-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Fehérvári joggal Szent István ünnepén - városi kitüntetéseket adtak át az ünnepi közgyűlésen
Ünnepi közgyűlést színhelye volt a Szent István tér augusztus 20-án. Az ünnepségen Cser-Palkovics András polgármester emlékezett a "fehérvári jogra", majd a város fejlődéséről szólva kiemelte, hogy a múlt és a jövő együtt teszi erősebbé Fehérvárt. Az ünnepi közgyűlésen átadták az idei Székesfehérvár Díszpolgára és a Pro Civitate díjakat, valamint a Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára címet is.
Az idei évben Székesfehérvár Díszpolgára címet vehett át Spányi Antal püspök, akit 20 éve szenteltek püspökké és 15 éve vezeti a Székesfehérvári Egyházmegyét.
Az ünnepi közgyűlés felvezetéseként újra láthattuk a Fehérvári királyok menetét, a történelmi óriásbábok és hagyományőrzők felvonulása a Városház térről érkezett a Szent István térre. Az idei felvonulás egyúttal a Kárpát-medencei magyar néptáncosok zarándoklatát is jelentette Szent Istvánhoz. A menethez csatlakoztak azok a meghívott vendégek is, akik ezt megelőzően a Nemzeti Emlékhelyen gyűltek össze tiszteletadásra Szent István szarkofágjánál.
A díszközgyűlés kezdetén a Himnusz hangjai után a Barokk Év jegyében Esterházy Pál herceg zeneművéből, a Mennyei harmóniából, vagyis a Harmonia caelestis-ből csendült fel egy részlet a Hermann László Zeneiskola növendékeinek előadásában, majd Székesfehérvár polgármestere mondta el ünnepi gondolatait.
Cser-Palkovics András polgármester felidézte, hogy 75 évvel ezelőtt, 1943-ban állították fel a mára a város jelképévé vált Országalmát, azaz Ohmann Béla Fehérvári jog című alkotását. Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy a fehérvári jog a középkori Magyarország városainak jogalapja volt, hiszen egy település csak akkor vált igazi várossá, ha „fehérvári jogot” kapott, ezzel emelkedve ki az egyszerű települések közül.
"Székesfehérvár, az első igazi magyar város jogállása alapozta meg tehát a szabad királyi városi rangot, melynek kapcsán a kiválóságot, a kiválóságra törekvést jelölte meg célként." - hangsúlyozta beszédében a polgármester.
„A Koronázási szertartásjátékokon felidézettek - az államalapító István, a lovagi eszmény László, a szent hivatásról az ország élére emelt Kálmán, a testi gyengeségén úrrá levő Vak Béla, a kelet és nyugat közti összekötő III. Béla, az Aranybullát kibocsátó II. András - minden esetleges gyengeségük, emberi hibájuk ellenére is törekedtek a kiválóságra, és államférfiak, hősök, szentek lettek. Mindannyian biztonságot, gyarapodást, függetlenséget akartak, a magyarság európai tekintélyéért, megbecsüléséért harcoltak. A legkevesebb, amit itt, a magyarság koronázó-, és a nemzet történelmi fővárosában, uralkodói családok, történelmi nagyságok éltének-haltának, államiságunk születésének helyszínén tehetünk, az a méltó emlékezés rájuk!” - fogalmazott.
A polgármester felidézte beszédében a múlt század harmincas éveinek nagy modernizációs korszakát, párhuzamba állítva a jelenkor gazdasági fejlődésével.
„Városunk gyarapodása persze az élet számos területén jelentkezik még, beszéljünk akár a kultúráról, a sportról vagy köztereink, útjaink épüléséről, hiszen nemzetközi rangú sportesemények otthona lehetünk, remek színházunk pedig mindennapi munkája mellett a mostanihoz hasonló minőségű produkciók gazdája! Saját szimfonikus- és immár balett társulattal büszkélkedhetünk, egyetemet szereztünk, hamarosan épül új középiskolai campusunk, gyermekeink rehabilitált tavaink tükre felett kóborolhatnak természeti kincseinket kutatva vagy éppen kenuikat hajtva, és vagy százezer tanúm van rá, hétről-hétre sem szűkölködünk a nagyszerű kiállításokban, látványos eseményekben, az egész várost megmozgató fesztiválokban, koncertekben.”- hangsúlyozta.
Cser-Palkovics András beszédében ismertette a Közgyűlés döntését, melyben a 2022-es esztendőt Székesfehérvár képviselői ünnepi emlékévvé nyilvánították.
„Emlékezünk, és mindenkit emlékeztetni szeretnénk az Aranybulla kihirdetésének nyolcszázadik évfordulójára, mert ez a dokumentum a Magyarország alaptörvényben rögzített állami önazonosságát jelentő történeti alkotmány európai jelentőségű alapdokumentuma! És meg fogjuk ünnepelni városunk Géza nagyfejedelem általi alapításának 1050. évfordulóját is! Ezek az ünnepek, csakúgy, mint a beszédem elején felidézett fehérvári jog, városunk identitásáról szólnak. Éppúgy Fehérvár identitásáról szól az Aranybulla maga korában modern és korszakos első – Dísztermünk falán is olvasható – cikkelye is. Mi tehát nem félünk beszélni az identitásunkról, az ezt meghatározó hagyományokról, keresztény kultúránkról, nemzetünkről, vagy éppen a Fehérvárt gazdagító, a történelem során itt élt nemzetiségekről! Akkor sem félünk beszélni mindezekről, sőt, nem félünk büszkének is lenni rájuk, ha a múlófélben lévő európai korszellem képviselői az ellenkezőjére akarnak rávenni minket.” - tette hozzá Cser-Palkovics András polgármester.
Beszéde végén Székesfehérvár polgármestere bemutatta azt a két intézetet, melynek felállításáról szintén döntött a Közgyűlés. A Siklósi Gyula régészprofesszor nevét viselő Kutatóintézet az emlékév előkészítésén túl a fehérvári középkor tudományos kutatására jön létre, míg a Prosperis Alba Kutatóközpont a jövő Fehérvárát kutatja.
A múlt és a jövő együtt teszi erőssé városunkat. „Óriásbábok és az Alba Innovár humanoid robotjai: ez így Fehérvár, legyünk rájuk, és üzenetükre büszkék!”
– zárta beszédét a polgármester. Ezt követően a városi kitüntetéseket adták át a díjazottaknak. A Székesfehérvár Díszpolgára címet idén Spányi Antal püspök vehette át, akinek püspökszentelésre 1998.március 28-án került sor Budapesten. Szent II. János Pál öt esztendővel később, 2003. április 4-én Székesfehérvár 20. megyés püspökévé nevezte ki.
Spányi Antal püspök atya már gyermekkorától kezdve megismerhette Jézust, de sajátos tapasztalatot jelentett, hogy a mélyen vallásos családnak a hithez és az egyházhoz való hűségért – osztályidegenként - megpróbáltatásokat kell átélnie a kommunista időkben.
Ludányhalászi, majd Szécsény a kápláni szolgálat helyei. Budapestre való visszahelyezés után a Haller téren először káplán, majd plébános. Ezt követően 1992-2003 közt Budapest-Erzsébetváros (Rózsák tere) plébánosa, ahol nagyszabású templom-rekonstrukciós munkákat kezdett. 1994-ben pápai kápláni címet kapott, majd egy évvel később 1995-ben érseki általános helynök és főszentszéki bíró lett. Paskai László bíboros úr mellett egyházkormányzati ismeretekre és gyakorlatra nyílt lehetősége. Ilyen felkészítés és felkészülés után dönt úgy Szent II. János Pál pápa, hogy a egykori Tharros, mely Szardinia szigetén fekszik, címzetes püspöki szolgálatára és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökévé nevezi ki. Ebben az időszakban a Püspökkari Konferencia a magyar katolikus sajtó megújulásának fontos feladatát bízza rá, a Katolikus Rádió megszervezését és vezetését. 2004 Pünkösdjén meginduló Katolikus Rádió vezérigazgatója lett.
A díszközgyűlésen Pro Civitate díjat kapott Hartyányi Judit zenepedagógus, Dr. Szabó Péter kardiológus, Szabó Zoltán építészettörténész és Tóth Judit Bianca, az Alba Bianca Tenisz Club elnöke, míg Posztumusz Pro Civitate elismerést Ferenczy Géza. Tiszteletbeli polgári címet kapott Frank Iepema, a Hydro Extrusion Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és gróf Károlyi György, Magyarország franciaországi nagykövete.
Posztumusz Pro Civitate díjjal tüntették ki Ferenczy Gézát, akit leginkább a Csitáry G. Emil Uszoda igazgatójaként ismerhettek a székesfehérváriak. A rendszerváltozáskor aktívan segítette a közélet ügyeit, 2002 és 2006 között önkormányzati képviselőként dolgozott. A fehérvári közösség aktív tagja, fontos motorja volt, élő lelkiismeretünk, hogyan lehet igazán magyarságunkat, fehérváriságunkat büszkén és cselekvőn képviselni.
Pro Civitate díjat kapott Hartyányi Judit. Az 1955-ben alapított székesfehérvári Ének-zenei Általános Iskola első diákjai között, Mihályi Gyuláné, Eszti néni tanítványaként szerette meg egy életre az éneket és a Kodály-módszert. Több felsőoktatási intézményben folytatott oktatói tevékenységet, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem karvezetés szakán pedig a mai napig tanít. A székesfehérvári Zenei Nevelésért Alapítvány kuratóriumi elnökeként Székesfehérvárhoz máig ezer szállal kötődik.
Kitüntették Dr. Szabó Pétert: a kardiológus főorvos, belgyógyász, kardiológiai rehabilitációs szakorvos lassan fél évszázada, hogy választott hivatása gyakorlásának él, gyógyító tevékenységét a kezdetektől Székesfehérváron végzi. Az akkut kardiológiában 16 évet töltött, majd a rehabilitáció felé fordult. Hosszú időn át a Magyar Szív Egyesület ügyvivőjeként tevékenykedett, nevéhez kötődik a jubileumi XX. Országos Orvos-Beteg Konferencia, Országos Sporttalálkozó megszervezése 2009-ben Székesfehérváron.
Pro Civitate díjjal tüntették ki Szabó Zoltán építészettörténészt, aki Kralovánszky Alán egykori kollégájaként és szellemi örököseként avatott szakértője a középkori építészetnek és Szent István bazilikájának. A közelmúltban jelent meg az koronázó-bazilikát bemutató könyvsorozat keretében új kötete, amely új megvilágításba helyezi a bazilika történetét és a Magyar Királyság korai székhelyének rangját.
A város elismerését kapta meg Tóth Judit Bianca, az Alba Bianca Tennis Club elnöke, a sportág szerelmese, aki elkötelezetten dolgozik a tenisz megismertetésén, megszerettetésén, minőségi oktatásáért és kiemelten az esélyegyenlőség jegyében a fogyatékkal élők sportolási lehetőségeiért. 1991 óta oktat Székesfehérváron, 1994-ben alapította meg az Alba Bianca Tennis Clubot, amely ma hat különböző helyszínen működik a városban.
Tiszteletbeli Polgár címet kapott Frank Iepema, a Hydro Extrusion Hungary Kft. (korábban: SAPA) ügyvezető igazgatója, aki nemcsak szakmai tudásával, innovatív szemléletével, hanem nyitottságával is meghatározó résztvevője a város gazdasági életének. Számos fontos, modern technológiát bevezető és eközben munkahelyteremtő fejlesztést hajtott és hajt végre Székesfehérváron, legutóbb, májusban új présüzemüket avatták, amellyel a székesfehérvári cégcsoport új generációs elektromos autókhoz készít alumínium alkatrészeket, törésálló ötvözetet.
Tiszteletbeli Polgár címmel tüntették ki gróf Károlyi Györgyöt, Magyarország franciaországi nagykövetét, aki Franciaországban nőtt fel, ott végezte tanulmányait, majd 1989 után újra felvette Magyarországgal a 42 évvel azelőtt megszakított kapcsolatot. Létrehozta a Károlyi József Alapítványt, amelynek köszönhetően 2011-re befejeződött a fehérvárcsurgói kastély felújítása, elkezdődött rendeltetésszerű hasznosítása “Európai Kulturális Találkozó Központ”- ként. Komoly figyelmet szentelt Székesfehérvárnak és a város komolyzenei életének is, hangsúlyt fektet a települések közötti turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztésére.
Az ünnepi közgyűlésen Simon László kormánymegbízott, Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Cser-Palkovics András polgármester közös koszorúval tisztelegtek államalapító Szent István királyunk emléke előtt.