-
A II. világháború következményei
Váczi Márk előadásával folytatódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárának A kő marad sorozata. A történész a II. világháború székesfehérvári következményeiről mesél április 23-án, szerdán 17 órától.
2025.04.22. -
Városismereti séták
A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont ebben az évben is megszervezi hagyományos városismereti sétáit. A hat részből álló sorozat sétáin az érdeklődők megismerhetik Székesfehérvár történetének jelentős emlékeit és nevezetes helyszíneit. 2025. április 23-án szerdán „Az ezeréves ifjú” – Szent Imre herceg és Székesfehérvár kapcsolata kerül a középpontba.
2025.04.21. -
Fehérvári fotók 56-ról
Videóüzenetben kéri a székesfehérváriak segítségét dr. Demeter Zsófia történész: készülő kötetéhez keres még rejtőző, korabeli fotókat, dokumentumokat a város 1956-os történéseiről.
2025.04.07. -
Újjászületés a romok közül
1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.
2025.03.31.
Király- és katonaszobrok - történelmi utazás Székesfehérváron
Folytatódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár videósorozata, melyben a város szobrait ismerhetik meg jobban a nézők. Magony Imre ezúttal a katonaszobrokról mond el ismert és kevésbé ismert érdekességeket.
2023.04.13. 21:02 |

Magony Imre író, könyvtáros, amatőr színész a Székesfehérvár szobrait bemutató kötetéért, valamint Bory Jenő életének kutatásáért az idei évben Aranyember-díjban részesült. Múlt hónapban a Vörösmarty Mihály Könyvtár Youtube-felületén publikálta videósorozata első részét, melyben Székesfehérvár királyainak köztéri szobrait ismertette meg a nézőkkel.
A sorozat most a katonaszobrokkal folytatódott. Magony Imre beszél többek között Erdey Dezső Varkocs György várkapitány és Lux Elek Wathay Ferenc vice-várkapitány szobráról, valamint Kallós Ede alkotásáról, a 10-es huszárok emlékművéről is.