-
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31. -
A leghosszabb ideig uralkodott
1387-ben ezen napon koronázták magyar királlyá Zsigmondot, a magyar történelem második leghosszabb ideig, 50 évig regnáló uralkodóját Székesfehérváron. Zsigmond korában vált Fehérvár a diplomácia színterévé. 1412-ben Ulászló lengyel királyt, 1423-ben a cseh nemesek képviselőit fogadták itt.
2025.03.31. -
Mécsesgyújtás az áldozatokért
Szombaton este közös mécsesgyújtással emlékeztek arra, hogy 80 évvel ezelőtt, 1945. március 22-én véget értek a II. világháború harcai Székesfehérváron. A fehérvári civil áldozatok száma megközelítette az 1200 főt, a hadműveletek következtében a város 7198 lakóháza közül 799 lakóház teljesen romba dőlt, és 5140 lakóház szenvedett súlyosabb sérülést.
2025.03.22. -
Megemlékezés a Rác utcában
Koszorúzással emlékeztek szombaton a Rác utcai Mártírok emlékművénél arra a tizenkettő ártatlan fehérvári polgárra, akiket szovjet katonák gyilkoltak meg 1945. március 22-én. Az esemény gyászmisével zárult, amelyet Pavle Kaplan esperes celebrált.
2025.03.22.
Lángokban az ország - tudományos konferencia hétfőn

Október 14-én, hétfőn délután rendezi meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum a „Lángokban az ország” című, Székesfehérvár 1944 októberi bombázásának évfordulójára szervezett tudományos konferenciát.
A Rendház Látogatóközpont Dísztermében 13 órakor kezdődő tudományos esemény, amelynek levezető elnöke Dr. Sallay Gergely (HM HIM Hadtörténeti Múzeum) lesz, Hatala András százados és Szatmári András százados (HM HIM Hadtörténeti Múzeum): Aknák, gránátok, bombák, rombolás földről és levegőből című előadásával kezdődik, majd Kiss Henrietta (Várkapitányság Nonprofit Zrt., ELTE BTK Társadalom- és gazdaságtörténet Doktori Program) személyes dokumentumok tükrében mutatja be, milyen volt az élet a budai Várban az 1944–45. évi ostrom idején.
Dr. Kovács József Dénes (Déri Múzeum, Debrecen) „Acél- és tűzeső Debrecenben” címmel a Cívisváros 1944. június 2-i bombázásáról szól, majd dr. Németh Ildikó (Soproni Múzeum) A soproni Tiszti Leánynevelő Intézet sorsa a második világháború alatt – Egy bombázás következménye című előadásával zárul a tudományos konferencia. A belépés ingyenes. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!