-
A II. világháború következményei
Váczi Márk előadásával folytatódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárának A kő marad sorozata. A történész a II. világháború székesfehérvári következményeiről mesél április 23-án, szerdán 17 órától.
2025.04.22. -
Városismereti séták
A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont ebben az évben is megszervezi hagyományos városismereti sétáit. A hat részből álló sorozat sétáin az érdeklődők megismerhetik Székesfehérvár történetének jelentős emlékeit és nevezetes helyszíneit. 2025. április 23-án szerdán „Az ezeréves ifjú” – Szent Imre herceg és Székesfehérvár kapcsolata kerül a középpontba.
2025.04.21. -
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31.
Csendes megemlékezés Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulóján

Székesfehérvár mintegy másfél évszázados török hódoltság után, a hatalomgyakorlók kiűzésével csatlakozhatott vissza a nyugati civilizációhoz, amiből az oszmán-török uralom kiragadta. 1688. május 19-én Székesfehérvár 1000 fős védőőrsége és kb. 3000 fő, a törökökkel együtt távozó személy hagyta el a várost, ezzel véget ért a 143 éves török fennhatóság. A távozók romokat, káoszt hagytak maguk után, így a nagymúltú koronázóvárost szinte a semmiből kellett újjáépíteni.
Hagyomány, hogy minden évben megemlékeznek a történelmi jelentőségű eseményről.
Székesfehérvár török alóli visszavételének 335. évfordulója alkalmából néma koszorúzást tartottak a Nemzeti Emlékhely Várkörút felőli oldalán található emléktáblánál. Az eseményen részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester, Szabó Bakos Györgyné, a Belváros önkormányzati képviselője, valamint Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője. Ugyancsak jelen voltak dr. Márton Roland és Rédei Norbert önkormányzati képviselők.