megköszönni annak a rengeteg embernek a munkáját, akik heteken keresztül készültek az adventi időszakra és azért dolgoztak, hogy ilyen szép legyen a belvárosunk.
Sok pozitív visszajelzés érkezik a Városház tér új világításáról, aminek másfél hétig tartó szerelését láttam magam is az iroda ablakából, és ez csak egy eleme a díszkivilágításnak. A Városgondnokság egyik dolgozója mondta az első adventi hétvégén, a Kisangyalok karának éneke után, hogy „látva a rengeteg embert, megérte ez a sok munka”.
Hol tölti az ünnepeket, illetve a két ünnep között hogyan tölti Székesfehérvár polgármestere az idejét?
Családi körben töltöm a karácsonyt, és a két ünnep közötti időszakban is remélem, hogy a pihenésé lesz a főszerep, sétákkal, társasjátékozással, családlátogatással. A puzzle az egyik kedvenc kikapcsolódásom, ezekből biztos, hogy többet is kirakok az ünnepek alatt, szokásom szerint „aláfestésnek” pedig történelmi témájú podcasteket fogok hallgatni, és remélem, hogy olvasásra is jut majd idő. Bízom benne, hogy nagyon-nagyon sokaknak lesz lehetősége ezt a néhány napot szerettei körében, pihenéssel tölteni. Mindenkire ráfér ez, hosszú esztendő volt.