-
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17. -
Őrizd meg és emlékezz!
Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.
2024.11.15. -
Az utolsó magyar születésű király
1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.
2024.11.11. -
Százéves a gyermekosztály
1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.
2024.11.06.
80 éve történt - így gyászolta Fehérvár az első bombázás áldozatait
A Hosszú temetőben vettek búcsút a bombázás áldozataitól
A cikkben terrortámadásnak nevezik a bombázást, kiemelve, hogy a háború tétje a magyar nemzet élete, vagy pusztulása. Szeptember 22-én a közös temetés délután 4 órakor kezdődött a Palotai úti Szent Háromság temetőben, amit a fehérváriak többsége Hosszú temetőnek ismer. A szertartást Shvoy Lajos megyéspüspök végezte a hősi halottak lelki üdvéért, akik életüket áldozták a hazáért a társadalom minden rétegéből.
Kaszap István közbenjárásában bíztak
A szeptember 21-i, csütörtöki Fejérmegyei Napló vezércikke a legutóbbi szerdai bombázással foglalkozik, amikor szovjet gépek támadták a tiszántúli célpontokat. Két tűz közé került az ország, nyugatról angolszász támadás kezdődött, a Dunántúl nyugati részén. A lap beszámolt arról is, hogy az oktatás zavartalan a városban, rendes időben lesznek a vizsgák és nem éri hátrány a tanulókat. A Fejérmegyei Napló példátlan adakozásról számolt be, az egész város összefogott a bombakárosultakért, egy nap alatt mintegy 4000 pengőt gyűjtöttek a rászorulóknak.
A helyi újság soraiból is tetten érhető a döbbenet, hiszen a fehérváriak úgy tartották, hogy a várost Kaszap István mennybéli közbenjárása megkíméli, mert korábban sokszor volt légiriadó, de bombák egészen 1944. szeptember 19-ig nem hullottak. Ekkor érte Székesfehérvárt az első bombatámadás, melynek célpontja a pályaudvar volt, azonban szándékosan, vagy akaratlanul bombák hullottak a belváros felé is, számos fehérvári polgár veszítette el életét és otthonát.
94-en haltak meg a bombázásban
Az újságok nem számoltak be az áldozatok számáról, de utólag, a polgármester jelentési kötelezettsége alapján tudjuk, hogy mintegy 94 fehérvári polgár halt meg az első bombázások során.
A halál őrjöngő, kegyetlen huhogása
Pokorny Ferenc, aki a pályaudvar közelében lakott, 2004-es emlékiratában így emlékezik az áldozatokra és a pusztító halál pillanataira: "Még javában tombolt odafenn az iszonyat, amikor a nagydiákok magukra öltötték légóruháikat és szereléseiket magukhoz véve, sietve elhagyták az óvóhelyet. Nemsokára azonban visszatértek, hordágyakon magukkal hozva az állomás környékéről a bombatámadás sebesültjeiből néhányat. Vér, jajgatás és iszonyat volt kísérője az öregdiákok visszatérésének, hiszen hoztak olyan sebesültet is, akinek hiányzott a lába. Óvóhelyünk pillanatok alatt szükségkorházzá változott, (ilyen célra egyébként be is volt rendezve). Mi, felkeltünk ágyainkról, helyet adva a sebesülteknek. Hangos imádkozásunk elnyomta a sérültek jajgatását, a néhány idemenekült kibombázott jajveszékelését, és az odafenn még javában harci táncát járó halál őrjöngő kegyetlen huhogását."