-
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. -
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27.
Régi magyarországi emlékek Székesfehérváron - konferencia a Városházán
Irodalomtörténeti konferenciának ad otthon két napon át a Városháza Díszterme. Az Aegis Művészetért és Kultúráért Alapítvány „Régi magyarországi emlékek Székesfehérváron (1001-1830)” című, az Európai Szociális Alap által támogatott rendezvényének célja, hogy tudományosan mutassa be Székesfehérvár történelmét, kulturális emlékeit és irodalmát úgy, hogy minden korosztály számára könnyen befogadható legyen.
A konferencia résztvevőit a város nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte. Az eseményt méltatva kiemelte, fontos az a hozzáadott érték, amellyel a helyiek tudása is bővül. „Mi, fehérváriak katonaként, a városért a török ellenében küzdő hős vicekapitányként ismerjük Wathay Ferencet. Köztéri szobra nem messze innen található, és évről-évre megemlékezünk róla, valamint bajtársairól. Nagyon izgalmas lesz, hogy a konferencia egyik előadása kapcsán megismerhetjük egy másik oldaláról is: alkotóként, az irodalmi és nyelvtörténeti szempontból is jelentős műve, az úgynevezett Wathay-kódex révén.” A köszöntőt követően megkezdődött az I. szekció előadássorozata.
Minden irodalomtörténeti korszakban, Wathaytól Csoóri Sándorig, Székesfehérvárnak és a régiónak olyan alkotói voltak, akik a magyar irodalom élvonalához tartoztak, emelte ki a konferencia nyitóelőadója, dr. Bakonyi István. A József Attila-díjas irodalomtörténész Wathay Ferencről, Virág Benedekről, Ányos Pálról és Vörösmarty Mihályról szólt röviden, megemlítve azokat a kortárs szerzőket, akik irodalmi műveikben megjelenítik a dicső elődöket.
Kovács Attila, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola gimnáziumi tanára Wathay Ferenc, a székesfehérvári katonaköltő előadásában ismertette a fehérvári vicekapitány életútját. A végvárakon szolgáló katona Fehérvár eleste után, az isztambuli rabság éveiben válik költővé, és ekkor születik verseinek saját kézzel írt és festett gyűjteménye a Wathay-kódex. Az előadásban elhangzott, az életműben a reneszánsz és a barokk stílusjegyek egyaránt megjelennek.
A kétnapos konferencia október 13-án, szerdán 10 órakor a II. szekcióüléssel folytatódik. Csörsz Rumen István, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa Fejér vármegye közköltészete nyomában (1770–1830) címmel tart előadást, a XVIII. századi hitszónokokról, prédikációkról szól Maczák Ibolya, az MTA-PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport munkatársa. Vörösmarty iskolás éveiről készült kutatását Vámos Violetta doktoranda ismerteti. A konferencia záróelőadását Tóth Gergely történész, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársának Bél Mátyás a töröktől visszafoglalt Székesfehérvárról című előadása zárja.