A zene Vörös Tamás családi hagyománya, életfogytig tartó örömforrása

A Vörös Tamás Projektnek új albuma jelent meg nem is oly régen, MF címmel. A két betűből álló cím jelentését mindenkinek a fantáziájára bízzuk. Ami tény: a jazz különböző stílusaiban készült el az új anyag.
2022.11.23. 16:59 |
A zene Vörös Tamás családi hagyománya, életfogytig tartó örömforrása

A kiváló jazz zenésszel beszélgettünk a lemezről, a zenéről, az életről.

A nagyon hosszú idő óta tartó, több évtizedre visszatekintő ismeretségünk miatt nézzék el a tegező stílust.

Az, hogy zenész lettél óvónő édesanyádnak köszönhető? Ki terelt a muzsika irányába?

A vér... A Vörös család zenészeket jelent hosszú múltra visszatekintve. Édesapám is zenész volt, csak sajnos nagyon fiatalon halt meg. Nagyapám, dédnagyapám, szép-nagyapám mind zenész volt, ennél tovább nem jutottunk a kutatásban.

Miért pont a négyhúros hangszert választottad?

Ez érdekes, még anyám is kérdezte, hogy miért pont a basszusgitár, a bőgő? Erre csak a viccel tudtam válaszolni, nevesen, hogy hegedűvel könnyebb menekülni, mint zongorával. Hat évig zongorázni tanultam a zeneiskolában, de rosszul jöttem ki belőle, tetszett a bőgő, a mély hang. A nagybátyám az Ősfehérvár étteremben bőgőzött, hozzá jártam kezdetben tanulni a hangszert.

A '70-es években lehettél lázadó ifjú. Mi hatott rád, hiszen a '60-as évek nagy ifjúsági lázadó hulláma ekkorra már elült. Mitől lettél másabb ifjú, mint más? Megfogott a '60-as évek szelleme?

Nem. Sem a Beatles, sem a többi korábbi évtized zenéje nem hozott izgalomba. A rock annál inkább! A Deep Purple, a Led Zeppelin, a Black Sabbath jelentette számomra a kiinduló pontot. Aztán egyszer valaki mutatott nekem King Crimson, Emerson, Lake and Palmer, Jethro Tull lemezt, és innen jött a progresszív rock szeretete, ettől pedig már csak egy lépés volt a jazz, a jazz-rock. Herbie Hancock, Miles Davis, és ezek hallgatása után már elkötelezettje lettem a jazz zenének, a színtiszta jazznek.

Olyan húsz éves korodban álmodoztál arról, hogy a zene jelenti számodra az életformát, a megélhetést, no és arról, hogy ne adj ég, világhírű leszel...?

A húszéveseket ugyan mit érdekelte, hogy vajon megélünk-e a zenéből? Akkor volt a jóléti társadalomnak nevezett valami, tudtuk, hogy fizetést úgyis kapunk, a saját köreinkben akkor nem nagyon foglalkoztunk azzal, hogy ki, mennyit kap, a lényeg, hogy volt fizetésünk. Igen, igazad van, persze, hogy világsztár akart lenni az ember, aztán a főiskola elvégzése közepette jöttem rá, hogy túl nagy a magasság a számomra, és túl kicsi is vagyok hozzá, és bizony át kellett értékelnem a világsztárság álmát... Húszévesen lángoltunk, bár a külföldi zenéket leginkább csak hírből ismertük, esetleg külföldi adón hallhattuk, végtére csak ebben a kis országban élhettünk. A Krakkói Jazzfesztiválra el tudunk menni, de ott is ugyanolyan nyomorúság volt, mint nálunk. De persze senki nem törődött azzal, hogy hú, mennyivel jobb lenne a Woodstocki fesztiválon fellépni, jó volt nekünk ott, ahol voltunk, ahol éltünk, ahol zenélhettünk.

Milyen utat jártál be attól a pillanattól kezdve, hogy azt mondták, ez a Vörös Tamás egész ügyes gyerek addig a pillanatig, amíg te lettél A Vörös Tamás?

Sima utam volt. Nekem nagyon tetszett az akkori rendszer, ott volt nekünk, a fiataloknak az Építők Művelődési Ház, az Arany János utcai Ifjúsági Pinceklub, a megyei Művelődési Központ, az Ifjúsági és Úttörőház, az Öreghegyi Művelődési ház klubjai. Pezsgő élet volt a városban, mi és a hasonló korú fiatalok jól éreztük magunkat itt, Sikivel az élen.

Eljött az idő, mikor nem csupán játszanod kellett, hanem nem középiskolás fokon taní-tani. Furcsa volt ez a számodra?

Nem akartam tanítani sosem! Az történt, hogy a nagyobb koncertek után odajöttek hozzám olyan 16 éves forma srácok, hogy tanítsam őket a hangszerre. Mondtam, nem akarok tanítani, hiszen magam sem tudok még úgy igazán, de aztán addig fűztek, amíg beadtam a derekamat, és tanítani kezdetem friss hévvel azt, hogy én miként, milyennek képzelem a bőgő, a basszusgitár játékot.

Hány lemezed jelent meg eddig?

Ami konkrétan rólam szól, a mostani, az MF a második. Négy éve jelent meg a Vörös Tamás Projekt egy, ugyanezekkel a formákkal, igaz régebbi számokat is felvettünk arra, olyanokat, amiket 15, 20 éve írtam. Most olyan világot élünk, ahol sok kütyü segíti az alkotómunkát, és a mostani lemezemre olyan dalok kerültek, amit 60 éves fejjel, letisztult lélekkel írtam. Bár volt sok olyan hanghordozó – meg nem tudom számolni azokat -, amin közreműködtem session zenészként, de azok nemcsak az enyémek voltak.

Az új lemezed egy, vagy többfajta stílus jegyében készült?

Ha az az egy stílus, hogy jól érezzük magunkat abban a zenében, amit csinálunk, akkor ez egy stílusú lemez. Ezek olyan zenék, amelyben öt tehetséges ember jól érzi magát, és ki tud benne teljesedni. Nem szeretem azt a fajta muzsikát – bár csináltam sokáig -, amikor kötve van a kezem. Itt nincs ilyen, szabadon engedtem a srácokat, a kötöttséget az jelentette az adott dalokban, hogy megvolt a rendszer, az alap, egy váz, amit megírtam, és abba a hangszerek már szabadon „beszélhettek”. Egy kritikus szétszedte az anyagot, és azt írta, hogy a poptól a reggaen át a kemény jazzig minden van benne, ettől jó, és ezzel egyetértek.

Székesfehérváron mindig volt egy, két tehetséges muzsikus gyerek. Ma kicsit szélesebb a merítési lehetőség. Beért egy jó generáció?

Ez annak köszönhető, hogy volt korábban egy kiváló népművelő csapat a városban, akik olyan közeget tudtak teremteni a hajdani Aczél elvtársas TTT rendszere ellenére, amiben a fiatalok zenéje is gyönyörűen belefért. Nem bántották a népművelőket sem, és ők hagytak érvényesülni, zenélni bennünket is. És ha egy városban kialakul egy ilyen mag, az hozza, húzza magával a többieket, az újabb generációkat is. Az szívfájdalmam, hogy Cser Palkovics Andrást és korát leszámítva e műfajnak nem volt megfelelő respektje politikailag. Pedig egy politikus rengeteget tudna segíteni!

A jazz igazi kortárs zene, az igen régi időktől a máig, a jövő időig, hiszen Bartókon nőtt fel az összes jazz zenész még Amerikában is!

-Jó, jó, de ne feledd, a jazz fesztivál Székesfehérváron, élt, él, és reméljük élni fog...!

A popularitás ma nagy divat, amit el tudok fogadni, külön köszönet a városnak, hogy a Jazz fesztivált még mindig meg tudtuk, és reméljük továbbra is meg tudjuk rendezni, és szerencsére erre szépszámú közönség kíváncsi. Bár nem értem, hogy az év székesfehérvári zenei nagy rendezvényén, a Zene Világnapján miért nem volt egy jazz zenész, vagy a műfaj egyik munkása sem díjazva? Igaz, a Jazz fesztivált támogatják, ami öröm, már csak a hagyományai miatt is. És jó, hogy tehetjük, tesszük, köszönjük is ezt, mert a Bartók Béla téri rendezvényeink a műfaj ünnepnapjai, és sok ember jön el, aztán sok ember távozik onnan esténként örömmel, mert a műfaj legjobb hazai, időnként külföldi előadóit láthatták a téren. Mert ez a műfaj éves nagy ünnepe!

Interjú

  1. 30 éve dolgozik az elesettekért

    Zsabka Attila 1994 októberében csatlakozott az akkoriban már két éve működő Kríziskezelő Központhoz és harminc éve tartozik hivatalosan munkakörébe a hajléktalanellátás. A tenni akarás, az elesettek felé fordulás, a segítségnyújtás azonban már előtte is része volt a mindennapjainak.

    2024.11.16.
  2. Interjú Patik Ferenccel

    Víziváros új önkormányzati képviselőjének Székesfehérvár az otthona, a szülővárosa, melynek rengeteget köszönhet, ezért is vállalkozott arra, hogy következő éveit a város és a városrész szolgálatára tegye fel. Patik Ferenc számára az Akóts-malom és a Fűtőerőmű területei is adnak bőven feladatot, folytatni kívánja a zöldfelületek növelését, a kereszteződések, zebrák biztonságosabbá tételét és a közbiztonság erősítését.

    2024.10.28.
  3. A felelősség most jóval több!

    A Köfém lakótelep tízemeleteseitől Ráchegy és Búrtelep kertvárosias utcáin át egészen Börgöndig húzódik Székesfehérvár legnagyobb választókerülete, amelynek minden négyzetméterét jól ismeri Békési Ferencné Ági.

    2024.10.25.
  4. Az együttgondolkodásban hiszek!

    Szontaghné Kovács Erika, Feketehegy-Szárazrét és Szedreskert megválasztott új képviselője már túl van élete első lakossági fórumán, ahol nyitottan, sok-sok kérdéssel és kéréssel fogadták őt a körzet lakói. A képviselő közel egy évtizeden át dolgozott a szociális szférában tevékenykedő civil szervezetekkel, így nem véletlen, hogy szociális tanácsnokként az ő mindennapjaikat is segítheti majd önkormányzati munkája során.

    2024.10.21.