Csendes megemlékezés Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulóján

Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulójára emlékeztek pénteken. A Nemzeti Emlékhely Várkörút felőli oldalán található emléktáblánál csendes koszorúzást tartottak.
2023.05.19. 13:49 |
Csendes megemlékezés Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulóján

Székesfehérvár mintegy másfél évszázados török hódoltság után, a hatalomgyakorlók kiűzésével csatlakozhatott vissza a nyugati civilizációhoz, amiből az oszmán-török uralom kiragadta. 1688. május 19-én Székesfehérvár 1000 fős védőőrsége és kb. 3000 fő, a törökökkel együtt távozó személy hagyta el a várost, ezzel véget ért a 143 éves török fennhatóság. A távozók romokat, káoszt hagytak maguk után, így a nagymúltú koronázóvárost szinte a semmiből kellett újjáépíteni.

Hagyomány, hogy minden évben megemlékeznek a történelmi jelentőségű eseményről.

Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulója alkalmából néma koszorúzást tartottak a Nemzeti Emlékhely Várkörút felőli oldalán található emléktáblánál. Az eseményen részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester, Szabó Bakos Györgyné, a Belváros önkormányzati képviselője, valamint Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője. Ugyancsak jelen voltak dr. Márton Roland és Rédei Norbert önkormányzati képviselők.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.