-
Beszélgetés Végh Annamáriával
Konzekvens várospolitikát folytatva minden olyan javaslatot megszavaz majd a közgyűlésben, amely valóban a fehérváriak életét teszi jobbá – ígéri Végh Annamária. A Mi Hazánk képviselője valódi sikernek érzi, hogy a közlekedési tanácsnoki poszton túl két belsős és külsős bizottsági helyet is kapott mozgalmuk.
2024.12.18. -
Beszélgetés Sándor Barbarával
Sándor Barbara, a Fehérvárért Közösen választási szövetség önkormányzati képviselője első alkalommal került be Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésébe. A 33 éves közgazdász négy idegen nyelven beszél, Finnországban is tanult, így első kézből tapasztalta a világ egyik legjobb oktatási rendszerét. Szívügye a környezetvédelem mellett a fiatalokat segítő bérlakásprogram.
2024.12.17. -
Célunk nem a vicckampány
Az új székesfehérvári képviselőtestület talán „legszínesebb” egyénisége Fenekes Roland, akiről sokan az aszfaltfestések és a buszmegállóépítések kapcsán hallottak. A Magyar Kétfarkú Kutyapárt önkormányzati képviselője mostantól azonban vagyongazdálkodási tanácsnokként konkrét javaslatokkal is próbál segíteni Fehérvár szépülésében.
2024.12.16. -
A demokráciát együtt csináljuk!
Dr. Pásztor Eszter 2024 nyarán, az önkormányzati választások után első alkalommal lett tagja Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének. A fiatal gyógyszerész, aki három kislányt nevel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjeként, listáról került a testületbe. Munkája során a helyi sajátosságoknak megfelelően szeretné megvalósítani az önkormányzatnál a közösségi költségvetés gyakorlatát, és változást szeretne elérni a fiatalok szórakozási lehetőségeinek bővítése terén is.
2024.12.13.
Merész, nagyszabású produkciók a Székesfehérvári Balett Színházban
Merész, nagyszabású, különleges produkciókkal rukkol elő a Székesfehérvári Balett Színház
Világhírű koreográfusokkal dolgoznak, kiemelkedő fesztiválokon vehetnek részt, de Székesfehérváron is úttörő tevékenységet jelenthet a színházzal, a szimfonikus zenekarral közös bérletük, az, hogy Örkény egyperceseit balettben is megjelenítik, vagy az, hogy létrehozták a Balett Barátok Körét. Eddigi fejlődésükről, a múltról, jelenről és jövőről Egerházi Attilával, a Székesfehérvári Balett Színház igazgatójával beszélgettünk.
Fiatal voltuk ellenére, jelentős tényezőt jelentenek a magyar kulturális életben.
Dolgoznak, amiként régóta teszi ezt a Győri Balett, vagy a Pécsi Balett társulata..
- Úton vagyunk, de a felvezetőben említett társulatok időben kilométerekkel előrébb járnak. Ha a működésünket tekintjük fiatalok vagyunk, de minden életút egyedi. A Győri Balett amikor elindult, a nulla kilométertől startolt, hiszen egy akkor végzett társulat kezdte meg a működését, mindenféle előzetes tapasztalatok nélkül. Frissen jöttek ki a Balett Intézetből, egy lánglelkű vezetővel, Markó Ivánnal az élen. Markó után Kiss János balett igazgató kimagasló társulat vezetésével mára sikertörténet lett az övék. Mi nem a nulláról kezdtünk, hiszen amikor megjöttem Fehérvárra, már tapasztalatokkal teli szakmai út állt mögöttem, s akik velem érkeztek, azok is kellő tapasztalattal rendelkeztek. Jelenleg a negyedik színházi évadunkat kezdtük, és ez idő alatt mintha nyolc év repertoárját csináltuk volna meg. Nem panaszkodhatunk, hiszen „életkorunkhoz” képest ismertek vagyunk, nagy nézőszámmal rendelkezünk Fehérváron és Budapesten is, a Nemzeti Táncszínházzal való jó kapcsolatunknak köszönhetően. Szerencsére már az országban is tudják kik vagyunk, sőt külföldi meghívásaink is szép számmal vannak, de a Covid világjárvány miatt ilyen irányú terveink megvalósulása még várat magára. Nem ülünk a babérjainkon, nem veregetjük saját vállunkat. Remek munkatársaink, nagyszerű művészeink vannak, élvezzük Székesfehérvár város vezetésének és közönségének támogatását. Viszonylag sok előadást tartunk, szeretnénk még többet, van hát min dolgozni. Az a feladat motiválja a csapatot, hogy megszerettessük a fehérváriakkal a balettet, a kortárs táncot.
- Milyen évük volt 2021?
- Jobb, mint 2020, a többi hasonszőrű művészeti együttesekkel együtt minket is rendkívül megviselt az a rövid, de nekünk nagyon hosszúnak tűnő időszak, amikor nem próbálhattunk, és nem találkozhattunk a közönséggel sem. Trauma volt, de ez elmúlt, remélem nem is jön vissza többé. Azóta folyamatosan játszunk, volt olyan időszak, amikor csak minden második, vagy harmadik széken ültek, de mégis voltak nézők, és voltak online előadásaink is. Minden bemutató, amit megtartottunk, örömöt jelentett a számunkra. A Hattyúk Tava kiemelten öröm volt, miként a legújabb Pillangók című bemutatónk is, amely estünk programjában három egyfelvonásos darab kap helyet. Lukas Timulák személyében megtudtunk hívni egy nemzetközi rangú koreográfust, a „Place between” című koreográfiáját mutattuk be. Emellett, „Zero gravity” címmel, korábban a South Bohemian Ballet számára készített koreográfiám is helyet kapott az este programjában. A program harmadik egyfelvonásosa, egyúttal az est címadó balettje a Pillangók címet viseli. Ezen balettem esetében egy nagyszerű fénytervezővel dolgoztam együtt, Yaron Abulafia személyében, amely együttműködés jelentősen meghatározta a darab képi világát.
- A pandémia kíméletlen volt, betegedtek meg táncosaik? Mit tudtak csinálni a kényszerű szabadidejükben?
- Volt, akit elkapott a vírus, de mindemelett, illetve mindeközben a társulat többi tagjaival folyamatosan dolgoztunk, ez a műfaj nem engedi meg a kihagyást. Mint a zenésznek, nekünk is állandóan gyakorolni kell, ám amíg egy zenész otthon, egyedül is megtudja ezt tenni, nekünk nincs ilyen megoldásra lehetőségünk. A munkához terem kell, ezért is volt különösen nehéz amikor nem tudtunk bemenni a próbaterembe. Amikor nem találkozhattunk a közönséggel, akkor repertoárt építettünk. Nem keseredtünk el, szerencsére nem volt időnk a helyzeten gondolkoznunk, mert azt a rövid időt leszámítva állandóan dolgoztunk.
- A Fehérvári Balett Színház mennyiben nem klasszikus balett, hanem modern tánc, és mennyiben nem moderntánc, hanem klasszikus balett?
- Érdekes gondolat ez. Azt szoktam mondani a társulatnak, hogy úgy táncoljatok klasszikus balettet mintha modernet táncolnátok, és úgy táncoljatok modernet, mintha klasszikus balettet táncolnátok. Az általam készített koreográfiák formanyelve egyaránt használja a klasszikus technikát és a különböző kortárs technikákat. De ezek csak eszközök a mondanivaló, a gondolat kifejezésére. A színházteremtés a cél, ehhez használjuk a különböző technikákat, mint a kifejezés eszközeit. Ami a jövőt illeti, játszóhely tekintetében tervbe van véve egy olyan épület létrehozása, amelyben koncerteket lehet rendezni, táncszínházi előadásokat lehet tartani, sőt színházi előadásokra is lehetőség nyílik. Jelenleg előadásaink szinte kizárólag a Vörösmarty Színházban láthatóak. Tervezünk egy közös bérletet a színházzal és a zenekarral, amelyben helyet kap majd mind a három színházi műfaj, a próza, a tánc és a zene. Ez minden szempontból nagy előrelépést jelent!
- Parádésak az új terveik 2022-re, ugye?
- Az első bemutatónk január 27-én, 19 órától a „Prométheusz” lesz, Beethoven csodálatos muzsikájára. A Prométheusz egyfelvonásos balett, így az est első felvonásában Alexander Ekman, a világhírű svéd koreográfus Szeszély című darabja lesz látható. A következő nagy feladatunkat az jelenti, hogy az ország egyik legnagyobb művészeti fesztiváljára kaptunk meghívást, a Művészetek Palotája által rendezett Bartók Fesztiválra. Több neves külföldi és hazai együttes között lépünk fel a világhírű Boban Markovics zenekarával közösen, a „Parádé” című produkcióban április 3-án és 4-én. Nagy öröm, megtiszteltetés és egyúttal lehetőség ez a számunkra. Minél hamarabb szeretnénk hazahozni Fehérvárra e produkciót a zenekarral közösen. Április 23-án, az Aranybulla 800. évfordulója kapcsán mutatunk be a Balett Színház gondozásában egy olyan összművészeti produkciót, amilyen még talán sosem volt. Nevesen, egy program keretében a város valamennyi kulturális intézménye együtt szerepel e napon, beleértve a múzeumot is. A közel egyórás produkcióval az Aranybullára emlékezünk. Májusban pedig Örkény egypercesekre reflektálva hozunk létre egy táncszínházi estet, amelyre pályázat útján nyertünk forrásokat. Izgalmas téma..