-
A II. világháború következményei
Váczi Márk előadásával folytatódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárának A kő marad sorozata. A történész a II. világháború székesfehérvári következményeiről mesél április 23-án, szerdán 17 órától.
2025.04.22. -
Városismereti séták
A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont ebben az évben is megszervezi hagyományos városismereti sétáit. A hat részből álló sorozat sétáin az érdeklődők megismerhetik Székesfehérvár történetének jelentős emlékeit és nevezetes helyszíneit. 2025. április 23-án szerdán „Az ezeréves ifjú” – Szent Imre herceg és Székesfehérvár kapcsolata kerül a középpontba.
2025.04.21. -
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31.
80 éve történt - a Rác utcában kivégzett ártatlan fehérváriakra emlékeztek

80 esztendővel ezelőtt tragikus és véres események helyszíne volt a Rác utca.
1945 március 22-én a II. Ukrán Front katonái fegyveres erejükkel visszaélve először bort kértek a lakóktól, majd az egyik házban rátámadtak az ott tartózkodó fiatal nőre. A család férfi tagjai a nő védelmére sietve megöltek két szovjet katonát. A harmadik elmenekült és jelentette a történteket, ami véres megtorlást vont maga után. A pincékben menedéket kereső polgári lakosokat kiterelték az utcára, és agyonlőtték őket az utcán.
A pincékben meghúzódó polgári lakosok férfi tagjait, "málenkíj robot" felszólítással terelték ki az utcára és a csoport néhány tagját a 25-ös számú ház falánál felsorakoztatták, majd géppisztolysorozatokkal kivégezték, másokat néhány házzal odébb lőttek agyon. A vérengzés áldozatai még sokáig az utcán hevertek, aztán a hozzátartozók esténként sorban kilopakodták és ideiglenesen elásták szeretteiket. A holtak között volt Németh Ferenc másodéves teológus hallgató is, aki a Petőfi utcában lévő papi szeminárium kisegítő könyvtárosaként dolgozott. Róla halála előtt letépték a reverendát a katonák.

Tizenkét család élete változott meg a gépfegyverek ropogása után. A feleségeknek és a gyermekeknek kellett helytállni a hétköznapokban a családfők elvesztése miatt. Anyák vesztették el gyermekeiket.
Az ártatlanul kivégzettekről minden évben megemlékeznek a Rác utcai Mártírok Emlékművénél.
Az áldozatok között volt Németh Ferenc, a papi szeminárium könyvtárosa, Bakos István (44 éves), Baranyai József (81 éves), Berta József (21 éves), Felső István (46 éves), Fésű György, Gergely Ferenc (31 éves), Héger Ferenc, Kéri István (54 éves), Máté János (49 éves), Szőke József és Tóth István (28 éves). Édesapja mellett állt Héger István 17 éves fiú is, akit hátulról nyakon ért a lövés, de csodával határos módon túlélte azt.
Spányi Antal megyéspüspök és Pavle Kaplan esperes közösen emlékezett meg az ártatlanul kivégzettekről, akik között volt az a kispap is, akit reverendájától megfosztva gyilkoltak meg. "A keresztény hit imádságra hív bennünket az elhunytakért. Imádkozunk értük, akik a földi életet így vesztették el, hogy Istennél kapjanak örök életet. Imádkozunk azért is, hogy az ami nyolcvan évvel ezelőtt történt soha többet ne történhessen meg. Ne a háború, a gyilkolás, a fegyverkezési verseny haszna irányítsa az emberiség történelmét, hanem Isten áldásaként béke és szeretet legyen" - mondta Spányi Antal megyéspüspök.
"Rettegéssel teli időszakot éltek át nyolcvan évvel ezelőtt a fehérváriak és 1945. március 22-e soha nem múló gyásszal vonult be városunk történetébe. Tizenkét ártatlan áldozat, tizenkét lemészárolt polgári lakos, kiknek történetét minden évben újra felidézzük, hogy soha ne merülhessen feledésbe az egykori szovjet katonák által elkövetett bűntett.” - hangsúlyozta Lehrner Zsolt alpolgármester a megemlékezésen.
Mint mondta „minden közösség hordozza magában az őt ért tragédiákat. A II. világháború lezárultának 80. évfordulóján, a megemlékezésekkel tisztelgünk mindazok előtt a hősök előtt, akik harcoltak és életüket vagy egészségüket áldozták, és tisztelgünk azok előtt is, akik otthon maradottakként szenvedtek és próbáltak túlélni a harcok idején. Ne feledjük: a testi és a lelki sebek is nehezen gyógyulnak, sőt gyakran nemzedékeken keresztül nyomot hagynak családok és közösségek életében egyaránt.”
Az emlékezők között ott volt Warvasovszky Tihamér Fehérvár korábbi polgármestere, de jelen voltak unokák, ükunokák, akik máig őrzik őseik emlékét és minden évben megemlékeznek a Rác utcai templomkert falánál a II. világháború ártatlan fehérvári vértanúiról. Az esemény gyászmisével zárult, amelyet Pavle Kaplan esperes celebrált.
A 80 éve történt cikksorozatunk eddig megjelent írásai
- Így ért véget a legsötétebb három hónap Fehérvár történelmében
- Az utolsó támadó hadművelet a Dunántúlon (történelmi konferencia)
- Így tartóztatták le Shvoy Lajos székesfehérvári püspököt 1945-ben
- Nagy csata folyt ezen az éjszakán a város határában - hétköznapok 80 évvel ezelőtt
- Szemelvények Hári Ferenc fehérvári pékmester visszaemlékezéseibő - I. rész
- Mozgóképek is készültek Székesfehérváron az 1944 január 22-i német visszafoglalás napján
- Egy Arany János utcai pincében lőtték agyon a kórházigazgató sebészt
- Így indult meg a Konrad 3 hadművelet, ami Fehérvár újbóli német megszállását eredményezte
- Részletek Bejczy Gyula naplójából (1944 január)
- Amikor elszabadult a pokol Fehérvár fölött
- A legsötétebb téli hónap Székesfehérváron
- "soha ne forduljon ilyen elő többet!" - Fekete Pál visszaemlékezése
- 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása Székesfehérvár bevételéért
- Két bombatámadás is érte Fehérvárt 1944 október 13-án
- Beszüntették a tanítást az összes székesfehérvári iskolákban
- Így gyászolta Fehérvár az első bombázás áldozatait
- 1944 szeptember 19-én elérte Fehérvárt is az addig elképzelhetetlen pusztítás