Történelmi tények, érdekességek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont oldalán

A történelem iránt érdeklődőknek számos érdekességgel szolgál a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldala. Az ismeretterjesztő írások mindig a napi dátumhoz kapcsolódó jeles történelmi évfordulókról, személyekről, eseményekről szólnak. Teiszler Éva mai összeállításában Hunyadi László kivégzéséről olvashatnak.
2021.03.16. 16:41 |
Történelmi tények, érdekességek a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont oldalán

„Hunyadi János idősebb fia, László és hívei 1456. november 9-én Nándorfehérváron megölték Cillei Ulrik grófot. A magyar főúr V. László magyar király (1440/1453–1457) rokona, és egyben az ország egyik legbefolyásosabb csoportosulásának feje is volt. 1457 elején az egykori kormányzó halála után még mindig a Hunyadiak kezén lévő királyi várak és jövedelmek visszaszerzése érdekében az uralkodó társaságában Nándorfehérvárra indult a családi vagyon akkori kezelőjéhez, Hunyadi Lászlóhoz. Az idősebb Hunyadi fiút Thuróczy János krónikája szerint környezete buzdította arra, hogy Cilleit megölje.” – olvasható a mai naphoz kapcsolódó múltidézés a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont közösségi oldalán.

Az írást, amelyből kiderül, hogy az akkor történteket az utókor hányféleképpen magyarázta, és mi vezetett Hunyadi Lászlót 1457. március 16-i kivégzéséhez, Teiszler Éva, a Kutatóközpont történész munkatársa készítette.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.