-
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. -
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27.
Árpád-házi királyokról és a korabeli Magyarország előkelőiről a Vörösmarty Mihály Könyvtárban
A könyvtárban hétfőn este egy olyan előadássorozat vette kezdetét, mely az Aranybulla Emlékév tudományos hátterét is segít megismerni. Az Aranybulla kibocsátása mellett azonban annak a nyolcszáz évvel ezelőtti világnak a megismerése is fontos számunkra, melyben Székesfehérvár szerepe megkérdőjelezhetetlen és meghatározó volt – mondta dr. Cser-Palkovics András polgármester.
A Vörösmarty Mihály Könyvtár Aranybulla Emlékévhez kapcsolódó programsorozatának első előadásának résztvevőit dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntötte.
Köszönetet mondott a könyvtárnak, hogy csatlakozott az Aranybulla Emlékévhez. Mint mondta, szeretnének minél több embert megszólítani az emlékévben, és ennek része az is, hogy megismerhető legyen a tudományos háttér, hiszen az Aranybulla egy különleges jogi okirat, és a világ jogtörténete szempontjából is egy meghatározó dokumentumról van szó.
Font Márta az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulóján arról is beszélt rendkívül érdekes előadásában, hogy a magyar királyok nem egymagukban irányították az országot. Volt királyi tanács vagy IV. Béla korában a leghűségesebb bárók köre. Róluk ugyan kevesebbet tudunk, de a mindennapok valóságához hozzátartoztak.
Szó esett arról is, hogy a dinasztikus házasságok nagyon fontosak voltak a korban, ugyanis a királyi hatalom erősségéhez nagyban hozzájárult, hogy külföldről hozták a feleségeiket, és nem a magyarországi „elitből” választották. Európából szinte mindenhonnan érkeztek királynék a korban, ami egy nagy kapcsolatrendszer is volt egyben. Ezeken a dinasztikus szálakon keresztül találták meg azokat a kötődéseket, amik támaszul vagy éppen segítségül szolgálhattak.
A királyi tanácsról is sok mindent megtudhatott a népes hallgatóság, mely valóban egy fontos intézmény volt már Szent István korában is. Szent királyunk intelmeinek hetedik fejezete is a tanács fontosságáról szól, azonban nagyon keveset tudunk arról, hogyan is működtette ezt az uralkodó. Annyi azonban bizonyos, hogy a király nevezte ki a tagjait, és amikor korabeli oklevelek jelentek meg, azokon feltüntették a jelenlévők listáját, azokat, akik hallották azt, ami elhangzott. A történész a királyi udvar pozícióiról és azok változásairól, az egyes tisztségek jogköreiről is beszélt, és áttekintést adott a 12. századi uralkodók közötti konfliktusokról is.
A Vörösmarty Mihály Könyvtár következő történelemtudományi programja Zsoldos Attila előadása lesz, mely az Anjou-korral foglalkozik majd. A történész, akadémikus, középkorkutató kutatási területe az Árpád- és Anjou-kori Magyarország politika- és társadalomtörténete. Az előadássorozat harmadik részeként pedig Mezey Barna jogtörténész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia doktora tart előadást az Aranybulláról. A könyvtár ezenkívül helyismereti tábort is szervez fiataloknak, Aranybulla-kvízt készít honlapján, és összegyűjtik az Aranybulla Emlékévben keletkező tartalmakat, ezeket archiválják és böngészhetővé teszik majd.