-
Megtalálták Mátyást a városban?
Az egykori Szűz Mária Bazilika az uralkodók, családtagjaik és más előkelő személyek számára szolgált temetkezési helyül, a feltárt maradványok a 2000-ben épült osszáriumban kerültek végleges elhelyezésre. Az itt őrzött csontok különböző szempontú tudományos vizsgálata jelenleg is zajlik, legfrissebb eredményeik egyike közelebb vihet Mátyás király azonosításához. A megjelent sajtóhírekre hivatkozva közleményt ad ki a Szent István Király Múzeum.
2025.04.15. -
Éneklő Ifjúság a Táncházban
A négy fehérvári mellett Gárdonyból, Fehérvárcsurgóról, Kápolnásnyékről, Pázmándról és Tatabányáról érkezett kórus az Éneklő Ifjúság hangversenyére. A kilenc énekkar a Malom utcai Táncházban lépett közönség elé kedden délelőtt. Előadásukat háromtagú zsűri értékeli és minősíti A és B kategóriában.
2025.04.15. -
Kilenc kórus mérte össze tudását
Gyermekdallal telt meg a Malom utcai Táncház. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezésében idén kilenc kórus mérhette össze tudását városunkban az Éneklő Ifjúság hangversenyén.
2025.04.15. -
Nagyböjti koncert
Nagyböjti koncertet adott a Vox Mirabilis Kamarakórus a Jézus Szíve templomban. A hangverseny vendége a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus volt.
2025.04.15.
Bartos György József vehette át 2019-ben az Érdy János Emlékérmet

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2019-ben Bartos György József művészettörténésznek ítélte oda az „Érdy János Emlékérmet”. Az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át pénteken.
Mint a közgyűlésen a díjazott méltatásában elhangzott: a székesfehérvári Bartos György József folyamatosan kutatja a város építészettörténeti múltját, kiemelt figyelemmel a 18. századi barokk épületekre. Rendszeres feladatként gondos kutatómunkával készíti el a város műemlékeinek az értékleltárát.
1995-től kapcsolódott be a Szűz Mária-prépostság templomának művészettörténeti kutatási programjába, elsősorban a román és a gótikus kőfaragványok területén végez szerteágazó kutatásokat. Folyamatosan gyűjti a bazilika és az egykori prépostság területére vonatkozó újkori forrásokat, amelyek az egykori koronázási templom és közvetlen környezetének megismerését segítik elő.
A prépostsági templom román kori építéstörténetének a bemutatásával vett részt 2000-ben a Basilica grandis et famosa nagysikerű kiállításban. Ekkor született meg a szakmai körökben is többször idézett, 12. századi, díszes ívekről összeállított rekonstrukciója, amely esetlegesen Szent Imre kápolnája lehetett. A székesfehérvári püspökség által rendezett Szent Imre-, majd Szent István-kiállításokban a bazilikára vonatkozó részek megalkotásával vett részt. Szerepe volt abban, hogy Csórról két a prépostság épületeiben felhasznált római oszloptöredék került elő.
Bartos György József jelenleg az Árpád-ház programon belül megvalósuló bazilikatörténeti kiállítás egyik készítője.
Székesfehérvár Önkormányzata Bartos György József művészettörténésznek a város építészettörténeti múltjának kutatásában és bemutatásában végzett odaadó szakmai munkájáért adományozott 2019-ben „Érdy János Emlékérmet”.