-
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27. -
„Őrizd meg és emlékezz!”
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el.
2024.11.17.
Lángokban az ország - tudományos konferencia hétfőn
Október 14-én, hétfőn délután rendezi meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum a „Lángokban az ország” című, Székesfehérvár 1944 októberi bombázásának évfordulójára szervezett tudományos konferenciát.
A Rendház Látogatóközpont Dísztermében 13 órakor kezdődő tudományos esemény, amelynek levezető elnöke Dr. Sallay Gergely (HM HIM Hadtörténeti Múzeum) lesz, Hatala András százados és Szatmári András százados (HM HIM Hadtörténeti Múzeum): Aknák, gránátok, bombák, rombolás földről és levegőből című előadásával kezdődik, majd Kiss Henrietta (Várkapitányság Nonprofit Zrt., ELTE BTK Társadalom- és gazdaságtörténet Doktori Program) személyes dokumentumok tükrében mutatja be, milyen volt az élet a budai Várban az 1944–45. évi ostrom idején.
Dr. Kovács József Dénes (Déri Múzeum, Debrecen) „Acél- és tűzeső Debrecenben” címmel a Cívisváros 1944. június 2-i bombázásáról szól, majd dr. Németh Ildikó (Soproni Múzeum) A soproni Tiszti Leánynevelő Intézet sorsa a második világháború alatt – Egy bombázás következménye című előadásával zárul a tudományos konferencia. A belépés ingyenes. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!