80 éve történt - így gyászolta Fehérvár az első bombázás áldozatait

Fekete betűkkel vonult be a város történelmébe a szeptember 19-i bombázás, az áldozatok temetéséről beszámoló helyi újságban a gyász néma döbbenete köszön vissza a címlapról. A Fejérmegyei Napló politikai, társadalmi és szépirodalmi közlöny címlapján szeptember 22-én pénteken a Gyászol az őskoronázó város, temetik a légitámadás áldozatait című írás tudósít a borzalmak következményeiről.
2024.09.20. 06:51 |
80 éve történt - így gyászolta Fehérvár az első bombázás áldozatait
A Hosszú temetőben vettek búcsút a bombázás áldozataitól

A cikkben terrortámadásnak nevezik a bombázást, kiemelve, hogy a háború tétje a magyar nemzet élete, vagy pusztulása. Szeptember 22-én a közös temetés délután 4 órakor kezdődött a Palotai úti Szent Háromság temetőben, amit a fehérváriak többsége Hosszú temetőnek ismer. A szertartást Shvoy Lajos megyéspüspök végezte a hősi halottak lelki üdvéért, akik életüket áldozták a hazáért a társadalom minden rétegéből.

Kaszap István közbenjárásában bíztak

A szeptember 21-i, csütörtöki Fejérmegyei Napló vezércikke a legutóbbi szerdai bombázással foglalkozik, amikor szovjet gépek támadták a tiszántúli célpontokat. Két tűz közé került az ország, nyugatról angolszász támadás kezdődött, a Dunántúl nyugati részén. A lap beszámolt arról is, hogy az oktatás zavartalan a városban, rendes időben lesznek a vizsgák és nem éri hátrány a tanulókat. A Fejérmegyei Napló példátlan adakozásról számolt be, az egész város összefogott a bombakárosultakért, egy nap alatt mintegy 4000 pengőt gyűjtöttek a rászorulóknak.

A helyi újság soraiból is tetten érhető a döbbenet, hiszen a fehérváriak úgy tartották, hogy a várost Kaszap István mennybéli közbenjárása megkíméli, mert korábban sokszor volt légiriadó, de bombák egészen 1944. szeptember 19-ig nem hullottak. Ekkor érte Székesfehérvárt az első bombatámadás, melynek célpontja a pályaudvar volt, azonban szándékosan, vagy akaratlanul bombák hullottak a belváros felé is, számos fehérvári polgár veszítette el életét és otthonát. 

94-en haltak meg a bombázásban

Az újságok nem számoltak be az áldozatok számáról, de utólag, a polgármester jelentési kötelezettsége alapján tudjuk, hogy mintegy 94 fehérvári polgár halt meg az első bombázások során.

A halál őrjöngő, kegyetlen huhogása

Pokorny Ferenc, aki a pályaudvar közelében lakott, 2004-es emlékiratában így emlékezik az áldozatokra és a pusztító halál pillanataira: "Még javában tombolt odafenn az iszonyat, amikor a nagydiákok magukra öltötték légóruháikat és szereléseiket magukhoz véve, sietve elhagyták az óvóhelyet. Nemsokára azonban visszatértek, hordágyakon magukkal hozva az állomás környékéről a bombatámadás sebesültjeiből néhányat. Vér, jajgatás és iszonyat volt kísérője az öregdiákok visszatérésének, hiszen hoztak olyan sebesültet is, akinek hiányzott a lába. Óvóhelyünk pillanatok alatt szükségkorházzá változott, (ilyen célra egyébként be is volt rendezve). Mi, felkeltünk ágyainkról, helyet adva a sebesülteknek. Hangos imádkozásunk elnyomta a sérültek jajgatását, a néhány idemenekült kibombázott jajveszékelését, és az odafenn még javában harci táncát járó halál őrjöngő kegyetlen huhogását."

Várostörténet

  1. 80 éve történt

    Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.

    2024.12.22.
  2. Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király

    Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.

    2024.12.09.
  3. Mátyás kori bazilika digitálisan

    A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.

    2024.11.27.
  4. Világháborús harckocsik

    Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.

    2024.11.27.