-
A II. világháború következményei
Váczi Márk előadásával folytatódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárának A kő marad sorozata. A történész a II. világháború székesfehérvári következményeiről mesél április 23-án, szerdán 17 órától.
2025.04.22. -
Városismereti séták
A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont ebben az évben is megszervezi hagyományos városismereti sétáit. A hat részből álló sorozat sétáin az érdeklődők megismerhetik Székesfehérvár történetének jelentős emlékeit és nevezetes helyszíneit. 2025. április 23-án szerdán „Az ezeréves ifjú” – Szent Imre herceg és Székesfehérvár kapcsolata kerül a középpontba.
2025.04.21. -
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31.
Történelmi tények, érdekességek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont oldalán

„Hunyadi János idősebb fia, László és hívei 1456. november 9-én Nándorfehérváron megölték Cillei Ulrik grófot. A magyar főúr V. László magyar király (1440/1453–1457) rokona, és egyben az ország egyik legbefolyásosabb csoportosulásának feje is volt. 1457 elején az egykori kormányzó halála után még mindig a Hunyadiak kezén lévő királyi várak és jövedelmek visszaszerzése érdekében az uralkodó társaságában Nándorfehérvárra indult a családi vagyon akkori kezelőjéhez, Hunyadi Lászlóhoz. Az idősebb Hunyadi fiút Thuróczy János krónikája szerint környezete buzdította arra, hogy Cilleit megölje.” – olvasható a mai naphoz kapcsolódó múltidézés a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán.
Az írást, amelyből kiderül, hogy az akkor történteket az utókor hányféleképpen magyarázta, és mi vezetett Hunyadi Lászlót 1457. március 16-i kivégzéséhez, Teiszler Éva, a Kutatóközpont történész munkatársa készítette.