Beszélgetés Bencze Tamással, az I. András Király Lovagrend nagymesterével

Bencze Tamás a 2004-ben Székesfehérváron megalapított I. András Király Lovagrend nagymestere, akivel gyermekkori emlékekről, családi indíttatásról, hajózásról, katonai hagyományőrzésről és a koronavírus-járványról is beszélgettünk. 
2020.06.09. 21:35 |
Beszélgetés Bencze Tamással, az I. András Király Lovagrend nagymesterével

Milyen meghatározó élményeket őrzöl gyermekkorodból? De úgy is kérdezhetném, milyen hatások vezettek el odáig, hogy egy katonai hagyományőrző lovagrendet alapíts?

Természetesen a gyermekkori élmények mindig befolyásolják az ember jövőjét. Számomra a nagyapáim voltak meghatározóak. Mind a ketten megjárták a Nagy Háborút, az I. világháborút. Ennek elmesélése volt számomra nagy élmény. Karácsony alkalmával amikor Bencze-öregapámékhoz lementünk, míg készült a fa, mi kint a konyhában körbeültük az öreget, - két bátyám van - aki mesélte a háborús történeteit. A szóban forgó területeket, - amikről akkoriban beszélt - megkerestem a térképen és később sikerült is négy alkalommal eljutnom Olaszországba, a korabeli hadszínterekre.

Anyai ági, Zsinkó nagyapánk családjában minden elsőszülött fiú tüzér volt az 1500-es évektől napjainkig.

1970-ben költöztünk Pécsről Székesfehérvárra, a Petőfi iskolába jártam, jó történelemtanárom volt, aki korábban ugyanott - mivel a Petőfi épülete a Szatmári Irgalmasnővérek rendházaként szolgált - ott volt apáca. Szakmát tanultam, központifűtés-szerelőként végeztem majd a bátyám nyomdokain elmentem hajósinasnak a Folyamszabályzó és Kavicskotró Vállalathoz. Utána átmentem a Maharthoz, ahol hét évig voltam matróz és tizenöt évig kormányos, amikor az ezredforduló körül megszűnt a cég, éppen a kapitányi tanfolyamom megkezdése előtt. Mindemellett 1997-től már tagja voltam a Csókakői Várbarátoknak, Sörédi Pali bácsival építgettük a várat.

Közben változtak a fegyvertartás szabályai, ahhoz, hogy lőfegyverekkel foglalkozhassunk egyesületet kellett alapítani.

2004-ben megalapítottuk az I. András Király Lovagrendet.

Ebben Dr. Töpler László, ügyvéd segített, aki a III. Béla Király Lovagrendet vezette.

Mivel királyunknak Tihanyban van a sírhelye, írtunk egy levelet Korzenszky Richárd atyának, hogy szeretnénk I. András Király Lovagrend néven működni és ha megengedi, akkor a kvadratúrában összejönne ez a társaság és megalakulhatna a lovagrend. Richárd atya kedvesen válaszolt és a rendelkezésünkre bocsátotta a belső kis udvart, ahol 2004-ben tizenegy plusz egy fővel megalakult az I. András Király Lovagrend.

Miért éppen I. András királyra esett a választásotok?

Olyan királyt kerestünk, akinek van emlékhelye Magyarországon és kevés ilyen van. Fehérváron is, a sok eltemetett király közül is voltaképpen csak III. Béla király sírja van meg. Az egyetlen bolygatatlan sír I. Andrásé, Tihanyban. Feltárások történtek, de ugyanoda lett visszatemetve a királyi pár.

Célunk I. András király kultuszának felélesztése.

Szerintünk méltatlanul elfeledésben hagyott uralkodóról van szó, ő is „második honalapító” volt;

I. András kétszer is visszaverte a német-római császárt, Vértesben, illetőleg Pozsony környékén vívott csatákban. Leverte a pogánylázadásokat, végleg a keresztény világhoz kapcsolta Magyarországot.

A lovagrend tagjainak egyharmada hatvan év feletti, egyharmad ötven év körüli és csak a maradék egyharmadot alkotják fiatalok, a valaha volt legmagasabb létszámunk harminckét fő volt, jelenleg mintegy tizenöt főt számlálunk. Akik kezdték, azok közül sokan már családot alapítottak, megtalálták a helyüket az életben.

Hogyan élte meg az elmúlt egynegyed esztendőt az I. András Király Lovagrend?

Elég silány volt. Mindössze három szabadtéri edzést tudtunk tartani az utóbbi időben, előtte semmi, a programok lemondva, végig.

Hol és mikor találkozhat veletek legközelebb a közönség?

Július 11-én, szombaton délután Székesfehérvár Belvárosában portyázunk, történelmi hangulatot csempészve a városba.

Zsoldosfelszerelést fogunk viselni, a XVI-XVII. századot megjelenítve, tartva magunkat a Zrínyi Miklós Emlékévhez. Ezen kívül idén nem sok programunk lesz; augusztusban a somogyországi Iharoson lépünk fel, augusztus 20-án Székesfehérváron, szeptember első hétvégéjén Csókakőn, majd Pákozdon, a honvédelmi napon és idénre ennyi, a programjaink több mint kétharmada befuccsolt erre az esztendőre.

Interjú

  1. 30 éve dolgozik az elesettekért

    Zsabka Attila 1994 októberében csatlakozott az akkoriban már két éve működő Kríziskezelő Központhoz és harminc éve tartozik hivatalosan munkakörébe a hajléktalanellátás. A tenni akarás, az elesettek felé fordulás, a segítségnyújtás azonban már előtte is része volt a mindennapjainak.

    2024.11.16.
  2. Interjú Patik Ferenccel

    Víziváros új önkormányzati képviselőjének Székesfehérvár az otthona, a szülővárosa, melynek rengeteget köszönhet, ezért is vállalkozott arra, hogy következő éveit a város és a városrész szolgálatára tegye fel. Patik Ferenc számára az Akóts-malom és a Fűtőerőmű területei is adnak bőven feladatot, folytatni kívánja a zöldfelületek növelését, a kereszteződések, zebrák biztonságosabbá tételét és a közbiztonság erősítését.

    2024.10.28.
  3. A felelősség most jóval több!

    A Köfém lakótelep tízemeleteseitől Ráchegy és Búrtelep kertvárosias utcáin át egészen Börgöndig húzódik Székesfehérvár legnagyobb választókerülete, amelynek minden négyzetméterét jól ismeri Békési Ferencné Ági.

    2024.10.25.
  4. Az együttgondolkodásban hiszek!

    Szontaghné Kovács Erika, Feketehegy-Szárazrét és Szedreskert megválasztott új képviselője már túl van élete első lakossági fórumán, ahol nyitottan, sok-sok kérdéssel és kéréssel fogadták őt a körzet lakói. A képviselő közel egy évtizeden át dolgozott a szociális szférában tevékenykedő civil szervezetekkel, így nem véletlen, hogy szociális tanácsnokként az ő mindennapjaikat is segítheti majd önkormányzati munkája során.

    2024.10.21.