80 éve történt - aki tudott, elmenekült Székesfehérvárról

Nyolcvan évvel ezelőtt ezekben a február végi napokban "már nem volt kétsége senkinek afelől Fehérváron, hogy még egyszer vissza fognak jönni a szovjetek és a város lakosságának jelentős része elmenekült" - mesélt Hári Ferenc egykori Sütő utcai pékmester legidősebb unokájának arról, hogyan is élt a családjuk ezekben a napokban Székesfehérváron. 

2025.02.23. 20:02 |
80 éve történt - aki tudott, elmenekült Székesfehérvárról

Kép: Német katonák a székesfehérvári vasútállomáson 1945 februárjában.

Az 1944 karácsonyán kezdődött négyhetes szovjet megszállás borzalmait senki sem szerette volna mégegyszer látni.

A Sütő utca teljesen kihalt volt nyolcvan éve ezekben a februári napokban.

„A zsidókat mind elhurcolták, a férfiak katonák voltak, a 15-40 év körüli körüli nők elmenekültek, a maradék lakosság a város középületeinek pincéiben húzta meg magát.” - írja visszaemlékezésében Hári Ferenc pékmester. 1945 februárjára egyedül két család, a Hári szülők és szomszédaik a Horváth Imréék maradtak a Sütő utcában, lakásaikban.

A Vörösmarty tér egyik jellegzetes háza is lakhatatlanná vált a II világháborúban.

A Horváth lakásnak volt saját pincéje is, és a bombázások elől ide bújt a két szomszéd. Amikor 1945 január elején az oroszok házról-házra jártak szerencsére nem mindenki lett az áldozatuk és - bár a katonák által a korabeli fehérváriak ellen elkövetett szörnyű bűntettekre nincs mentség - sokan örültek, hogy a Hári lakás egy olyan hely maradt, ahol lehetett sütni-főzni és aludni is. Az utca és a lakás kedvező fekvése miatt itt sok szovjet katona és altiszt is megfordult. Mint az a visszaemlékezésben olvasható: „Néhány hét leforgása alatt a német sürgés-forgás után jöttek a szovjetek. Volt esemény bőven.”

A legnagyobb unoka által leírt visszaemlékezésben arról is mesélt a korabeli pékmester, hogy

„a lakosság egyébként különösebben már nem kedvelte a németeket sem, fokozatosan elpárolgott a velük szemben meglevő valamennyi szimpátia is. Már ismertek voltak azok a hírek, hogyan viselkedtek a Donnál a magyarokkal és azt is mindenki látta már, hogy elvesztették a háborút. A mérhetetlen pusztulást is sokan nekik rótták fel.”

A frontról visszajött katonák is találkoztak a pusztítás nyomaival és a barbarizmussal.

„Ferinek a Selyem utcában volt dolga és látta, hogy régi iskolájában korábban beszállásolt oroszok milyen nyomokat hagytak maguk után. Az osztálytermekbe bekötötték a lovakat. Ezek kevés élemet kaptak, és éhségükben megrágták az iskolapadokat, melyek használhatatlanokká váltak. Az igazgatósági konyhához tartozó tányérokat mind kirakták a konyha közepére és mindegyikben emberi ürülék volt. A szobákban kifüggesztett képek eltűntek, ezekből csak kettő maradt. A képek és a falak - jól láthatólag - híg és sűrű emberi fekáliával voltak összekenve vagy fröcskölve, de olyan helyeken is, ahová igen nehezen lehetett kitalálni, hogy miként kerülhettek oda.”

Kilőtt szovjet tankok Székesfehérváron 1945 februárjában.

Miután a korábban itt maradt lakosság kiismerte az első megszállás alatt a szovjeteket, már nem tétovázott, hanem menekülésbe kezdett és ezek a napok nyolcvan évvel ezelőtt erről szóltak Székesfehérváron.

„Afelől nem volt kétsége senkinek, hogy még egyszer vissza fognak jönni. Az elmondható, hogy a hét alatt a lakosság megismerte a Vörös Hadsereg három legundorítóbb jellemvonását: a rablást, kegyetlenséget és a primitívséget. Ekkor már igazán féltek a szovjetek következő bejövetelétől így a város nagy része elmenekült. Állítólag a front után közvetlenül mindössze 5-6 ezer lakos maradt.”

Az 1945 februárjában elmenekülők legtöbbször gyalog vágtak az ismeretlenbe.

Akinek szerencséje volt, az fel tudta magát kérni valamilyen katonai konvojra. Ha volt azokon hely, készségesen megálltak a civilek miatt is – emlékszik vissza azokra az időkre Hári Ferenc.

A szovjet erők a németek által március 6-án indított ”Tavaszi ébredés” hadművelet első két heti sikerei után kezdték kiszorítani a németeket az egész Dunántúlról. A támadás fő iránya Sárbogárd - Enying irányából jött és hamarosan a szabadbattyáni térségbe tevődött. Ebből az irányból jöttek be, immár másodszor Székesfehérvárra. Ekkor azonban a front hamarosan továbbment és csak a csak a megszálló csapatok maradtak a városban.


80 éve történt - eddig megjelent írások

Várostörténet

  1. Újjászületés a romok közül

    1945 március 23-ára lezárultak a második világháborús harcok Székesfehérváron, és még aznap megalakult az Ideiglenes Városi Bizottság 21 taggal, amelynek elnökét április 20-án Székesfehérvár polgármesterévé választották. A Gáspár János polgármester vezette testület megkezdte a városi közigazgatás újjáépítését, kiépítette az újjáépítési közmunkaszolgálatot, valamint az iskolai oktatás is újraindulhatott.

    2025.03.31.
  2. A leghosszabb ideig uralkodott

    1387-ben ezen napon koronázták magyar királlyá Zsigmondot, a magyar történelem második leghosszabb ideig, 50 évig regnáló uralkodóját Székesfehérváron. Zsigmond korában vált Fehérvár a diplomácia színterévé. 1412-ben Ulászló lengyel királyt, 1423-ben a cseh nemesek képviselőit fogadták itt.

    2025.03.31.
  3. Mécsesgyújtás az áldozatokért

    Szombaton este közös mécsesgyújtással emlékeztek arra, hogy 80 évvel ezelőtt, 1945. március 22-én véget értek a II. világháború harcai Székesfehérváron. A fehérvári civil áldozatok száma megközelítette az 1200 főt, a hadműveletek következtében a város 7198 lakóháza közül 799 lakóház teljesen romba dőlt, és 5140 lakóház szenvedett súlyosabb sérülést.

    2025.03.22.
  4. Megemlékezés a Rác utcában

    Koszorúzással emlékeztek szombaton a Rác utcai Mártírok emlékművénél arra a tizenkettő ártatlan fehérvári polgárra, akiket szovjet katonák gyilkoltak meg 1945. március 22-én. Az esemény gyászmisével zárult, amelyet Pavle Kaplan esperes celebrált.

    2025.03.22.
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00