A Gac-oldalban elhunyt székesfehérvári katonákra emlékeztek a Gyergyó Emlékparkban

A Magyar Királyi „Szent István” 3. Honvéd Gyalogezred 1944. szeptember 7-én, Gyergyószentmiklós határában,  egy szovjet előőrs betörése nyomán elesett 159 székesfehérvári katonájára emlékeztek szerdán a Gyergyó Emlékparkban. 
2022.09.07. 17:13 |
A Gac-oldalban elhunyt székesfehérvári katonákra emlékeztek a Gyergyó Emlékparkban
A gyergyói, felszegi emberek a hősöket két tömegsírba temették. 1990-ig nem volt szabad megemlékezni róluk, de mindig voltak bátor felszegi emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya égjen a hős katonák nyughelyén. Generációról generációra adták át egymásnak a hősök tiszteletét.

Székesfehérvár is minden esztendőben megemlékezik a „Szent István” 3. gyalogezred hős katonáiról a tragédia 70. évfordulóján felavatott Gyergyó Emlékparkban. Az Önkormányzat koszorúját dr. Cser-Palkovics András polgármester, Lehrner Zsolt alpolgármester, valamint Deák Lajosné, dr. Dienesné Fluck Györgyi, Horváth Miklós Csaba és Viza Attila helyezték el. A hősök emléke előtt a nyugállományú katonai civil szervezetek képviselői is fejet hajtva tisztelegtek, koszorút és virágot helyeztek el a Gyergyói emlékkőnél.

Várostörténet

  1. „Őrizd meg és emlékezz!”

    A Székesfehérvári Zsidó Hitközség több mint egy évszázados történetét mutatja be az az állandó kiállítás, amely vasárnap délután nyílt meg a Székesfehérvári Zsidó Hitközség imatermében. Az „Őrizd meg és emlékezz!” a Holokauszt 80. évfordulójára készült el. 

    2024.11.17.
  2. Őrizd meg és emlékezz!

    Őrizd meg és emlékezz! címmel nyílik meg 2024. november 17-én, vasárnap a Székesfehérvári Zsidó Hitközség történetéről szóló kiállítás a Várkörút 19. szám alatt. A hitközség 1837 és 1956 közötti történetét feldolgozó tárlat a két fehérvári zsinagóga építéséről, azok lerombolásáról, a fehérvári zsidóság virágkoráról és az 1944-es deportálásról is megemlékezik.

    2024.11.15.
  3. Az utolsó magyar születésű király

    1526-ban ezen a napon koronázták királlyá Szapolyai Jánost Székesfehérváron, miután november 5-én az országgyűlés királlyá választotta. 1514-ben Szapolyai János verte le Temesvárnál a parasztfelkelést és Dózsa Györgyöt alvezéreivel együtt kegyetlen kínzások közt kivégeztette. 1526-ban pedig Szolimán szultán támadásakor az erdélyi hadakkal elindult, de a Mohácsi csatába nem érkezett meg.

    2024.11.11.
  4. Százéves a gyermekosztály

    1924-ben nem más, mint a nagy mesemondó fia, dr. Benedek Elek hívta életre Székesfehérváron a szülészettel együtt a fekvőbeteg gyermekellátást. Azóta az újszülöttek és a gyermekek ellátása rengeteget változott, de az itt dolgozók elhivatottsága, gyermekszeretete állandó. A kerek születésnapot a kórház auditóriumában ünnepelték meg szerda délután.

    2024.11.06.