-
Középpontban a család
A családok és az édesanyák kerülnek fókuszba ezen a héten a keresztyén egyházak eseményein. A Székesfehérvári Baptista Gyülekezetnél most induló anyaklubban a magabiztos szülőség témakörét járják körbe. A Budai Úti Református Gyülekezet hölgyeknek szól a szombat délelőtti Kotyogóval, míg a katolikus hívek szintén november 16-án 10 órakor a Magyar Szent Család ünnepére gyűlnek össze a Székesegyházban.
2024.11.12. -
XII. Újszövetség maraton
Idén már 12. alkalommal rendezi meg a Vörösmarty Színház az Újszövetség maratont, amely idén új elemmel bővül. A négy evangéliumból gondosan összefésült szövegrészek olvasásával párhuzamosan kézműves foglalkozásokkal és mesesarokkal is várják a családokat, nagyszülőket, barátokat a színházban.
2024.11.12. -
Közéleti és Kulturális Szalon
Bakonyi István irodalomtörténész és Németh Gyula háziorvos vendégeskedett a Zsolt utcai Közösségi Házban. A hangulatos múltidéző esten Nagy Judit moderálásával folytatódott a beszélgetés sorozat.
2024.11.12. -
Elismerés a kézműveseknek
Rangos elismeréssel gazdagodott a Fehérvári Kézművesek Egyesülete. A Szent István Művelődési Házban rendezett ünnepségen átvehették a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatának oklevelét a magyar népművészet megőrzéséért.
2024.11.11.
Verdi Requiemjét hallhatjuk az idei Musica Sacrán a Nemzeti Emlékhelyen
A Requiem az egyik legismertebb és leggyakrabban előadott gyászmise, amelyet ugyanaz a drámai erő jellemez, mint Verdi legjobb színpadi műveit. Amikor 1868-ban Rossini elhunyt, Verdi úgy gondolta, több szerzővel összefogva gyászmisét kellene komponálni az általa nagyra tartott mester tiszteletére. A mű utolsó tételét maga megírta, a többi rész azonban nem készült el. Verdi később újra foglalkozni kezdett a darabbal, végül az olasz romantika egyik legnagyobb költője, Manzoni halálának első évfordulóján, 1874-ben mutatták be a hét tételből álló, monumentális alkotást. A Requiem legjellegzetesebb tétele talán a Dies irae, amelyben megrázó realizmussal elevenedik meg a sajátos pokollátomás, a mű kicsengése azonban a legmegnyugtatóbb vigasztalás, amelyet ember kaphat a lelki megpróbáltatások idején.
A sodró lendületű mű szólóit a világ leghíresebb operaházait megjárt sztárok éneklik az idei Music Sacrán: két Kossuth-díjas énekesnőnk, Lukács Gyöngyi (szoprán) és Komlósi Ildikó (mezzoszoprán) mellett Otokar Klein (tenor) és Alexandru Agace (basszbariton) lép a közönség elé. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart és az Egyesített kórust a Liszt-díjas Drahos Béla vezényli az előadáson.
A Musica Sacra idei előadásáról a város polgármestere Cser-Palkovics András, ifj. Major István, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar igazgatója, Drahos Béla karmester közösen tartott sajtótájékoztatót, Lukács Gyöngyi, Kossuth-díjas operaénekes pedig Skye-on jelentkezett be.
Annak idején, amikor több ütemben próbáltuk összeállítani a Királyi Napok programjait, úgy gondoltuk, hogy színvonalas komolyzenei produkció nélkül ez nem elképzelhető. A helyszín pedig önmagában nem csak Fehérvár, hanem a nemzet egészének fontos hely. Külön öröm számomra, hogy egy polgármester kollégámat pedig művész minőségében is köszönthetünk majd Székesfehérváron – mondta Cser-Palkovics András polgármester.
ifj. Major István arról beszélt, hogy „nagy öröm számunkra, hogy egy olyan helyen élhetünk és dolgozhatunk, ahol fontos a kultúra és a szellemi lelki fejlődés is fontos az anyagi gyarapodás mellett a városnak. Három nagy augusztusi koncerten vagyunk túl és úgy látom, hogy ez igénye fehérvárnak és idén is megtelik a nézőtér."
A szólisták olyan színpadokon szerepelnek, mint a Metropolitan vagy a Milánói Scala – mondta Drahos Béla karmester. "A zenekarunk pedig szép pályán halad előre, ami köszönhető annak is, hogy ilyen kiváló szakemberekkel dolgozhatunk együtt."