-
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22. -
Ezen a napon hunyt el 1437-ben Zsigmond magyar király
Luxemburgi Zsigmond IV. Károly német-római császár (1355–1378) negyedik feleségétől, Pomerániai Erzsébettől származó fia volt. Károly császár négy házassága igen termékenynek bizonyult. Öt leánya és hét fia született, de az utóbbiak közül mindössze hárman érték meg a felnőtt kort.
2024.12.09. -
Mátyás kori bazilika digitálisan
A XV. századi Európa egyik legnagyobbjának számító templomát, a székesfehérvári koronázóbazilikát mutatja be az a szerda este megnyílt kiállítás, amely Szabó Zoltán építész több évtizedes munkáján alapul. A digitális technológia segítségével három dimenzióban elevenedik meg a hatalmas, középkori bazilika, amelyet a látogatók egy alkalmazás segítségével akár körbe is járhatnak.
2024.11.27. -
Világháborús harckocsik
Dr. Számvéber Norbert alezredes, a Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár igazgatója előadásával folytatódik a Székesfehérvár és Fejér vármegye 1944/45-ben című szabadegyetemi programsorozat. A Kodolányi János Egyetem Rákóczi utcai helyszínén november 28-án, csütörtökön 18 órakor kezdődő eseményen az 1944-45-ben Fejér vármegyében hadban álló harckocsikat ismerheti meg a hallgatóság.
2024.11.27.
Történelmi tények, érdekességek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont oldalán
„Hunyadi János idősebb fia, László és hívei 1456. november 9-én Nándorfehérváron megölték Cillei Ulrik grófot. A magyar főúr V. László magyar király (1440/1453–1457) rokona, és egyben az ország egyik legbefolyásosabb csoportosulásának feje is volt. 1457 elején az egykori kormányzó halála után még mindig a Hunyadiak kezén lévő királyi várak és jövedelmek visszaszerzése érdekében az uralkodó társaságában Nándorfehérvárra indult a családi vagyon akkori kezelőjéhez, Hunyadi Lászlóhoz. Az idősebb Hunyadi fiút Thuróczy János krónikája szerint környezete buzdította arra, hogy Cilleit megölje.” – olvasható a mai naphoz kapcsolódó múltidézés a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán.
Az írást, amelyből kiderül, hogy az akkor történteket az utókor hányféleképpen magyarázta, és mi vezetett Hunyadi Lászlót 1457. március 16-i kivégzéséhez, Teiszler Éva, a Kutatóközpont történész munkatársa készítette.